A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A férfiak feketén szeretik?

Úgy szeretem a nőket, ahogy a kávémat: forrón, és erősen! - ez a kissé maszkulin, de a humort sem nélkülöző városi közmondás jutott eszembe, miközben Scott Rao, az ismert kávés guru előadását hallgattam egy budapesti kávézóban. De vajon megállja-e még a helyét ez a mondás? Tényleg csak a férfiak isszák feketén a kávéjukat? És valóban más kávézási szokásoknak hódol a férfi és a nő?

Fotó: Thinkstock

A Budapesten már két-három éve zajló specialty kávés forradalom jegyében érkezett Magyarországra a negyvenhárom éves Scott Rao, aki a téma egyik legnagyobb szakértőjének számít a világon. Négy könyvet írt a kávé különböző aspektusairól, amit a világ pörkölői és baristái szentírásként forgatnak. De mi is a specialty kávé?

A hivatalos megfogalmazás szerint „termőterületre és fajtára jellemző ízű kávé”, ami lényegében azt jelenti, hogy a kávéínyenceket is utolérte a borkedvelőkre jellemző igényesség: tudni akarják, hogy mit isznak, és ezért hajlandóak egy kevéssel többet költeni.

És a forradalom nyerésre áll, mert már tucatnyi helyen lehet kiváló minőségű, izgalmas ízvilágú kávékat kapni, az eseménynek helyet adó belvárosi eszpresszónál például egészen hihetetlen időpontokban is az utcán áll a sor. Kíváncsi voltam arra is, maga a guru milyen kávét szeret, bár akkor már tudtam annyit, hogy nem a capuccino, a tejes kávé vagy melanzs lesz a válasz, ugyanis a kávés geekek – legyenek nők vagy férfiak – csak tisztán isszák az italukat, hogy megállapíthassák: milyen gyümölcsöket érezni benne, milyen a textúrája, mennyire savas és így tovább. Scott azt válaszolta, hogy a kenyai kávékat szereti.

Tisztán inni a kávét elég férfias dolog, legalábbis egyike azoknak a kulináris sztereotípiáknak, amelyekkel a leggyakrabban találkozunk. (Hogy felhozzak egy másik példát: a férfiak egyből ledöntik a felesüket, a nők koktélt szürcsölnek.) De ezek a dolgok nem mindig feketék vagy fehérek, úgyhogy azokhoz fordultam, akik naponta több száz kávét készítenek el: a baristákhoz. Női baristákat kérdezek, akik úgy látják, hogy ezekben a klisékben van némi igazság: „A nők sokkal nyitottabbak egy édeskés chai lattéra, mint az eszpresszót vagy americanót preferáló férfitársaik”. Egy-nulla a sztereotípiáknak.

Kávés finomságok - nem csak férfiaknak!
Hogy miképpen kell a kávét tisztán inni, az nem szorul különösebb magyarázatra, ezért aztán következzen három kevert ital, amelyet akár otthon is elkészíthetünk.

Flat white
Egy nagyon tejes ausztrál ital, amit mindenki szeretni fog, aki kedveli a lattét, vagy a cappuccinót. Eredetileg latte art, azaz a tejhabba rajzolt minta is van a tetején, de természetesen enélkül is iható.
Először is készítsünk kétszer 50 ml kávét, és ezeket öntsük egy előmelegített pohárba. Tejhabosítóval habosítsunk fel 130 ml tejet, és melegítsük fel 60-65 fokra. Lágyan, a pohár két széle felé ringatva öntsük az eszpresszóra a tejet, úgy, hogy a tejkiöntőt közel tartjuk a pohárhoz. Próbáljuk úgy önteni, hogy az ital tetején 5 mm-es habréteget képezzünk.

Ca Phe Sua Nong vietnámi kávé
Öntsünk két evőkanál sűrített tejet a bögre aljába. Tegyünk két evőkanál közepesen őrölt kávét a filteres, forró vízzel leönthető kávéfőzőbe, és oszlassuk el. Forraljunk fel 120 ml vizet, és ennek nagyjából az egyharmadát öntsük át a filteren. Hagyjuk egy percre, hogy a kávé megszívja magát vízzel, majd öntsük le a maradék forró vízzel. A víznek körülbelül öt perc alatt kell átcsepegnie a kávéőrleményen. A kávét öntsük a sűrített tejre.

Coretto alla grappa
Ez egy nagyon egyszerű ital, amit olasz korrigált kávénak is neveznek: ez arra utal, hogy a kávét alkohollal javítják fel. Ebben az esetben ez grappa, de lehet konyak, brandy vagy sambuca is. Nagyon egyszerű elkészíteni: egy adag, vagyis nagyjából 25 ml kávét - ha lehet, eszpresszót - öntsünk fel ugyanannyi mennyiségű grappával. Tökéletes ital a hideg, őszi napokra.

A kávés workshop helyszínén viszont kikacagják a nemi előítéleteket, mivel náluk nők is fogyasztanak dupla eszpresszót, és markáns férfiak is isznak hosszú, tejes italokat. Egy-egy.

Egy nagyjából két kilométerre lévő kávézóban viszont igenis érződnek ezek a tendenciák: náluk ristrettót, eszpresszót, dupla eszpresszót jellemzően férfiak fogyasztanak. „A nők imádják a lattékat, főleg a nagy, három és fél decis méretben. Gyakran szójatejjel vagy rizstejjel kérik, amitől a baristának, persze, égnek áll a haja.”

Jómagam mindkét halmazba beleillek, mert hangulattól függően hol eszpresszót rendelek, hol tejjel készült cortadót. Ez utóbbit úgy készítik, hogy a tejet a megfelelő mennyiségű cukorral felforralják, majd habosra turmixolják vagy gőzölik, és felöntik a friss kávéval.

Visszatérve Scott Raóra: ez az ember, aki a kávétudomány két lábon járó lexikonja, s aki az év háromnegyedében szakértőként járja a világot, és mindent tud a kávéról, amit érdemes, már nem kávézik. Igen, ha a munka kapcsán kávét kell innia, akkor a kenyaiakat szereti, de ha senki sem figyel rá, akkor teázik. Ennyit a sztereotípiákról.

Címkék: specialty kávé, kávéreceptek, kávézási szokások, barista

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!