A rekedtség leggyakoribb okai
Egyáltalán nem ritka, hogy ebben a téli torokfájós, tüsszögős, hőemelkedéses időszakban a hangunk sem a régi. Ha azonban a torokfájás elmúlik, de a rekedtség két hétnél tovább megmarad, érdemes orvoshoz fordulni. Ugyanis akár komolyabb elváltozások is állhatnak az elhúzódó rekedtség hátterében, amelyek megfelelő kezelés nélkül idővel csak rosszabbodnak.
Érdemes tehát végigvenni a panasz lehetséges kiváltó okait. S azt is, hogy mit tegyünk, ha néhány napja rekedt a hangunk, a beszéd, éneklés nem úgy megy, mint ahogyan szeretnénk. Akkor is járjunk utána, ha ugyan nem érezzük magunkat betegnek (nincs lázunk, konkrét fájdalmunk), viszont a szopogatótabletták, fájdalomcsillapítók, az esetleges antibiotikum-kúra után és ellenére sem múlik a rekedtség.
Ez egyáltalán nem ritka probléma. A rekedtség az egyik leggyakoribb panasz, amellyel a páciensek felkeresik háziorvosukat, vagy egyenesen a fül-orr-gégészt. A téli időszakban leggyakrabban valamilyen vírusfertőzés okoz rekedtséget. Gégegyulladás esetén a hangszalagok megduzzadnak, fokozott igénybevételkor pedig a rekedtség tovább erősödhet.
A rekedtség leggyakoribb, leghétköznapibb oka az, hogy hangszálainkat túlerőltetjük. Ez nagyon gyakori bizonyos foglalkozási körben. Azok az emberek, akik a hangjukkal dolgoznak: színészek, énekesek, tanárok, gyakran érzik, hogy berekednek, elmegy a hangjuk. A hangképzés rendellenességeit diszfóniának hívják, felnőtteknél és gyerekeknél egyaránt jelentkezhet.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2020. évfolyama 12. számának 48. oldalán!)
Még nincs hozzászólás