A legszebb rózsafajták
Itt a május, a tavasz legszebb hónapja. Kertünk, balkonunk, teraszunk ilyenkor már virágba borul. Nehéz is választani, hogy melyik növényünket szeretjük a legjobban. Sokan bizonyára a rózsák mellett teszik le a szavazatukat, hiszen valóban a rózsa kertünk, teraszunk legelegánsabb virága.
Persze nem árt ismerni a rózsafajtákat ahhoz, hogy tudjuk, melyiket érdemes vásárolni aszerint is, hogy hova szánjuk őket.
Tearózsa
Ha nagy területű kertünk van, és szeretnénk ágyásainkba messziről is jól látható, gyönyörű virágot ültetni, bátran választhatunk a sokféle tearózsa közül. A tearózsának ugyanis rengeteg fajtája van. A bokraik általában 60-80 cm magasak, a hajtásaik csúcsán egy virág fejlődik, ám az hatalmas, telt szirmú, szép formájú, hosszú szárú, legtöbbször illatos, vagyis egyike a legszebb vágott virágoknak.
Messziről feltűnőek, látványosak, megjelenésük elegáns és különleges. Május végén, júniusban virágoznak, sajnos később már kevesebb virágot hoznak. A magasra, akár másfél-két méteresre növekedő száron növő virágok nyílt területen lévő központi ágyásokba valók.
Polyantha rózsa
Ha kisebb a kertünk, netán csupán teraszunk, balkonunk van, válasszunk inkább a Polyantha rózsák közül. Ezek ugyanis ritkán nőnek 50 cm-nél magasabbra, hajtásaik csúcsán azonban több virág nyílik. Ráadásul egész nyáron, gyakran az első fagyokig. A betegségekkel szemben ellenállók, és télállóságuk kis kiváló.
A szemcsés szerkezetű, pangó vízre nem hajlamos talajokat szeretik. Ha pangó víz nem károsítja, akár virágládában is sikerrel nevelhetők. Viszont érdemes tudni, hogy nagy tápanyagigényű, és fényigényű növény. Naponta legalább 5-6 óra napot, vagy valamilyen megvilágítást igényel. Nem vízigényes növény, öntözése csak szélsőségesen száraz időjárás esetén szükséges. Gondozása sem igényel különösebb figyelmet. Csak kevés metszést kíván. Elég, ha az előző évi virágok maradványait távolítjuk el.
Floribunda rózsa
Ha sövénynek, ágyásszegélynek alkalmas fajtát keresünk, érdemes a Floribunda rózsákat ültetni. Ezek a fajták remekül érzik magukat nagyobb virágládákban is, méretük és folyamatos virágzásuk szemet gyönyörködtető. Számoljunk vele ültetéskor, hogy bokrosodnak, tehát ne tegyük őket közel egymáshoz. Fél métertől, másfél méter magasságig nőnek.
A Floribunda rózsák a tea és a Polyantha rózsák keresztezése útján jöttek létre. A nemesítés során virágaik nagyobban lettek, de a bokor ellenállósága és fagytűrése csökkent. Metszéskor csak az elöregedett, száraz csonkokat és a vadhajtásokat kell eltávolítani.
Sokféle színben kaphatók: rózsaszín, piros, narancssárga, sárga és fehér különböző árnyalataiban. A virágok lehetnek szimpla, félig dupla vagy teljesen dupla virágok, különféle sziromformákkal és elrendezéssel. Nem mindegyik erős illatú, egyes fajtáinak azonban kifejezetten kellemes az illata. Ritkán támadja meg őket olyan, egyébként rózsákra veszélyes betegség, mint a fekete foltosság és a lisztharmat. Emiatt viszonylag kevés gondozást igényelnek, és könnyebben nevelhetők, mint néhány más rózsafajta.
Minirózsa
Ha csak teraszod vagy erkélyed van, de szeretnél mégis rózsákat ültetni, akkor a legjobb választás a törperózsa, ezek a virágok csupán 20-30 cm magas bokrot nevelnek, ezért kiválóan alkalmasak balkonládák és edények betelepítésére. Metszésre nincs szükségük. Apró virágaik – amelyek lehetnek szimplák, félig teltek vagy teltek – tömegesen nyílnak.
Leginkább ágyásszegélynek alkalmasak sorban ültetve, kb. 25 cm-re egymástól, de mutatósak hagymás virágok között csoportosan, vagy sziklakertekben is. Fehér, sárga, piros, rózsaszín, bordó színben és ezek árnyalataiban kaphatók. Van közöttük illatos fajta is, de legtöbbje elveszítette az illatát. Lehetőleg déli fekvésű ládában, földbe vagy cserépben ablakba tegyük. Bárhová ültetjük is, fontos, hogy ne öntözzük túl. Két öntözés között hagyhatjuk egy kicsit kiszáradni a talajt.
