A gyógyító fény
Ha szavazni kellene, hogy melyik az év legbarátságtalanabb hónapja, a november után sokan a februárra voksolnának. Februárra a legtöbb embernek elege van a télből, a sötétségből, a borult, nedves, hideg időből. Testünk, lelkünk a tavasz után vágyakozik.
Ennek a tél végi állapotnak, ingerlékenységnek, fáradtságnak, energiahiánynak oka lehet a vitaminhiány, a hideg, a szél, mely bőrünket tönkreteszi. Legfőbb oka mégsem ez.
Több fényt!
A vitaminokat tudjuk pótolni, bőrünk ápolására is remek készítmények kaphatók. De vajon gondolkodtunk-e már azon, hogy télen a legjobban a fény hiányzik? Gondolkodtunk-e már azon, hogy éppen úgy, mint a vitaminokat, a fényt is pótolnunk kell? A fény életfunkcióink alapvető szabályozója. A retinán keresztül jut szervezetünkbe. Már, ha van belőle elég. Befolyásolja a testhőmérsékletet, a hormonszintet.
A fényhiány okolható belső, biológiai óránk felborulásáért, és azért, hogy a téli időszakban csökken a melatonin és szerotonin hormonok termelődése, márpedig ezek a kedélyállapotért és a helyes alvási ciklus kialakításáét felelősek.
Egyes tanulmányok szerint összefüggés fedezhető fel az alacsony D-vitamin-szint és a rosszkedv között. Márpedig a D-vitamin szintén napfény hatására termelődik a szervezetünkben. Nem véletlen, hogy a téli depresszió gyakoribb azokban az országokban, ahol rövidebbek a nappalok.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2023. évfolyama 2. számának 40. oldalán!)
Még nincs hozzászólás