A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Apropó, február!

Február (régiesen Februárius) az év második hónapja a Gergely-naptárban, szabályos években 28 napos (idén az), szökőévekben pedig 29 napos.

Fotó: Shutterstock.com

Háromszor fordult elő a történelemben február 30-a. A 18. századi nyelvújítók a februárt az enyheges névre keresztelték át. A népi kalendáriumban böjt előhava (vagy másképpen böjtelő hava) néven szerepel. Akik februárban születtek Vízöntő vagy Halak csillagjegyűek. 

Megszentelt gyertyák

Februárban sok jeles napot ír a naptár. Közülük Gyertyaszentelő Boldogasszony napját 2-án ünneplik, ahogy az ünnep neve is elárulja, ilyenkor szoktak gyertyát szenteltetni a katolikus falvakban. Hogy mit jelképez a gyertya?

A magyar paraszti társadalomban a szentelt gyertya a bölcsőtől a koporsóig elkísérte az embereket. Keresztelésig az újszülött mellett világított, nehogy elcseréljék a rossz szellemek. De gyertyát égettek a súlyos beteg mellett, szentelt gyertyát adtak a haldokló kezébe. Hiedelem volt, hogy vihar, égzengés, villámlás és jégeső ellen is szentelt gyertyát kell gyújtani. A Szeged vidékiek a szentelésről hazatérve a kilincsre is helyeztek egy kis darabot a gyertyából, hogy békesség legyen a házban. A gyümölcsfákat is megveregették a szentelt gyertyával, hogy bőven teremjenek.

Az időjárással összefüggésben a várható termésre is jósoltak. Például a szlavóniai magyarok ezen a napon esőt vártak a jó termés reményében. A Bács megyei Topolyán úgy tartották, hogy minél hosszabb jégcsapok lógnak e napon az ereszről, annál hosszabb kukoricacsövek teremnek majd. Jászdózsán úgy mondták: „Ha gyertyaszentelő fényes, akkor szűk termés lesz!” A szentelt gyertyát a sublótban, ládafiában tartották, vagy szalaggal átkötve a falra helyezték. 

Fotó: Shutterstock.com

Az első nő, aki…

…sikeresen megmászta a Himaláján a K2 csúcsot, Wanda Rutkiewicz lengyel hegymászó (1943–1992.02.04.) volt. Wanda a wroclawi egyetemen szerzett elektromérnöki diplomát, mérnöki munkája mellett röpladázott, atletizált.

Első alkalommal az Olsztyn közelében található Góry Sokole-csúcsot mászta meg 1962-ben, majd a Tátra, az Alpok és a világ többi hegye következett. 1978-ban ő volt az első európai nő, aki megmászta a Mount Everestet, 1986-ban a pakisztáni hegycsúcsot, a K2-t. Célul tűzte ki a világ tizennégy 8000 méternél magasabb csúcsának megmászását, ebből nyolcat biztosan teljesített. 1992-ben a Kancsendzönga megmászásakor eltűnt, testét nem találták meg.

Naptár

  • 1. A Tisza élővilágának napja
  • 3. Balázs, Szent Balázs napja
  • 4. Rákellenes világnap
  • 14. Bálint-nap, a szerelmesek ünnepe
  • 21. Az anyanyelv nemzetközi világnapja

Címkék: szabó t. anna, februári jeles napok, wanda rutkiewic, hegymászónő, gyertyaszentelő boldogasszony napja

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!