A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A felhő suli

Míg a mai negyvenesek, ötvenesek azt sem értik igazán, miféle felhő az, ahol akár a személyes adataikat, fotóikat is tárolhatják az internet segítségével, addig az indiai származású Sugata Mitra professzor arról tart nagy feltűnést keltő előadásokat világszerte, hogy meg kell tervezi a Felhő Sulit. Itt a gyerekek szabadon kutathatnak és tanulhatnak egymástól, a felhőből jövő forrásokat felhasználva.

Fotó: Europress

Azt ötlet csak elsőre tűnik tudományos fantasztikumnak. A Newcastle-i Egyetem professzora ugyanis egy több éven át tartó kísérlet során bebizonyította, hogy a gyerekek oktatás és tanárok nélkül, csupán a kíváncsiságuk és a barátaik segítségével képesek megérteni olyan ismereteket is, ami náluk tíz évvel idősebbek számára sem könnyű, és akár olyan nyelven, amit nem is beszélnek.

A Lyuk a falban elnevezésű vállalkozásuk 1999-ben indult, amikor Mitra és kollégái egy internetkapcsolattal ellátott számítógépet építettek az egyik gettó falába, Delhiben. Kamera rögzítette, mi történik.

A gyerekek azonnal birtokba vették a gépet, és addig próbálgatták, míg rájöttek, hogyan kell használni. Felfedezték a böngészőprogramokat, és a társaiknak is megtanították, hogyan kereshetnek az interneten.

A professzor és csoportja sok helyen megismételte a kísérletet, olyan eldugott falvakban is, ahol még senki sem látott számítógépet. Egy ilyen helyen a gyerekek, akik egy szót sem beszéltek angolul, körülbelül négy hónap alatt saját maguktól ugyanarra a szintre jutottak a DNS-reprodukciós technológiákról szóló angol nyelvű tananyag megértésében, mint egy drága magániskola velük egykorú tanulói, felkészült tanárok segítségével. 

Így született meg Mitra víziója az úgynevezett Önszervező Társulási Körökről. A professzor hiszi, hogy a gyerekek sokkal többet és sokkal lelkesebben tanulnának, ha az oktatás a kíváncsiságukra építene. Ha érdekes kérdéseket kapnának – például a DNS-technológiáról –, amelyekre maguk találhatnák meg a választ.

Sugata Mitra 2013-ban megkapta a világ több városában megrendezett TED- (Technology, Entertainment, Design – technológia, szórakoztatás, dizájn) konferenciák díját. A TED minden évben egy-egy merész, a jövőt formáló ötlettel jelentkező kiemelkedő személyiséget jutalmaz százezer dollárral, hogy elképzelése megvalósulhasson, és megváltoztathassa a világot.

Címkék: ted-díj, felhő iskola, sugata mitra

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!