A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A betegség mindig tanít valamire

Biztosan te is tapasztaltad már, hogy munkahelyi problémák esetén, magánéleti gubancok, válás, a gyerekekkel kapcsolatos gondok tartós fennállásakor gyakrabban fáj a fejed, könnyebben megfázol, laborértékeid romlanak. S ha a lelki problémák tartósan fennállnak, megbetegszel.

Fotó: Shutterstock.com

Fiatal korban egy nehéz vizsgaidőszak, később egy hozzátartozó elvesztése, a nyugdíjazás olyan lelki traumát okozhat, amelynek következtében a test megbetegszik. Ma már nem kell különösebben bizonygatni, hogy a testünk és lelkünk, a hormonális és immunrendszerünk szoros kapcsolatban, állandó kölcsönhatásban vannak.

Harmincéves tudományág

Nyilvánvaló ma már, hogy pszichénk és immunrendszerünk nélkülözhetetlen szerepet játszik a külvilághoz való alkalmazkodásunkban. Hiszen ugyanazokat az erőforrásokat használja. Tartós stressz esetén, frusztrációkkal, feszültségekkel teli időszakokban, olyankor, amikor túlterheljük magunkat, és nem vagyunk ennek tudatában, vagy nem vagyunk hajlandóak tudomásul venni, akkor testünk jelez.

Ha például maratonra készülünk, de a felkészülésre nem hagytunk elég időt, begyullad a sarkunk, s kénytelenek vagyunk leállni. Ha túl sokat dolgozunk, pihennünk kellene, de nem tesszük, egyszer csak ledönt a lábunkról a láz. Ha elhagyott a szerelmünk, vagy elveszítettük a hozzátartozónkat, és a gyászmunkát nem végezzük el, úgy csinálunk, mintha nem fájna, mert mi erősek vagyunk, számíthatunk valami női betegségre.

Petefészekcisztára például. Amerikai klinikákon vizsgálták gyászoló özvegyek immunrendszerének működését. Az özvegyek immunsejtjeinek száma jelentősen alacsonyabbnak bizonyult a kontrollcsoporténál. Azt tehát már tudjuk, hogy így van. Azt azonban, hogy miért, csak egy néhány évtizedes tudományág, a pszicho-neuró-immunológia fejtette meg. Kiderült, hogy a lelki folyamatok az idegrendszer által előállított anyagokon – a neuro-transzmittereken – keresztül tudják befolyásolni az immunrendszer működését.

A biológusok kiderítették, hogy a lelki, az idegi és hormonális rendszer, valamint az immunrendszer közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös nyelvnek a leírása és vizsgálata a molekuláris biológia és genetika segítségével vált lehetségessé. Az olyan gyulladásos elváltozások a bélben, mint például a vastagbélgyulladás, de a hirtelen kiugró magas vérnyomás, az asztma, sőt bizonyos bőr- és szembetegségek, az ízületi gyulladások hátterében az esetek többségében a krónikus stressz szindróma áll.

A pandémia hatása

Fotó: Shutterstock.com

Az egészségügyi rendszer következő komoly feladata lesz, hogy a pandémia alatt megsokasodott problémák: a munkanélküliség, a növekvő szorongások, a bezártság miatti párkapcsolati zűrök, a válások, a bizonytalanság, a félelemben eltöltött hónapok következtében fellépő testi bajokat kezelje.

A járvány miatt létrejövő krónikus családi, közösségi, társadalmi stresszhelyzetek, a létbizonytalanság, a kilátástalanság, az eltűnt jövőkép miatt nagyon sokan lettek depressziósok. Sokan anélkül, hogy tudnának róla, csupán az állandó kedvtelenséget, örömtelenséget, a motiválatlanságot, rossz hangulatot érzik.

Persze fontos tudnunk, hogy ez még nem egyenes út a betegséghez. A betegségek kialakulását nem a depresszió vagy a stressz, hanem a vele való hibás megbirkózás okozhatja. Az emberek nem rendelkeznek egyforma mértékben a megküzdés képességével. Akit egy trauma lebénít, nagyobb valószínűséggel betegszik meg, mint mások.

