A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Árt az egészségnek!

A magány érzésével mindenki találkozik élete során egy iskola elhagyásakor, költözéskor, vagy egy szeretett személy elvesztése miatt. Nagy különbség van azonban aközött, hogy az egyedüllét érzése ideiglenes, vagy pedig az életünk részévé válik. A hosszabb távú magány ugyanis nemcsak a mindennapokat keseríti meg, hanem ijesztő egészségügyi következményekkel is jár.

Fotó: Thinkstock

Neurológusok nemrég azt derítették ki, hogy a szociális elszigetelődésnek olyan hatásai vannak az emberi agyra, mint a félelemnek és a fizikai fájdalomnak.

Bár ilyenkor nincs közvetlen veszély, hiszen nem üldöz minket a medve, és nem kell a szikla szélén kapaszkodnunk, agyunk mégis „vészhelyzetet” regisztrál, és ennek értelmében cselekszik. Ennek pedig számos nem kívánt hatása van.

Hogyan ne légy magányosak, ha egyedül élsz?
1. Ne zárd el magad fizikailag a külvilágtól: engedd be a napfényt, húzd el a függönyt minden nap! Tedd kellemessé a külső teret, akkor is, ha az csak egy apró erkély!
2. Próbálj meg e-mailek és üzenetek helyett inkább telefonon vagy személyesen kommunikálni!
3. Még ha eleinte nehéz is, tölts több időt társasági eseményeken, például munkahelyi vacsorán, lakógyűlésen, és ne te légy az, aki elsőként hagyja ott a helyszínt!
4. Ha nehezedre esik, akkor is csatlakozz új közösségekhez: a jógaóra, egy munkahelyi sportcsapat vagy az egyházi énekkarban való részvétel is jó terep lehet erre.
5. Legyél jó hallgatóság: ha valaki belekezd egy témába, hallgasd figyelmesen, és érdeklődve kérdezgesd tovább!
6. Keresd fel a családtagjaidat, a rég nem látott rokonokat: hívd meg őket az otthonodba, főzz vacsorát nekik!
7. Kezdeményezz: köszönj a szomszédnak, legyen néhány jó szavad a munkatársakhoz, és ne félj elhívni egy kávéra vagy akár egy kiállításmegnyitóra a rokonszenves ismerősöket!
8. Keress hasonló gondokkal küszködő embereket: az internetnek köszönhetően mára számos portál létezik, amely összehozza a magánytól szenvedő embereket.
9. Érdemes megfontolni a terápián való részvételt, idegen környezetben ugyanis sokkal könnyebb a gondjainkról beszélni.
10. A magányosság okozta szeretethiány ellen jó gyógymód a házi kedvenc tartása: egy kutya vagy cica szeretgetése, simogatása pozitív kémiai folyamatokat indít el a szervezetünkben is.

Fáradékonyság, kialvatlanság

Amikor a magányos ember reggel felébred, szervezetében abnormálisan megemelkedik a stresszhormonszint, és ez a nap folyamán sem csökken. Az alapvetően vészhelyzetekre „kitalált” hormont, a kortizolt a mellékvese képzi, hogy energiát adjon a kiélezett helyzetekben. A stresszhelyzetben ugyanis amíg az adrenalin bedurrantja a vérkeringést, a kortizol megemeli a vércukorszintünket.

Komoly egészségügyi veszélyei vannak annak, ha a stresszhormon nem csak vészhelyzetben, hanem hosszabb távon is magas szintű a szervezetünkben. Fáradékonyságot okoz, s mivel a szervezet éjjel is „készültségben van”, nyugtalan alvást eredményez, amit sokszor apró fel-felriadások szakítanak meg. Az altatók és a fáradtság spiráljából pedig még nehezebb kikeveredni, ha nincs kitől segítséget kérni, mivel az ember egyedül van.

Egészségügyi rizikófaktor

És ez még nem minden: a stresszhormon jelenléte gyorsabban öregíti a testet, és csökkenti a mindennapi teljesítményt is. Idősebb korban a magányos emberek kognitív készségeinek gyorsabb gyengülését is megfigyelték.

A magány egyébként olyan betegségek rizikófaktorát is megnöveli, mint a szívroham vagy a stroke, hiszen megemeli a vérnyomást. Emellett az egyedül élők esetében 45 százalékkal nagyobb az esélye a korai halálnak, mint a szoros családi és baráti kötelékkel rendelkezőknél.

Kutatók sora kezdeményezte már a különböző országokban, hogy vegyék fel a „magányosságot” hivatalosan is az egészségügyi rizikófaktorok közé. Az, hogy a magányos emberek esetében az öngyilkossági statisztikák is magasabbak, bizonyítja, hogy a családhoz vagy közösséghez való tartozás elengedhetetlen feltétele a túlélésnek.

Mi a legkelendőbb netes ismerkedés?
Érdekes tény, hogy az online társkereső oldalak forgalma minden évben az első vasárnap délután a legnagyobb.

A világon becslések szerint nagyságrendileg 91 millió ember használ valamilyen társkereső alkalmazást, és ebből 61 millió a férfi. A legtöbben, tízből heten 16 és 34 év közöttiek vagy legalábbis annak vallják magukat.
Az üzenetváltások során azt mutatták ki az online társkereső oldalak statisztikái, hogy azok a nők, akik megemlítik a vacsora, az ital vagy az ebéd szót, messze nagyobb arányban kapnak választ a férfiaktól, mint a hasonló témákat kerülő társaik. Emellett sokkal valószínűbben reagálnak a férfiak azon nők üzeneteire is, akik nem hosszabban, csak egy-két mondatban írnak. Természetesen jobban hasítanak azok a felhasználók is, akik teljes alakos képet mutatnak magukról a profiljukon.
Ez nem is csoda, hiszen a becslések szerint a felhasználók 80 százaléka hazudik a magasságát, a testsúlyát vagy a korát illetően. A férfiak nagy része emellett a jövedelmével és a munkahelyi pozíciójával kapcsolatban is szépít, feltételezve, hogy ez fontos kérdés a hölgyeknek, míg a nők inkább a fotók szerkesztésével igazítanak magukon.

Megfoghatatlan „betegség”

„Az egyedüllét problémájára ugyanúgy kellene ügyelni, mint az étkezési szokásokra vagy a megfelelő mennyiségű alvásra” – mondta Richard Lang, az ohiói Cleveland Klinika professzora. A tudósok szerint a legnagyobb probléma a magánnyal, hogy egyfajta előítélet lengi körül.

„Él egy olyan elképzelés az emberekben, hogy ha valaki magányos, akkor valamit rosszul csinál. Hiányoznak nála a szociális készségek, az intelligencia, vagy kevésbé attraktív” – emeli ki tanulmányában Emily White, a téma kutatója, aki szerint sokan ezért nem is mernek beszélni a problémájukról.

Pedig a magány nem áll szoros összefüggésben az egyedülléttel, közösségben élő ember is lehet magányos. A gyökere sokkal inkább a kapcsolatok, érintkezések mélységében és tartalmában keresendő.

De mit tehetünk ellene? Sokak szerint a depresszióhoz hasonlóan, ha sikerül felismerni és beismerni a problémánkat, az a „gyógyulás” első lépése. Aki eldönötte, hogy változtatni akar magányos életmódján, annak érdemes néhány trükköt alkalmaznia. Ha már egy barátot sikerül szerezni, sokkal könnyebben vesszük az akadályokat.

Címkék: magány, egyedüllét, magányosság veszélyei, tippek magány ellen, netes ismerkedés

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!