A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Álommunka kerestetik

A külföldi munkavállalás korábban nehezen kivitelezhető feladatnak tűnt, mára azonban szinte minden családban van valaki, aki már dolgozott külföldön vagy épp tervezi a munkába állást.

Fotó: Europress/Getty Images

Gyors körképet készítettünk arról, mivel számolhatunk, mire készüljünk fel, illetve mire figyeljünk, amikor kint vagyunk. Nem mellékes az sem, hogy mi vár ránk, ha hazatérünk. És mielőtt bárki útnak indul, megmutatjuk, melyek a legkeresettebb szakmák a közvetlen környezetünkben.

Top munkák
Klasszikus munkalehetőségnek számítanak a vendéglátó-ipari végzettséggel folytatható munkák: cukrászként, szakácsként, felszolgálóként némi nyelvismerettel akár Ausztriában, Németországban, Angliában könnyen elhelyezkedhetünk. De épp így slágerszakmának tekinthetők a folyami vagy tengerjáró hajókon betölthető munkakörök is. A bébiszittereket szívesen látják Anglia, Belgium, Svédország, Hollandia, Ausztria és az Egyesült Államok családjai. Talán mondanunk sem kell, mennyire keresettek az egészségügyi dolgozók: a nővérek, a szakorvosok, de épp így a dentálhigiénikusokat is tárt karokkal várják. Ha valakinek állatorvosi vagy asszisztensi képzettsége van, most ő is jó eséllyel pályázhat külföldi munkára. Továbbra is keresnek – főként német nyelvterületen – műszaki végzettségűeket, de nem csak diplomával: szakképesítéssel is.

Mire figyeljünk?
Külföldi munkavállalás esetén még a szerződéskötés előtt érdemes a leendő munkaadót leinformálni a munkaerő-közvetítő segítségével. Nagyon fontos az is, hogy alaposan olvassuk át a munkaügyi szerződést, vagy kérjünk segítséget, mert az adott ország nyelvén készül, így lehetnek benne olyan apróságok, amelyeket érdemes pontosan értelmezni. Ha kezünkben az állásajánlat, vagy már az aláírt szerződés, még a kiutazás előtt vár ránk néhány tennivaló.

A külföldi biztosítást, és annak megszűnését 15 napon belül be kell jelenteni az itthoni betegbiztosítónak, kint pedig az illetékes egészségbiztosítónál Európai Egészségbiztosítási Kártyát kell igényelni. Ez más országban való tartózkodás esetén feljogosít a szükséges betegellátásra, de nem helyettesíti az utazási biztosítást. Hosszabb tartózkodás esetén más a helyzet, a magyarországi járulékfizetést le kell mondani, a TAJ-kártyát vissza kell adni – tudhatjuk meg a külföldi munkavállalás témájában nagy népszerűségnek örvendő kulfoldimunka.co weboldalról.

Mit ne tegyünk?
Többek között ne vállaljunk munkát feketén, hiszen ebben az esetben nem csupán a fizetésünk nem garantált, de orvosi ellátást sem kapunk. Szabályos munkavállalás esetén is legyen meg minden papírunk másolata az otthonmaradottaknál, és mindig pontosan tudják, hol lakunk, hol dolgozunk. Semmiképp se váljunk meg az útlevelünktől. Ha a munkaadónk ragaszkodna hozzá, akkor is csak egy fénymásolatot adjunk neki. Készüljünk úgy, hogy a visszaúthoz szükséges pénz a rendelkezésünkre álljon, hogy véletlenül se kerülhessünk kiszolgáltatott helyzetbe.

Újra itthon
„Sajnos egyre jellemzőbb tendencia, hogy a külföldről hazatérők visszafordulnak, és külföldön folytatják a karrierjüket. Ennek oka a bérszint és az életszínvonal különbségére vagy az elhúzódó álláskeresési időre vezethető vissza. Illetve a szakmailag elhivatottak esetében álláskeresésnél első helyen szerepel a tanulni akarás, az új technológiák, best-practice-ek elsajátítása, ami Magyarországon nem mindig lehetséges” – tudtuk meg Vég Ottótól, az egyik legnagyobb nemzetközi munkaerő közvetítő cég magyarországi ügyvezető igazgatójától.

Mint a szakember elmondta, akik mégis maradnának, azoknak is szembe kell nézniük néhány nehézséggel. A nyugat-európai országokban a bérszint lényegesen magasabb, mint az itthon elérhető átlagfizetések. A fizetésen túl a szaktudást jelentő pozíciókban, kiemelten az IT-szektorban további nehézséget jelenthet, hogy itthon esetleg a cégek még nem vezették be a legújabb technológiákat, illetve a továbbképzést is kevésbé támogatják.

Hogy mégis ki lehet itthon újból sikeres? „Aki tartósan külföldön dolgozott, az a hazatérésekor az aktív, magabiztos nyelvtudására támaszkodva előnyt szerezhet az itthon idegen nyelvet tanulókkal szemben, s ezt már a jelentkezésnél érdemes hangsúlyozni. Ha nem tud rögtön a képesítésének és a tapasztalatainak megfelelően elhelyezkedni, érdemes az elsősorban nyelvtudást igénylő állásokat megpályáznia. Általánosságban elmondható, hogy főleg a mérnökök és az IT-szektorban dolgozók kifejezetten hamar találnak állást, sőt, valószínűleg válogathatnak is a lehetőségek közt, a nagy felvevőpiacnak köszönhetően. Épp ellenkező a helyzet más területeken, például a PR- vagy marketing-területen, az alacsony kereslet és a tetemes túlkínálat miatt” – adta a tudtunkra Vég Ottó. 

Címkék: újrakezdés, európai munkaerőpiac, hazatérés, vendéglátás, munkavállalás külföldön, it szektor, munkaerőközvetítés, betegbiztosítás, fekete munka

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!