A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Az emancipáció vagy te, Sport!

Jártak már nők a világ tetején, egyedül vitorlázva a legvadabb óceánokon, sőt, az űrben is - a gyengébbik nem legtehetségesebbjei kétségkívül felveszik a versenyt a férfiakkal.

A férfi klasszis Bobby Riggs és Billie Jean King
Fotó: Europress/Getty Images

Talán a sport az a terület, ahol a leggyorsabb ütemben haladt az emancipáció. A legelső, 1896-os athéni olimpián még el sem indulhattak a nők (mint ahogy az ókori olümpiai játékokon sem), a 2016-os riói olimpia programjának viszont már közel a felét tette ki a női versenyszámok aránya, ami alig száz év elteltével komoly előrelépést jelent. Pedig nem indult zökkenőmentesen a folyamat, Pierre de Coubertin báró ugyanis kifejezetten ellenezte a nők sportját. Mégis az Óda a sporthoz című verse (a szállóigévé nemesült „A szépség vagy te, Sport!” mondattal) inspirálta a cikkünk címét.

Bokát is takaró teniszruha
A női választójogért küzdő szüfrazsettekkel párhuzamosan aztán itt is megjelentek a pionírok, aki előbb teniszben, úszásban, vívásban, később atlétikában is elkezdtek versenyezni. Utóbbiban nem volt rögtön szerencséjük, az 1928-as olimpián először szereplő 800 méteres síkfutásban például olyan fájdalmas arccal zuhantak be a célba a kimerült hölgyek, hogy a NOB illetékesei három évtizedig nem is merték újra programra tűzni a kétkörös, „gyötrelmes” távot. Ehhez képest a nők manapság már az átlagemberek teljesítőképességének határain jócskán túlmutató ultramaratoni futóversenyeken is vígan elindulnak.

Eleinte, persze, a ruházat területén is hátrányban voltak a hölgyek – próbáljunk csak meg a századelőn látott, bokáig érő, többrétegű szoknyákban teniszezni. Az úszás hőskorában is a szinte az egész testet elfedő úszóruha hódított, más kérdés, hogy éppen a sport volt az, amely a praktikum oldaláról megközelítve hozta be a mindennapokba az egyre merészebb (manapság például a strandröplabdázóknál megfigyelhető), a női test idomait hangsúlyozó ruhadivatot. Ez a folyamat, persze, nem zajlik azonos ütemben a világ minden részén, egyes országokban még manapság is tilos a hölgyeknek sportolniuk, ahol pedig mégis engedik őket, vallási okokból gyakran az egész testet elfedő ruhát kell viselniük.   

„Nemek csatája”
A sportbeli egyenjogúsítási folyamat érdekes mérföldköve volt a hetvenes évek elején az akkori legjobb női teniszező, Billie Jean King legendás győzelme, aki az azóta is sokszor emlegetett, „Nemek csatája” névre hallgató viadalon a korábbi világelső (igaz, már ötvenöt éves) férfi exklasszist, Bobby Riggset győzte le.

A hölgyek azokon a területeken, ahol fizikai paramétereik miatt nincsenek alapvető hátrányban, akár még jobbak is lehetnek férfi társaiknál, jó példa erre a 2001-es Párizs–Dakar ralit a benzingőzben edzett férfiak előtt megnyerő német Jutta Kleinschmidt, a férfi sakkmezőnyben is a legjobb tíz közé jutó Polgár Judit csodás karrierje, vagy a ’92-es barcelonai olimpia skeetlövő versenye. Utóbbin a férfiakat is felvonultató vegyes mezőnyben a kínai Zhang Shan nőként tudott olimpiai bajnoki címet szerezni – ebben a nyílt versenyben a későbbi olimpiai bajnok, Igaly Diána 42. lett.

A koedukált versenyszám nem volt hosszú életű, a NOB – még jóval a férfiakat lepipáló kínai teljesítménye előtt – határozott a külön női skeetlövő verseny megrendezéséről. Ez a döntés is jól illeszkedett a női sportágak fokozatos térnyerésének modern kori folyamatába, melynek keretében az olimpiai mozgalom vezető testülete a női sportvezetők arányát is szeretné 30%-ra emelni.

Szexvizsgálatok
A háború utáni időszaknak megvoltak, persze, a maga vadhajtásai is, a szexvizsgálatok 1966-os bevezetése előtt ugyanis többen „gyanús külsővel” értek el sikereket nők számára rendezett versenyeken. A német magasugró Dora (valójában Hermann) Ratjen például anno Eb-t is nyert, mígnem egy verseny előtt elfelejtett borotválkozni, és lebukott. A szovjet (ukrán) Press-nővérek, Irina és Tamara pedig hiába nyertek öt olimpiai bajnokságot is atlétikában, a kromoszómatesztek bevezetése után hirtelen visszavonultak, így örökre a gyanú árnyéka vetül teljesítményükre.

A genetika, persze, manapság is képes fura dolgokat produkálni: a ’80-as években a cseh középtávfutót, a 800 méteres síkfutásban máig világrekorder Jarmila Kratochvílovát férfias külseje okán ellenfelei gúnyosan csak Kratochvilnek hívták, de hasonlóan járt Caster Semenya is, akit 2009-es berlini világbajnoki győzelme után hurcoltak meg. A túlzottan férfias külsejű dél-afrikai futónő esete hónapokig megosztotta az atlétika világát, a nemzetközi szövetség (IAAF) végül a nemiségvizsgálat eredményének titokban tartásával adta vissza a londoni olimpián később ezüstérmet szerző Semenya versenyzési jogát.

A sportbeli egyenjogúsítás ma már olyan szintre jutott el (a 2012-es londoni olimpián a nők az „utolsó bástyát” is bevették, és már ökölvívásban is bemutatkozhattak), hogy az olimpiai programot tekintve elmondhatjuk: szinte már a férfiakat diszkriminálják. Ők ugyanis ritmikus gimnasztikában és szinkronúszásban nem szerepelnek. Ezen két, a nőies mozgásra épülő sportág megmaradt a gyengébbik nem privilégiumának, és reméljük, ez már így is marad…

Címkék: sport, olimpia, emancipáció, női sportolók, pierre de coubertin, nemek csatája, szexvizsgálatok, nők a lovon, skeetlövő, igaly diána, női sportok, sportdivat, bobby riggs, billie jean king, jutta kleinschmidt, zhang shan, dora ratjen, férfias sportolónők, caster semenya, női ökölvívás az olimpián

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!