A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A család hajtóereje

A zenei familiáris háttérnek mindenképpen ösztönző hatása van, ilyenkor ugyanis a zene természetes módon épül be a gyerek életébe, és már nagyon fiatalon megismerkedhet a dallamok világával.

Fotó: Thinkstock

A muzikalitás a legkorábban megjelenő tehetségfajta. A legtöbb kiemelkedő muzsikusnál már hatéves kor előtt megmutatkozott a zenei képesség, ugyanakkor a korai tehetség nem feltétele a felnőttkori lenyűgöző teljesítménynek.

Az első jel általában az, hogy a gyerek érdeklődést mutat a zene és a hangok iránt. Mozart hallása olyan kényes volt, hogy az erős hangok fizikálisan megbetegítették. Rubinstein kétéves korában lelkesen hallgatta nővére zongorajátékát, de ha rossz hangot ütött le, rácsapott a kezére.

Beethoven apja hivatásos zenész volt, Chopinnek és Mendelssohnnak az édesanyja volt tehetséges amatőr muzsikus. Minél hamarabb elkezdődik a fejlesztés, annál jobb, hiszen kilencéves korig stabilizálódik a muzikalitás, később a zenei érzéken a gyakorlás már nem változtat. A szülőnek mind a gyerek képességeinek felismerésében, mind a szükséges eszközök biztosításában és a zenetanulás megszervezésében, menedzselésében nagy szerepe van.

A zenetanulás pozitív hatásai
- A zene stimulálja a fejlődő agy minden területét.
- Fejleszti a matematikai és a művészeti képességeket.
- A motorikus funkciókat is javítja, a gyermek ügyesebb lesz a labdajátékok és a rajz területén.
- Megtanítja megbecsülni az elért eredményeket.
- Fejleszti az önképet, az önbizalmat és a koncentrációs képességet.
- Önállóságra nevel, ugyanakkor megtanítja értékelni a csapatmunkát.
- Kimutathatóan csökkenti az agresszív hajlamokat.

A hiedelmekkel ellentétben azonban számos remek zenész nem mutatott gyermekkorában tehetséget, hanem hosszas tanulással és rengeteg gyakorlással vált kiemelkedővé. Vagyis a korai zenei nevelés számít inkább a tehetség előfeltételének, s nem a gyerek tehetségének minél hamarabbi megnyilatkozása.

Sok gyerek zenei karrierje megbicsaklik az úgynevezett tizenéves krízis idején, amikor többen azért hagynak fel a zenéléssel, mert már nem tudnak gyermeki spontaneitással játszani, és tudatosan is képessé kellene válniuk az érzelmek és hangulatok kifejezésére. Ha ebben az időszakban nem áll mellettük egy jó tanár, támogató család vagy barát, a tehetségük elvész.

Címkék: gyerekkor, beethoven, zenei tehetség, családi háttér, zenei nevelés, chopin, mendelssohn, muzikalitás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!