A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Alvászavar vagy betegség?

Az alvászavar gyakran a kisbaba születésével kezdődik, a mama 6-10 év után sem tud aludni, akkor amikor már nincs szükség az éjszakai készenlétre. Az éjszakai műszakban dolgozók pedig sokszor nyugdíjazásuk után sem tudnak zavartalanul átállni a nappali üzemmódra.A rossz alvási szokások rögzülnek, a nem alvást is megtanulja a szervezet, és később nehéz helyreállítani az egyensúlyt. No de mikor betegség az alvászavar?

Fotó: Thinkstock

Akkor, ha azt vesszük észre, hogy nem tudjuk ellátni a feladatainkat, és rossz a közérzetünk. Ilyen esetben, ha orvoshoz fordulnánk az alvásproblémáinkkal, jelentősen javulna az életminőségünk. A diagnózist alváslaboratóriumokban állítják fel.

Néhány, ma már felismert és kezelt alvásbetegség:

Alvásfüggő légzészavar

A horkolás és az alvás közbeni légzéskimaradás többnyire csak a hálótársakat zavarja vagy ijeszti meg; aki húzza a lóbőrt, azzal nyugtatja magát, hogy mások is horkoltak a családban, és hosszú életet éltek. Csakhogy ilyenkor nem jut elég levegő a tüdőbe, és az oxigénhiány rossz a szívnek és az agynak.

A minden éjszaka jelentkező fuldoklások sorozata nagy stresszt jelent, felmegy a vérnyomás, a vércukorszint, így a horkolás elősegíti az összes, stresszel járó betegség kialakulását. A szervezet védekezik, megpróbálja kinyitni a horkoláskor lezárt garatot, ezért a központi idegrendszer folyamatos készenléti állapotban van. Az alvás széttöredezik, kialakul a krónikus alvásmegvonás, és az ember fáradtabb ébredéskor, mint lefekvéskor volt.

Fiatalok ritkán horkolnak, a nőknél sem gyakori, de a klimax után a hormonális változások ezt a kellemetlen jelenséget is előhozhatják. A horkolás az elhízással is súlyosabb lehet.

Az alvásklinikákon többféle megoldást alkalmaznak, ha semmi más nem segít, akkor jön a pozitív nyomású légsínterápia, tágítják a garatot, és ezzel minden légzésavart meg lehet oldani. Ha nem olyan súlyos a betegség, akkor a gyógyszeres kezelés is segít.

Alvásfüggő mozgászavarok

A periodikus lábmozgás és a nyugtalanláb-szindróma gyakori, öröklődő betegség, generációk életébe épül be. Az előbbinél az alsó végtagokban ritmusosan izom-összehúzódás jelentkezik, rosszul alszik a beteg. A nyugtalanláb-szindrómához más tünetek is társulnak: főleg éjszaka, nyugalmi helyzetben a beteg úgy érzi, hogy a lába feszül, ég, bizsereg.

A neurológusok szerint van, aki ezt hangyamászásnak vagy lábidegességnek nevezi. Hogy leküzdje, tudatosan meg kell mozgatnia a lábát, forgolódik, felkel… Életmódbeli változtatással és gyógyszeres kezeléssel a betegség kordában tartható.

Fontos tudni, hogy  ez a tünetegyüttes nem azonos az elalváskor jelentkező akaratlan lábrángással, izomrángásokkal, amelyek gyakori és teljesen ártalmatlan jelenségek.

Narkolepszia

Ez is öröklődő betegség, ami napközbeni ellenállhatatlan alváskésztetéssel, alvásrohamokkal és egyéb, nagyon riasztó tünetekkel jár. A beteg nem tudja legyőzni az alváskényszert, ami életveszélyes is lehet, ha mondjuk az úttesten átkelve, főzés vagy vezetés közben alszik el. A betegség tünetei gyógyszeres terápiával, állandó munkarend és napirend kialakításával jelentősen enyhíthetőek. 

Címkék: alvászavar, horkolás, narkolepszia, nyugtalan láb szindróma, alvásbetegség

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!