Bocs, szanaszét vagyok...
Gyakran vagyunk kissé szétszórtak, feledékenyek, esetlegesek, izgágák, dekoncentráltak... Talán front van, vagy piros betűs nap, vagy egyszerűen csak elfáradtunk a huzamosan tartó monoton munkában. Csakhogy élnek köztünk olyan emberek, akik mindig ilyen kritikákat kapnak.
Ha azért vesztetted el az állásaidat, mert rendszeresen csúsztál a határidőkkel, mert elfelejtetted, hogy az értekezlet mindig kilenckor van, ha képtelen vagy odafigyelni a főnöködre, amikor túl hosszúra nyújtja egy feladat bemutatását, ha a kedvesed sértve érzi magát, amiért félórákat késel a randiról, ha képtelen vagy nyugton maradni egy színházi előadás alatt, akkor érdemes elgondolkodni a problémádon.
ADHD felnőttkorban
Azt a szót, hogy ADHD kevesen ismerik, és ha mégis, akkor egy gyerekkel hozzák összefüggésbe. Pedig az ADHD nem csak a gyerekeket érinti. Ez egy figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (attention deficit hyperactivity disorder.) Neurológiai természetű veleszületett vagy fejlődési rendellenesség, melynek vezető tünete a figyelemzavar, kísérő tünetei a hiperaktivitás, feledékenység és a gyenge impulzuskontroll.
Te beteg vagy?
Nem, ez nem betegség. Ráadásul kezelhető, javítható állapot. Érdemes kivizsgáltatni, mert van eredményes kezelési mód gyógyszerek nélkül! Az ADHD már gyermekkorban megmutatkozik, és ha nem kezelik, sok szenvedést okoz az életvezetésben, és a családot is megterheli.
Sajnos a kutatások azt mutatják, hogy bár vannak olyan ADHD-s felnőttek, akik kissé jobban megtanultak együtt élni sajátos neurofiziológiai állapotukkal, a valóság az, hogy az ADHD hátterében álló neurális huzalok és az ezeknek megfelelő kulcs kognitív képességek az életkor előrehaladtával fokozatosan romlanak, vagyis nem lehet kinőni a gyermekkori figyelemzavart.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 4. számának 41. oldalán!)
Még nincs hozzászólás