A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A gyógyító fény

Ha szavazni kellene, hogy melyik az év legbarátságtalanabb hónapja, a november után sokan a februárra voksolnának. Februárra a legtöbb embernek elege van a télből, a sötétségből, a borult, nedves, hideg időből. Testünk, lelkünk a tavasz után vágyakozik.

Fotó: Shutterstock.com

Ennek a tél végi állapotnak, ingerlékenységnek, fáradtságnak, energiahiánynak oka lehet a vitaminhiány, a hideg, a szél, mely bőrünket tönkreteszi. Legfőbb oka mégsem ez.

Több fényt!

A vitaminokat tudjuk pótolni, bőrünk ápolására is remek készítmények kaphatók. De vajon gondolkodtunk-e már azon, hogy télen a legjobban a fény hiányzik? Gondolkodtunk-e már azon, hogy éppen úgy, mint a vitaminokat, a fényt is pótolnunk kell? A fény életfunkcióink alapvető szabályozója. A retinán keresztül jut szervezetünkbe. Már, ha van belőle elég. Befolyásolja a testhőmérsékletet, a hormonszintet.

A fényhiány okolható belső, biológiai óránk felborulásáért, és azért, hogy a téli időszakban csökken a melatonin és szerotonin hormonok termelődése, márpedig ezek a kedélyállapotért és a helyes alvási ciklus kialakításáét felelősek.

Egyes tanulmányok szerint összefüggés fedezhető fel az alacsony D-vitamin-szint és a rosszkedv között. Márpedig a D-vitamin szintén napfény hatására termelődik a szervezetünkben. Nem véletlen, hogy a téli depresszió gyakoribb azokban az országokban, ahol rövidebbek a nappalok.

A depresszió és a fénytelenség

Fotó: Shutterstock.com

Létezik egy pszichológiai kórkép, a téli depresszió, melynek tünetei csak télen jelentkeznek az életünkben. Étvágytalanság jellemezheti, esetleg pont az ellenkezője, a túlzott étvágy, a ’bánatevés’, nassolás. Sokan aluszékonnyá válnak, nehezen mozdulnak ki otthonról, csökken a munkakedv, néha még a szexuális igények is.

Súlyosabb esetekben akár a nem időszakos depresszió szokásos tünetei is jelentkezhetnek: szorongás, kilátástalanság érzése, ingerlékenység, kedvetlenség, túlzott aggodalom, érzékenység. Nemritkán fejfájás és szédülés is kísérheti.

Ha a táj már havas, az általában enyhíti a tüneteket, ha nem szürke minden, hanem fehér, az sokat segít. Ha nincs hó, nincs napfény, segíthet a fényterápia. Nem kell bonyolult dolgokra gondolni. Ha módunk (vagy kutyánk) van, és reggel sétálunk egy jót, az is terápia. Egy ragyogó napsütéses napon körülbelül 50 000 lux, a szürke napon pedig körülbelül 10 000 lux fény éri a szervezetünket. Ez utóbbi azonban kevés. Ilyenkor fényterápiára is szüksége lehet annak, akit depresszióssá tesz a sötétség.

De mi az a fényterápia?

Fotó: Shutterstock.com

A fényterápiát támogató pszichológusok és orvosok azt javasolják, hogy ha téli depresszióban szenvedünk, minden reggel legalább 30 percig üljünk egy olyan fényforrás közelében amely legalább 20 000 luxot bocsát ki. A napfényhez hasonló intenzitású mesterséges fény alkalmas lehet nem csak a szezonális depresszió, de az alvás-ébrenlét ciklus helyreállításának kezelésében is. Sőt, bizonyos bőrbetegségek, például a neurodermatitisz, a pikkelysömör és az ekcéma ultraibolya fénnyel történő kezelései is hatásosak.

