A Főkukac meg az öngyilkos mókus - Kolodko miniszobrai
Mostanában egyre több helyen bukkan fel, egyre többen látják, sőt, keresik egy Ukrajnában született, de magyar felmenőkkel is rendelkező szobrászművész, Kolodko Mihály pici szobrait, melyeket ő maga miniemlékműveknek nevez. A szobrász 2016-ban költözött Magyarországra. Ma már jól beszéli a nyelvet, pedig soha nem tanulta. Csak nagymamája és a magyar mesék, rajzfilmek tanították.
Egy interjúban azt nyilatkozta, hogy amikor 2016-ban Magyarországra költözött, úgy érezte, hazajött. S amikor elkezdte kicsi emlékműveit Budapesten titokban elhelyezni, rájött, hogy az emberek imádják azt, ami pici. Budapesten több tucat szobra található, többek között Mekk Elek, az ezermester, a Felhúzható Trabant, a Szomorú tank, a Rubik-kocka, a Főkukac a Nagy Ho-ho-horgászból, a Kockásfülű nyúl és Lecsó, a híres francia gasztropatkány figurája is.
Micsoda ötlet!
A szobrászat a film után talán a második legdrágábban kivitelezhető művészeti ág. Akár márványból, akár gránitból vagy kőből, bronzból vagy fából készüljön is egy szobor, kifaragásához először is megrendelő kell, aki finanszírozza a legtöbbször hónapokig tartó munkát és a rengeteg nemes anyagot.
Míg egy grafikus vagy festőművész akár a lakás egyik sarkában felállíthatja rajzasztalát, vagy festőállványát, egy gobelinművész a hálószobában is szövőszékét, addig a szobrásznak műterem kell, hiszen a szobrok igazán akkor érvényesülnek, ha kiemelkednek környezetükből, vagyis elég monumentálisak. Az ilyen nagy méretű szobrok elkészítése előtt azonban a művészek legtöbbször a leendő szobor kicsinyített mását készítik el, jellemzően agyagból, azért, hogy a pontos arányokat kipróbálhassák, művészi elképzelésüket alakíthassák.
A legtöbb szobrász sok olyan szobortervvel rendelkezik, melynek megvalósításához nem talál finanszírozót. Kolodko, a világhírű ukrán szobrász ezért gondolta úgy, hogy kár lenne ezeket a számára kedves szoborterveket, elfelejteni. Nem csak Budapesten találhatók meg miniszobrai, de a fővárosunkban van talán a legtöbb. Némelyik a szobrász kedvenc gyerekkori rajz-, és bábfilmfiguráinak állít bronzba öntött emléket, de sokszor szobrai fricskák valamely furcsaság, butaság ellen.
A Főkukac Budapesten az első
Amikor a szobrász Budapestre költözött a családjával, először is a Főkukac szobrát készítette el ungvári elődje mintájára. A 15 cm-es szobrocska a Bem rakpart 15. számú ház előtt látható a felső rakpart mellvédjén.
Többször elmondta, hogy számára azért is fontos volt ez a mesesorozat, mert nézése közben tanulta meg a magyar nyelvet. Így aztán, amikor Ungvárról Budapestre költözött, gyermekkori kedvenc sorozatának az emlékére készítette el. Végleges helyszínére egyik hétvégén talált rá, amikor gyermekével a Duna-parton sétált.
Nyilván egy kukacnak itt van a legjobb helye a Duna és a halak szomszédságában. Így került a pici kukac a budapesti Bem rakpart, Batthyány tér és Lánchíd közötti szakaszára.
Amikor a humor vezeti a szobrász kezét
2024-ben a gerillaszobrász a Megyeri híd pesti oldalán, a Pest feliratú üvegtáblánál helyezte el a gúzsba kötött Chuck Norrist. De miért is? Nos, azért, mert a 2008-ban átadott, közel két kilométer hosszú, Újpest és Budakalász között húzódó híd elnevezése körüli procedúra elég vicces volt.
Az akkori Gazdasági és Közlekedési Minisztérium ugyanis internetes szavazáson akarta megtudni, hogy a magyarok milyen nevet adnának az átkelőnek. Ezen a szavazáson nyert Chuck Norris, szoros versenyben az amerikai humoristával, Stephen Colbert-rel. Végül a földrajzinév-bizottság úgy határozott, hogy legyen az új híd neve egyszerűen csak a Megyeri híd.
Ha Kolodko nem helyezi el a gúzsba kötött amerikai színész és harcművész szobrocskáját, talán feledésbe is merült volna a bizarr szavazás.
2023 nyarán az Állatorvosi Egyetem Dembinszky utcai kerítésére Garfield cica apró fejecskéje került föl. Tavaly júniusban volt 45 éve, hogy a világhírű cicus a rajzasztalról a nyilvánosság elé lépett, s a szülinapra Koldokó jóvoltából szobrocskát kapott Budapesten. A szobrász szokásától eltérőleg, nem bronzból formázta, és éppen olyan sárgára festette, amilyen a rajzfilmen. Éppen olyannak, amilyennek az egész világ ismeri a torkos macskát.
