A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A változás lehetséges!

Limpár Imre szívesen szerepel, ez a tulajdonság pedig biztosan az önbizalom egyik fokmérője. Vagyis ki mástól kérdezhetnénk, hogyan lehet megszerezni és fejleszteni, mint egy magabiztos pszichológustól?

Fotó: Lakos Gábor

„Alapvetően nem árt hozzá egy jó gyerekkor, mert akinek ez megadatott, az felnőttként is sokkal könnyebben építi be a magabiztosságot a különböző élethelyzetekbe. Az önszeretetet ugyanis gyerekkorban tanuljuk meg, és itt nem az egoista értelmére gondolok, hanem arra, hogy mindenképpen meg kell tanulnunk önmagunkat, a lényünket elfogadni.

A negatív énkép is gyerekkorban alakul ki, méghozzá sokszor annak hatására, ha a gyereket úgy szidjuk le, hogy közben minősítjük: nagyon nagy különbség van aközött, hogy »rossz vagy, mert eltörted a bögrét«, vagy hogy »haragszom rád, mert eltörted a bögrét«. És ez sokszor akaratlanul működik ám, nem kell hozzá rosszindulat!

Engem például így vigasztaltak: semmi baj, azért nem tudok angolul megtanulni, mert nincs nyelvérzékem. Ahelyett, hogy azt mondták volna, hogy ez a témazáró nem sikerült, legközelebb erre és erre figyelj, azt erősítették bennem, hogy nincs nyelvérzékem. Ez egy gát, ami belém épült, emiatt pedig később sok nehézségem volt a nyelvtanulással.

A magabiztosság kialakításához vezető úton az egyik legfontosabb kérdés: ki az a személy, aki lenni szeretnék? Sokan erre nem tudnak egyértelmű válasszal szolgálni. Ezen segíteni egy hosszabb folyamat, de ha nincs idő, mondjuk valaki állásinterjúra készül, kipróbálhat egy-két gyors praktikát is.

Ilyen például a testfelületünk növelése, például a kar széttárása, vagy egy dominánsabb pozíció felvétele: ekkor megemelkedik a tesztoszteronszint, és csökken a stresszhormon (a kortizol) szintje. Vagyis ha egy interjú előtt kihúzzuk magunkat, és nem összegörnyedve várakozunk, bizonyítottan magabiztosabbak fogunk tűnni.

Jó technika lehet az is, ha megbeszéljük magunkkal: holnaptól kezdve két héten keresztül naponta ötször nemet mondunk. Nyilván meg kell válogatni, hogy kinek mondunk nemet, de érdemes átélni azt, ami ilyenkor történik. Sokakban ugyanis olyan tévképzetek alakultak ki az évek alatt, hogy nemet mondás esetén nem fogják őket szeretni. Mert ez is a magabiztosság egyik lépése a sok közül.

A lényeg: van remény azok számára, akik önbizalomhiánnyal küzdenek. Mert mindig van másik út, mindig tehetünk mást, mint amit eddig tettünk hasonló helyzetben. Vagyis a változás lehetséges!”

Címkék: Állásinterjú, önbizalom, önszeretet, testtartás, nemet mondás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!