Apropó, május
A hónap valószínűleg az ősi termékenység istennőjéről, a római Maia istennőről kapta nevét.
Május 31 napos, a népi kalendárum Pünkösd havának nevezi, másutt az Ikrek havaként is emlegetik. Ebben a hónapban a Bika és az Ikrek szülöttei ünneplik születésnapjukat. Az utolsó tavaszi hónap elején még fagy is előfordulhat, míg a végén már nem ritka a 30 fokos hőség sem.
Egyre jobban ébredezik a természet, minden zöld körülöttünk, az utak mentén virít a vérvörös pipacs és a tengerkék búzavirág.
Májusban született
Dorothy Harrison Eustis (1886–1946) amerikai ebtenyésztő, aki férjével együtt Svájcban német juhászkutyákat tenyésztett, főleg a rendőrség számára.
Néhány kutyát kiképeztek, hogy a háborúban megvakult emberek segítségére, a kísérletről Dorothy cikket írt; a vakvezető kutyák beváltak, népszerűek lettek. 1928-ban Nashville-ben létrehozták az első vakvezetőkutya-képző iskolát.
Példájuk és útmutatásuk nyomán az Egyesült Államokban és szerte a világon hasonló kutyaiskolák nyíltak a vakok és más fogyatékkal élők segítésére.
Azok a bizonyos fagyosszentek
Négyen vannak, Pongrác, Szervác és Bonifác (május 12.,13.,14.), és hozzájuk tartozik még a mogorva Orbán (május 25.) is.
A májusi fagyok azért különösen fontosak, mert komoly károkat tudnak okozni a természetben, a zsenge növényzet, a sarjadó rügyek ezt az időszakot sínylik meg a legjobban. Régebben a kényesebb növényeket csak a fagyosszentek után ültették ki, a fagyveszély ellen pedig füstöléssel, vízpermettel vagy takarással védekeznek.
Egy topolyai népi magyarázat szerint „Pongrác kánikulában subában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szúnyogok – ezért haragusznak ránk, emberekre és évről évre visszajönnek, hogy bosszantsanak bennünket”. Pongrác és Bonifác egyébként ókeresztény vértanú, Szervác pedig püspök volt.
Nincs élet méhek nélkül – vigyázzunk rájuk!
Ebben a hónapban, május 20-án ünnepeljük a méhek nemzetközi világnapját. A méhek a legfontosabb beporzók közé tartoznak, segítik az élelmezésbiztonságot, a fenntartható mezőgazdaságot és a biodiverzitást, és jelentősen hozzájárulnak a klímaváltozás mérsékléséhez és a környezet megóvásához.
Sajnos egyre több negatív hatás éri csíkos barátainkat, épp ezért fokozottan kell ügyelnünk a túlélésükre. Méhek nélkül nincs élet, ha védjük őket, azzal a természetet védjük, ha sok mézet eszünk azzal pedig saját egészségünket is óvjuk.
Naptár
- 4. A magyar tűzoltó napja
- 6. A magyar sport napja
- 10. A madarak és fák napja
- Első vasárnap: anyák napja
- Utolsó vasárnap: gyermeknap
Még nincs hozzászólás