Az UV-B vagyis a meghatározott hullámhosszú fény hasznos lehet a D-vitamin-hiány kezelésére. A fényterápiás lámpákkal felszerelt infrakabinok, az infralámpák, polarizált fénnyel működő lámpák és Sensolite ágyak is alkalmasak fényterápiára. Bizonyos fokig a szoláriumok is, bár ezek UV-B-tartománya csupán 4-10 százalék.

Tanulmányok kimutatták, hogy a megfelelő, orvosok által beállított fényterápia az Alzheimer-kórban szenvedő idősek otthonában hatékonyabb alváshoz és a cirkadián (alvás-ébrenlét ciklus) ritmus stabilitásának fokozásához vezet. A teljes test fényterápia Sensolite rendelőkben elérhető. Otthonra néhány ezer forinttól sok tíz-, sőt százezer forintért is beszerezhetők különböző teljesítményű fényterápiás eszközök.

Hogyan hat a polarizált fényterápia?

A polarizált fény hatására javul a sejtek anyagcseréje, a vörösvértestek oxigénfelvevő képessége, és ezáltal az általános erőnlét, a teljesítőképesség is. Fokozódik az agyi vérkeringés, javulnak az agyi funkciók, csökken a fáradékonyság, kimerültség. A fény stimulálja az immunrendszert: elsősorban a T-sejtek aktivitását fokozza, csökken a megbetegedésekre való hajlam, könnyebben tudja a szervezet a kórokozókat felismerni, eltávolítani, így gyorsul a fertőzésekből és gyulladásokból való kilábalási folyamat, mérséklődik a daganatsejtek szaporodási lehetősége.

A polarizált fény javítja a szöveti regenerációt: gyorsítja a sebek, zúzódások, törések gyógyulási ütemét, így a hegek, bőrsérülések, gyulladások, balesetek utáni sérülések sokkal hamarabb gyógyulnak. Lazítja az izmokat, oldja a görcsöt: a jobb oxigénellátásnak köszönhetően javul az izmok keringése és funkciója is, csökkennek a görcsök, izom- és ízületi fájdalmak. Hamarabb felszívódnak a vérömlenyek és az ödéma is.

Fotó: Shutterstock.com

A színterápia

A színek hullámhosszukkal és frekvenciájukkal befolyást gyakorolhatnak ránk. A színek gyógyító hatásáról még nem állnak rendelkezésre megfelelő tudományos bizonyítékok. Hangulatunkat azonban biztosan képesek befolyásolni. Ezért ma már a legtöbb infrakabint ilyen színterápiás lámpával árulják.

Érdekességképpen lássuk néhány szín az emberi szervezetre gyakorolt hatását. A vörös energetizál, stimulál, felerősíti az érzelmeket, de elsősorban fizikai síkon hat. A sárga a nap színe, meleget sugároz, növelheti a boldogságérzetet, az optimizmust. A zöld, mivel a természet színe, a harmóniát, az egyensúlyt és a békét jelenti, nyugtató hatással van az emberre. A kék szín javítja a koncentrációképességet, serkenti a kreativitást, nyugtatja az emberi elmét.

Bőrbetegségek és fénytelenség

A Semmelweis Egyetem bőrklinikáján orvosi javaslatra végeznek fényterápiás kezeléseket. Gyulladásos bőrbetegségeket, főleg pikkelysömört, ekcémát, bőrlymphomákat, egyéb kiterjedt, viszketéssel járó kórképeket kezelnek, kihasználva az ultraibolya fény gyulladáscsökkentő hatását.

A rendelkezésre álló UVA-, UVB-kabin, valamint a tenyerek, talpak kezelésére szolgáló UVA-panel segítségével lokális kezeléssel tudnak javulást, gyógyulást elérni. A kezelés egy, a klinikán dolgozó szakorvos javaslata alapján, az általa meghatározott módszerrel történik. A kezelések előtt általában, a fénydózis meghatározása céljából, fényérzékenységi tesztet végeznek. Egy fényterápiás kúra általában 20-30 kezelést jelent.

Címkék: színterápia, bőrbetegségek, sensolite fényágy, polarizált fény, fényterápia

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!