A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Akarsz róla beszélni?

A mára kabarétréfává silányult kérdés a pszichológia tudományának egyik alapkövére utal, arra, hogy a problémák kimondása a megoldásuk felé vezető út fontos állomása.

Fotó: Europress/AFP

Ezt segítheti a pszichoanalízis, amely a „tudat alatti okok” feltárásának egyik módszere, atyja és névadója pedig a világhírű osztrák neurológus, Sigmund Freud. Páciensei (akiket a rendelőjében egy kanapéra fektetett) elfojtott, tudattalanná vált emlékeit a szabad asszociáció révén segített felszínre hozni. Nagy hatású életművét, elméleteit, a világon számtalan tudományos társaság, valamint két múzeum, s az ezekhez kapcsolódó két kutató központ őrzi és terjeszti.

Bécs
Freud 1891-től negyvenhét éven át élt az osztrák fővárosban, a Berggasse 19-ben; otthonát 1938 júniusában a német megszállás miatt kellett elhagynia. Tanítványai és tisztelői elérték a náci vezetésnél, hogy lakberendezésének legtöbb darabját, könyvtárának egy részét magával vihesse Londonba, ahol a családjával menedékre talált. Bár ő egy évvel később meghalt, legkisebb lánya, Anna Freud, aki részben folytatta apja munkáját (őt tekintik a pszichoanalitikus gyermekpszichológia megalapítójának) megőrizte a teljes hagyatékot. Ebből adott át 1971-ben eredeti bútorokat, drága dísztárgyakat és valódi műtárgyakat Bécsnek, ahol egykori lakhelyükön, a Berggassén megnyílt az első Freud Múzeum.

London
Anna Freud halála után, 1982-ben a hampsteadi házuk is múzeummá alakult. A korábban kétfelé osztott hagyaték itt is képes a látogatók számára megjeleníteni azt a környezetet, amelyben Freud élt. A Maresfield Gardens 20 kétségkívül legértékesebb és legérdekesebb része Freud dolgozószobája, ahol a pácienseit is fogadta, antik szobrok, osztrák festmények és biedermeier polcok, könyvszekrények között.

Freud kanapéja
A híres kanapét keleti szőnyeg borítja, ugyanaz, amelyen Freud páciensei feküdtek. Az átlagos ágynál valamivel rövidebb darabnak – azért, hogy kényelmes legyen rajta a fekvés, és ne lógjon le róla a delikvens lába – a fejrésze több párnával, díszpárnával volt felpolcolva. A kanapét a doktor - a felesége emlékei szerint -  az egyik hálás paciensétől kapta ajándékba, 1890 körül.

Címkék: london, bécs, tudatalatti, sigmund freud, pszichoanalízis, freud kanapéja, anna freud, freud museum

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!