A kriptovaluták titokzatos világa
A kriptovaluták világát nem könnyű megérteni, átlátni, hiszen ez a pénz fizikai valójában nem létezik. Kizárólag az online, vagyis a digitális térben vásárolható, tartható, adható el. Mégis az elmúlt években a kriptovaluták forradalmasították a pénzügyi piacokat. Egyre többen érdeklődnek irántuk mint befektetési lehetőség vagy alternatív fizetési eszköz.
Az első
Az első és legismertebb kriptovaluta a Bitcoin volt, amelyet 2009-ben hozott létre egy ismeretlen Satoshi Nakamoto néven. 2011-ben egy 1 Bitcoin ára jóval 1 amerikai dollár alatt volt. 2013-ban, elérte az 100 USD-t. Azóta az ára több ezer százalékos növekedést mutatott, cikkünk írásakor épp 86.985 dolláron állt.
Aki tehát tizenöt évvel ezelőtt szinte fillérekért egyetlen Bitcoint vásárolt, kísérletképpen, annak ma több mint 85 ezer dollár vagyona van. Igaz, ez az összeg szinte percenként változik. Persze, ha a kriptovaluták segítségével olyan könnyű lenne meggazdagodni, akkor akár mi is meggazdagodhatnánk.
Sajnos a dolog nem egyszerű és nem is olyan biztonságos, mint mondjuk bankbetétben tartani a pénzt. Ezért a legtöbb ember nem is bízik egy olyan titokzatos befektetésben, mint a kriptovaluta. Félelmük érhető, hiszen bár a kriptovaluták új pénzügyi lehetőségeket teremtenek, de nem mindenkinek. Internet, számítógép vagy okostelefon és komoly technológiai ismeretek szükségesek hozzájuk.
De mi a manó ez a kripto?
A kriptovaluta egy digitális pénz, amit nem bankszámlákon, bankbetétben, állampapírban, nem papírpénzként tartunk a pénztárcánkban, hanem számítógépes rendszerekben létezik. Nem egy bank vagy egy kormány ellenőrzi, hanem egy olyan hálózat működteti, amelyben sok számítógép vesz részt. Nem kapcsolódik be a hagyományos bankrendszerbe, bár egyre több bank is kínál kriptóval kapcsolatos szolgáltatásokat.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 5. számának 6. oldalán!)
Még nincs hozzászólás