A humor kategóriájába sorolható Az öngyilkos mókus szobrocska is. A halott mókus revolverrel a mancsai között fekszik az utca kövén, teste körül a bűnügyi filmekből jól ismert krétavonal.A turistákat és először arra járókat mindig meghökkentő, fotózkodásra kényszerítő Columbo-szobor mögött található, a Falk Miksa utca elején. Olyan, mintha a nyomozó azért vakarná a fejét, hogy megoldja az öngyilkos mókus rejtélyes halálának okát.
Egy városi legenda szerint a New York Kávéház megnyitása után Molnár Ferenc a Dunába hajította a híres, díszes kávéház kulcsát, hogy az többé soha ne zárhasson be. Ez azonban csupán legenda, bár olyan közkeletű, hogy ha valaki meghallja a New York Kávéház nevét, gyakran eszébe jut ez a mese. Ezért üt nagyot a legenda ismerőinek Kolodko Mihály búvárszobra a New York Kávéház mögött, az Osvát és a Dohány utca sarkán. Ezen a bronzbúvár a kávéház kulcsát tartja kezében, melyet ’nyilván’ a Dunából halászott ki.
Bár humorosnak tűnhet, nem biztos, hogy az, a mini bronzpiszoár a Vajdahunyad vára melletti sétány támfalán. Mint a műítészek kikutatták, Kolodko ezzel a piszoárral Marcel Duchamp francia festő, képzőművész művére kíván utalni, melyet 1917-ben a Független Művészek Társaságának éves New York-i kiállítására adtak be, de a zsűri nem találta bemutatásra méltónak. Egy helyen Kolodko azt nyilatkozta, hogy ez a piszoár az ő művészi hitvallása is.
A gyerekkor figurái
A szobrász nagy örömmel készíti el gyerekkora imádott figuráinak bronzmását. A Kockásfülű nyúl egyik kedvenc mesehőse a Sándor palota közelében, a Budavári Sikló végállomása mellett kémleli távcsövével a pesti oldalt. Mekk Elek, a kétbalkezes ’ezermester’ kecske a Széll Kálmán téren található. Ha gondosan megvizsgáljuk, kiderül, hogy bár a szobrocska a tér nevének Széll Kálmán térre való átnevezése után készült, Mekk Mester a feliratot is elrontotta, hiszen a kezében lévő táblán a Moszkva tér, a hely régi neve szerepel.
De nem csak magyar mesefigurák szobrai bujkálnak a fővárosban. Lisa Simpson, A Simpson család című amerikai rajzsorozat egyik szereplője a Jászai Mari téren, a 2-es villamos megállójának közelében egy oszlopra kötözötten bámulja a forgalmat.
Az Egyszer volt Budán kutyavásár címmel illethető kutyaszobrok viszont az I. kerületben, a Batthyány utca és Hattyú utca csatlakozásánál láthatók. A kutyák elszórva a tér különböző pontján várják a lelkes fotózkodni vágyókat. Találunk közöttünk pulit, de Frakkhoz hasonló vizslát is.
A Szabadság tér közepén, a díszkorláton üldögél Breki. A szobrocska a Muppet Show-ból ismert békát ábrázolja. A szobor eredetije a kárpátaljai Perecsenyben található.
Sokak kedvence, Gombóc Artúr, a csokifaló viszont nem a fővárosban, hanem Tihanyban az apátság melletti sétányon üldögél a téglafal tetején.
Miért gerillaszobrok?
A név, mellyel a szobrászt és alkotásait illetik, azt jelzi, hogy ezek a szobrok engedély nélkül kerültek, kerülnek ki a közterekre. A hatóság azonban nem lép fel ellenük, hiszen egyre népszerűbbek. Annyira, hogy némelyiket többször el is lopták. Például a Mekk Elek-szobornak már a második példánya van kint a téren, így aztán ő lett a Mekk Elek 2.0
Nem csak Budapesten
Kolodko-szobrok persze nem csupán a fővárosban vannak. Veszprémben például 3 miniszobor található: Ödön, az utcazenész, a Hangvillával szemben a Kossuth utca alján ücsörög egy bőröndön. Ernő, az Őr a Tűztoronynál, a kapu bal oldalán őrzi a várat. Leonóra, a kislány és az oroszlán szobra pedig a Séd-patak partján található, a vár alatt.
Vácon három miniemlékmű is látható. A vasútállomáson kapott helyet a miniatűr Morzsa kutya és a tyúk szobra, mely Petőfi Sándor váci látogatására reflektál. Az Anyám tyúkja című versét 1848 februárjában írta Vácon a költő. Sajdik Ferenc gyűjteményére utaló alkotás a Csúzli szobor a Pannónia Ház előtt, Vác különleges háromszög alapú Főterének szélén található. A Váci Diadalív tőszomszédságában pedig A Mária Terézia bronzszobrocska, mely annak az anekdotának állít emléket, amikor a királynő váci látogatása során nem mert áthajtani kocsijával a tiszteletére épített diadalív alatt.
Szoboravatás nincs
A szobrász mindig titokban helyezi el újabb és újabb alkotásait. Erről így nyilatkozott a Fidelio című portálnak: „Kiteszek egy szobrot, és valaki felfedezi – nekem a kettő közt eltelt idő a legérdekesebb ebben a dologban. Így a szobor magától találja meg a közönségét. Azt akarom, hogy a nézők ne is tudják, hogy ott kell keresni. Aki megtalálja, annak legyen az az érzése, hogy ő az első, aki felfedezte.”
Még nincs hozzászólás