A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Egyetemi játékból világuralom

A Facebook idén ünnepli tizedik születésnapját. A közösségi hálózatot a számítógépek és az internet iránt érdeklődő fiatalok mellett ma már a középkorúak, sőt az idősebbek is rendszeresen használják.

Fotó: Europress



A jubileumot megünneplendő
, tekintsünk vissza, mi kellett ahhoz, hogy egy visszahúzódó fiatalember – akinek életét már meg is filmesítették Hollywoodban –  a 21. század elején a bolygó egyik legfiatalabb milliárdosává válhasson.

Az internet története azután kezdődött, hogy a Szovjetunió 1957-ben fellőtte első mesterséges holdját, a Szputnyikot. A fejleményeket figyelve az USA kormánya arra a lépésre jutott, hogy egy olyan rendszer kifejlesztésére van szükség, amelynek nincs központja, ezért egy nagyobb támadás után is működőképes maradhat. A feladatok elvégzésére létrehozták a Fejlett Kutatási Projektek Ügynökségét, az ARPA-t (Advanced Research Projects Agency). 1966-ra elkészültek az ARPANET első tervei, majd négy esztendővel később működésbe lépett az első távolsági hálózati kapcsolat a UCLA egyetem és a BBN műszaki kutatóintézet között.

Itt egy nagyobb ugrásra kényszerülünk, az olvasókat ugyanis nem untatnánk a különböző hálózati protokollok történetével, azonban rövid időre meg kell állnunk 1991-ben, amikor Tim Berners-Lee, a svájci CERN kutatója bejelentette a World Wide Web létrejöttét. Fontos különbséget tennünk a WWW és az internet között: míg az előbbi csupán a böngészőkön keresztül elérhető weboldalak összességét jelentette, az internet magában foglalta a teljes WWW-t, az e-mailt, illetve az összes hasonló kommunikációs és adatátviteli formát.

A WWW létrejöttével tehát megnyílt az út a „gazdagabb felhasználói élményt” kínáló weboldalak és szolgáltatások kifejlesztése előtt.

Hálózatban élünk

A barátainkkal, rokonainkkal való kapcsolattartás ősidők óta elemi szükségletünk, így nem csoda, hogy a hálózati technológiák térhódításával egyre több, erre alkalmas eszközt használunk. Az internet elterjedésével hamar megjelentek az ezt lehetővé tevő weboldalak és szolgáltatások. Hazánk élen járt a közösségi hálózatok népszerűsítésében is, hiszen két évvel azelőtt, hogy Mark Zuckerberg útjára indította volna a Facebookot, Magyarországon megkezdte működését a WiW (későbbi nevén iWiW – International Who is Who) nevű közösségi oldal. A hálózathoz csak meghívóval lehetett csatlakozni, ezzel biztosítva a hálózati szálak meglétét az egyes csomópontok, vagyis a felhasználók között.

Persze, tőlünk nyugatabbra ekkor már működtek az olyan szolgáltatások, mint a Friendster vagy a MySpace, amelyek hasonló elven alapultak. Erre a piacra érkezett a Facebook, amelyet Zuckerberg eredetileg az egyetemek közötti kapcsolattartásra, illetve a rossz nyelvek és A közösségi háló című film szerint arra szánt, hogy csinos hallgató hölgyekkel ismerkedhessen. Ez azonban már évtizedes történelem, mivel a szellem kiszabadult a palackból, és nap mint nap emberek százmilliói jelentkeznek be a közösségi oldalra, hogy megmerítkezzenek közeli és távolabbi ismerőseik mindennapjaiban.

A kommunikációnak ez a radikális átalakulása egyfelől hírnévhez, nem mellesleg pedig dollármilliárdokhoz segítette Zuckerberget, akit a TIME magazin 2010-ben az év emberének választott. A Facebook emellett a reklámpiacot is gyökeresen átalakította, könnyen és személyre szabottan célozható hirdetési rendszere pedig digitális ügynökségek és online szakemberek garmadájának ad munkát.

Ne gondoljuk azonban azt, hogy a kék óriás napjai nincsenek megszámlálva, ugyanis az amerikai tinik közül egyre többen törlik a profiljukat, és új, menőbb alternatívák után néznek. Figyelembe véve azonban, hogy legdinamikusabban jelenleg a negyvenes, ötvenes korosztály tagjai használják a Facebookot, szinte bizonyos, hogy még jó pár évig gyakori vendégek leszünk Zuckerberg birodalmában. 

Címkék: facebook, internet, mark zuckerberg

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!