Végeztek erre kísérleteket is. Két patkányt, két ketrecben ugyanazokkal a daganatsejtekkel fertőztek meg. A két patkány körülményei egyformák voltak. Ugyanazt kapták enni, ugyanolyan körülmények között tartották őket. S ugyanolyan kellemetlen, de persze nem halálos gyengeáramot vezettek a ketrecükbe. Ez a gyengeáram, csipkedte őket. A két ketrec között egyetlen különbség volt. Az egyikben a patkány egy pedál segítségével meg tudta állítani az áram csipkedését, ha rálépett a pedálra. A körülményeknek kiszolgáltatott, tehetetlen patkány rövidesen elpusztult. Míg a másik, amelyik képes volt befolyásolni az eseményeket, túlélte a kísérletet.

A pandémia éppen azért volt veszélyes, mert kiszolgáltatottá tett bennünket. Azok az emberek, akik kitalálták, hogy milyen ’pedálra’ léphetnek, nem hallgatták örökké a híreket, nem engedtek teret negatív gondolatoknak, kitalálták hogyan sportoljanak otthon, kidolgoztak maguknak örömet adó tevékenységeket, még a fertőzést is kisebb százalékban kapták el.

A betegség mint tanító

Fotó: Shutterstock.com

Mint láttuk, a betegség nagyon sokszor figyelmeztetés. Arról szó, hogy valamit rosszul csináltunk, vagy máshogyan kell élnünk, gondolkodnunk. Ezért nem elég, ha a betegségek tüneteit kezeli az orvos. A jó orvos feladata megtalálni az okokat, amelyek a betegséghez vezettek. S ha ez sikerül, sokszor a baj is elmúlik.

Vagyis a betegséget nem legyőzni kell, hanem megérteni. És amikor megértjük, hogy honnan jött a betegség, mi alakította ki bennünk, akkor azt is tudni fogjuk, hogy mit kell tennünk ahhoz, hogy a valódi okot megszüntethessük, ennélfogva a természetes gyógyulási folyamat beinduljon. Ehhez sokszor a lélektanban jártas orvos, pszichológus vagy pszichiáter segítsége is kell.

Ha csak a tüneteket kezeljük, a problémát kiváltó valódi ok nem fog megszűnni, és később újra előtör valahol. Az egészség igazi útja a helyes önismeret, a pozitív gondolkodás, önmagunk és mások elfogadása, valamint a szeretet, a béke, az egyensúly és a harmónia megteremtése lelkünkben.

Néhány betegség szimbolikus jelentése

Természetgyógyászok és a holisztikus szemléletű keleti gyógyítók szerint ha megfigyeljük, milyen esemény következtében jelenik meg a megbetegedés, azt is megállapíthatjuk, hogy miről szól az üzenete. A dolog persze nem ilyen egyszerű, de az érdekesség kedvéért álljon itt néhány példa:

  • Allergia – nem tudunk gyengédséget adni és elfogadni
  • Asztma – a szabadság iránti kielégületlen vágy
  • Ciszta – szexproblémák.
  • Csonttörés – Lázadás a halalom ellen
  • Gyomorproblémák – a világ megemészhetetlensége
  • Fejfájás – Kemény önkritika
  • Isiász – Képmutatás, rettegés a jövőtől, anyagiak miatti félelem
  • Mandulagyulladás – Félelem elfojtott érzelmek és ambíciók, önkifejezés hiánya
  • Menstruációs zavarok – Nőiesség elutasítása
  • Merev nyak – Egyoldalú felfogás, hajlíthatatlanság
  • Migrén – Ellenállás az élet természetes menetének
  • Mozgásszervi betegség – Rettegés az események fölötti uralom elvesztésétől
  • Nyak panaszai – Önfejűség, hajlíthatatlanság.
  • Pikkelysömör – Az érzések elfojtása
  • Porckorongsérv – Talajvesztettség, határozatlanság, döntésképtelenség
  • Reuma – szeretethiány, keserűség, neheztelés.
  • Zöld hályog – Engesztelhetetlenség. Régi sérelmek okozta feszültség túlnyomása.

(Felhasznált irodalom: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?)

Címkék: pszichoszomatikus betegségek, melyik betegség mit árul el, a pandémia hatása

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!