A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A csodálatos Óz

Gyermekkorunk és gyermekeink nagy kedvencéről kevesen tudják, hogy az eredeti mű, L. Frank Baum népszerű meseregénye, a The Wizard of Oz (Óz, a csodák csodája), közgazdasági vonatkozású meseként született az Egyesült Államokban, 1900-ban.

Fotó: Europress

Ekkoriban hatalmas vita folyt az aranyalapú fizetőeszköz hitelpénzre cseréléséről. A rendelkezésre álló arany mennyisége ugyanis már nem nyújtott elég fedezetet a gazdaság számára. Így középszintű makroökonómiai ismeretekkel is rájöhetünk, hogy Óz nem más, mint az uncia (oz) súlymértéke. A sárgatéglás út azoknak az aranyrudaknak a szimbóluma, amelyeknek az erőltetése immár nem vezet sehová – illetve csak egy látszatvilágba, ahol egy hatalom nélküli varázsló él, elárulva magáról, hogy semmit sem tud. Azok, akik hozzá fordultak, láthatóan mindennel rendelkeztek, amire szükségük volt. Kalandjaik során sikerrel bebizonyították, hogy van szívük, bátorságuk és eszük.

Az 1904-ben megjelent The Marvelous Land of Oz (Óz csodálatos földje) című második Óz-könyvben derül ki, hogy Óznak miért épp ez a neve. A varázsló eredeti neve Oscar Zoroaster Phadrig Isaac Norman Henkel Emmannuel Ambroise Diggs (monogramja O.Z.P.I.N.H.E.A.D.), ám mivel ez tartalmazza a „pinhead” (magyarul gombostűfej) szót, a szerző szimplán „Oz”-ra rövidítette.

Címkék: mese, Óz, csoda, eredeti mű

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!