Sajnos fertőzésre, tetvesedésre hajlamosak, különösen a cserépben, ládában neveltek. A beteg leveleket azonnal el kell távolítani, a tetveket pedig enyhe vízsugárral érdemes lemosni. A rózsarozsda, szürkerothadásos betegség, és a mozaikvírus ellen réztartalmú készítményekkel védekezhetünk. A csillagpenész ellen viszont kéntartalmúakkal. Tartásának fontos titka, hogy minden elnyílt virágot azonnal el kell távolítani róla. És a szárakat is érdemes folyamatosan metszeni.
A kertben közepesen kötött talajon érzi igazán jól magát. Nagy fényigényű növény, legalább napi 4 órányi folyamatos napfényre van szüksége, de ennél több lenne az ideális. A párás környezet jót tesz neki. Az egyharmad rész virágföld, egyharmad rész tőzeg, egyharmad rész homok a legideálisabb közeg számukra. A tőzeget komposzt is helyettesítheti. Fontos, hogy a keveréshez kész virágföldet használjunk. Tehetjük cserépbe, dézsába, de a szabad földbe is, aszerint, hogy hogyan akarjuk nevelni őket.
Futórózsa
A futó (kúszó) rózsák a lugasok, kerítések, házfalak, kapuívek befuttatására alkalmasak. Többségük csak egyszer, általában júniusban virágzik, de akkor dúsan, gyönyörűen. Metszeni érdemes, az öreg, felkopaszodott ágakat pedig tőből kell kivágni.
A futórózsák akár több méter magasra is nőnek, így olyan különleges látványhatás érhető el velük, amelyre semmilyen más rózsafajta nem képes. Fontos jó előre végiggondolni, hogy hová ültessük. Mivel futónövény, szüksége van arra, hogy támaszkodjon valamire. Ez lehet drótháló, oszlopos vagy huzalos támaszték, vagy éppen pergola is, de befuttatható a kerítés és a házfal is.
Ha valamilyen eltakarandó felületet, csupasz házfalat szeretnénk befuttatni, eltüntetni a segítségével, a falra is valamilyen futtatórácsot kell tenni. A futórózsák rácsok segítségével gyönyörűen alakíthatók, íves, ovális, négyzetes, vagy akár figuratív támrendszerek is befuttathatók, arról nem is beszélve, hogy milyen gyönyörű rózsalugas teremthető belőlük.
Talajtakaró rózsa
A talajtakaró rózsák napos rézsűk, pincetetők betelepítésére alkalmasak, földhöz simuló vesszejű, apró virágú bokrok. A talajtakaró rózsák megjelenése változatos, akadnak köztük felálló szárral rendelkezők, míg mások kifejezetten földközeliek maradnak, de minden esetben jó fedőképességgel rendelkeznek.
A talajtakaró rózsák ápolása egyszerű, nem kíván speciális tudást, egyáltalán nem érzékeny, kezdő kertészek is bátran kísérletezhetnek vele. Annyit érdemes tudni, hogy belőlük négyzetméterenként általában 2–6 tövet érdemes ültetni ahhoz, hogy tökéletesen befedjék a területet. A talajtakaró rózsafajták éppen olyan szépek, mint a száron növő rokonaik, csak éppen nem fölfelé, hanem a talajon nőnek.
Parkrózsa
A parkrózsák termetes, június-júliusban virágzó, hosszú életű bokrokat fejlesztenek, tehát nem csak száranként egyet-egyet, mint a hagyományos tearózsák. Vannak egyszerű és telt virágú, illatos és kiemelkedően illatos fajtái. Ez a rózsafajta középmagas, körülbelül fél méterre nő.
Apróbb virágait kora nyártól, júniustól egészen a fagyokig neveli. A szárankénti sok-sok virág intenzív színhatást kelt, különösen sövényként ültetve. Érdemes előre megtervezni, milyen színűeket szeretnénk, milyen elrendezésben. Igen látványos, ha egymástól harminc és soronként 40 centire ültetjük őket.
Március közepe és április eleje között érdemes a régebbi töveket metszeni. Nyáron azonban inkább már csak az elvirágzott részeket távolítsuk el, ezzel ösztönözve bokrocskáinkat az újabb virágok nevelésére. Különálló növényként is szép, de akkor igazán látványos, ha csoportba, például füves terület szélére vagy közepébe ültetjük.
Társítás
Ha szép nagy kertünk van, érdemes rózsáink mellé társnövényeket ültetni, azért, mert a rózsák jellemzően későn hajtanak ki, majd ezt követően nem folyamatosan, hanem kisebb-nagyobb időközönként hoznak virágot. Ezekben a virág nélküli időszakokban kap fontos szerepet társításuk.
Olyan növényeket érdemes melléjük ültetni, amelyek a rózsák kihajtása, virágzása előtt és után díszítenek. Ilyen például a mályvacserje, amely a nyár utolsó szakaszában és szeptemberben virágzik. De ültethetünk a rózsák köré örökzöld zabfüvet is.
Még nincs hozzászólás