A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A bennünk élő tréner

Időgazdálkodási problémák, párkapcsolati nehézségek, munkahelyi konfliktusok - az életünk tele van kihívásokkal. Amikor már nem látjuk a fától az erdőt, egy jó coach segíthet kiutat találni a szorult helyzetből. De ki mondta, hogy ez csak egy külső személy lehet? Vannak olyan eszközök, amelyekkel saját magunkon is segíthetünk.

Fotó: Thinkstock

Nincs olyan ember, akinek ne lennének nehézségek az életében. Vannak olyan problémáink is, amelyekre már hosszú évek óta nem találunk megoldást, pedig nagyon zavaróak, és megnehezítik a mindennapjainkat. Ilyenkor segíthet egy-egy barát, vagy ha már ez kevés, akkor egy támogató, külső személy. De nem mindenki engedheti meg magának, hogy saját segítőt fogadjon, sokan pedig nem akarnak másra támaszkodni, mert hiszik, hogy egyedül is megbirkóznak az elakadással. Nekik találták ki a self-coachingot. Pár hónapja magam is coach-képzésre járok, ahol Komócsin Laura coach megmutatott nekünk néhány egyszerű eszközt, amit bárki alkalmazhat. Néhányat magam is kipróbáltam... Ezekből válogattunk:

1.     Kreatív írás
Válasszunk ki egy problémát, kihívást, ami foglalkoztat bennünket. Vonuljunk el egy csendes, nyugodt helyre, és vessük papírra minden gondolatunkat, ami eszünkbe jut a kérdés kapcsán. 15-20 percig folyamatosan írjunk, megállás nélkül. Az se baj, ha zavaros, furcsa, összefüggéstelen dolgok ugranak be. A kézírás épp azért jó, mert az intuitív, emocionális jobb agyféltekénket mozgatja meg a logikus, rendszerező bal agyfélteke helyett. A tudatalattinkból olyan új ötletek, meglátások kerülhetnek felszínre, amelyek egyébként rejtve maradtak volna. Különösen hasznos lehet ez a módszer, ha fontos döntés előtt állunk, és nem tudjuk, mit tegyünk, de a célok pontos megfogalmazására is kiváló. Leírhatjuk, hogy néz ki számunkra egy ideális nap, vagy egy ideális év, és mi kell ahhoz, hogy ezt megvalósítsuk.

Mit tapasztaltam? Egy magánéleti nehézséget választottam ki. Miközben írtam, automatikusan jöttek az ötletek, mi is okozhatja a problémát. Felidéztem olyan helyzetet is, amikor minden jól működött, és érdekes felismerésekre jutottam, ami már a megoldáshoz is elvezetett. Mindössze negyedóra alatt sokkal tisztábban átláttam a helyzetet, az összefüggéseket, mint korábban. Nagyon felszabadító érzés volt, hogy teljesen őszinte lehetek, hiszen csak saját magamnak írtam.

2.     Címer
Bárkinek az élete összefoglalható egy címerben, még rajztehetség sem kell hozzá. Fogjunk egy papírt, és osszuk két részre. Az egyik felére rajzoljuk fel a mostani címerünket, a másik felére pedig az öt évvel későbbit. Kerüljön rá minden fontos dolog, ami jellemzi az életünket – akár szimbolikusan, akár konkrétan lerajzolva. Ez az eszköz abban segít, hogy pontosan lássuk, hol tartunk most, és mit szeretnénk elérni.

Mit tapasztaltam? Bár nem szeretek rajzolni, megérte, hogy erőt vettem magamon. Alkotás közben muszáj volt végiggondolnom, jelenleg mi tölti ki az életemet, és milyen arányban oszlik meg benne a munka és a magánélet. Az öt évvel későbbi címeremből már kikerült néhány dolog, ami kevésbé fontos, és nagyobb teret kapott a család.

3.     Élet és mókuskerék
Rajzoljunk egy kört, és egymást metsző vonalakkal osszuk fel nyolc egyenlő cikkelyre. A körön kívülre, a kerék küllőihez írjunk egy-egy fontos dolgot az életünkben: például család, egészség, hobbi, jövedelem… A körön belül, a vonalak mentén jelöljük meg 1-től 10-ig terjedő skálán, hogy mennyire vagyunk elégedettek az adott területtel. Majd jelöljük be, hogy a közeljövőben hányas szintre szeretnénk eljutni. Végül kössük össze a pontokat. Két, pókhálószerű ábrát fogunk kapni, amiből pontosan látszik, melyik az a terület, ahol a legnagyobb különbség van a jelenlegi és a vágyott elégedettségi szintünk között. Érdemes először ezzel foglalkozni.

Mit tapasztaltam? Az ábra legnagyobb ereje, hogy nagyon látványos. Csak rá kell pillantani, és azonnal látszik, melyek azok a területek, amelyeket elhanyagoltam, és ahol sürgősen változtatnom kell. Rögtön el is határoztam, hogy már holnaptól több közös programot szervezek a férjemmel.

4.     Példakép
Amikor ki se látunk egy problémából, és azt hisszük, már minden lehetséges alternatívát kipróbáltunk, jól jöhet, ha egy másik személy bőrébe képzeljük magunkat. Hogyan oldaná meg ezt a helyzetet valaki, akire felnézünk? Lehet ez a párunk, egy kollégánk vagy akár a szakmai példaképünk.

Mit tapasztaltam? Van egy ismerősöm, aki irigylésre méltóan jól gazdálkodik az idejével – ami nálam viszont visszatérő gond. Végiggondoltam, ő mit, hogyan csinálhat, és számtalan új ötlet is az eszembe jutott. Lehet, hogy nem tudok majd mindent épp úgy alakítani, ahogy ő, de a példájából kiindulva kidolgozhatok saját magamra szabott megoldásokat.

5.     Mi lenne, ha…
Amikor nehéz döntés előtt állunk, hasznos lehet az ún. tetralemma módszer. Vegyük végig gondolatban az összes megoldási lehetőséget, és azt, hogy mi történne fél vagy egy év múlva, ha meglépnénk őket.

Mit tapasztaltam? Mostanában nagyon sokféle szerepben kell megfelelnem, és felmerült bennem a kérdés, képes vagyok-e változatlan energiával helytállni mindegyikben. Végiggondoltam, mi történne, ha abbahagynám az egyik munkát, ha kevesebbet vállalnék mindegyikből, de megtartanám őket vagy ha nem változtatnék a mostani helyzeten. A következményeket is számba véve egyelőre a második megoldás mellett döntöttem, de fél év múlva újra végigfuttatom a lehetőségeket.

Címkék: terápia, coach, kihívás, problémamegoldás, self coaching, kiutak, coaching módszerek, kreatív írás, elakadás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!