A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Üres a fészek

Minden házasság embert próbáló pillanata, amikor a gyerekek kirepülnek a fészekből, és önálló életet kezdenek. Vajon törvényszerű, hogy ez a házasság mélypontját jelentse, vagy sokkal inkább egy új, izgalmas életszakasz kezdete? Kell-e, lehet-e, érdemes-e felkészülni erre az időszakra, hogy ne krízisként éljük meg? Újra kettesben marad a pár, mint a kapcsolatuk elején. Elmeséli élményeit Eszményi Viktória, Hegedüs Erika és Ábrahám Edit. Meglepetés férfi vendégünk őszintén vall erről a témáról.

Egy szülőnek nehéz megélnie azt, amikor a gyermek önálló életet kezd, elköltözik otthonról és a házaspár újra kettecskén marad. Ez lehet az ún. üres a fészek szindróma. Azonban a leszakadás mára már időben kitolódott. Míg régen 18 évesen szinte családot alapítottak a fiatalok, ma körülbelül 25 éves korukig tanulnak, majd ezután kezdik építeni a karrierjüket, a jövőjüket, amelyet segítő háttér nélkül nagyon nehéz. Mikor következik be a leszakadás? Hogyan élik ezt meg a szülők? 

Kényelem vagy kényszer?  

Egy kutatás szerint a 21-29 éves korosztály nehezen szakad el az otthontól. A legfontosabb kérdés itt az, hogy nem akarnak vagy nincs lehetőségük rá?! A napjainkban elterjedt mamahotel kifejezés egyre aktuálisabb. Azok a fiatalok, akik felnőtt korukban is otthon laknak, a 60%-a megfelelő életformának tartja. Nagyon nehéz fiatalon önálló életet kezdeni, rengeteg feltétel egy fiatal életében nem adatik meg karrierje kezdetén. Nehéz elhelyezkedniük a munkaerőpiacon, s ezért a lakásvásárlásra is később kerül sor. Míg a fővárosban a fiatalok nagyobb százaléka él önálló háztartásban, addig a vidéki körzetben ez jóval alacsonyabb. A kutatás során megkérdezett fiatalok 91%-ának nincs gyermeke. Mindezek következménye, hogy házasságkötésre is később kerül sor.

A gyerek kirepül, az unoka berepül!

A szülők ekkor egy hatalmas feladat után vannak, útnak indították gyermekeiket a nagybetűs életbe. Ezután vagy újra egymásra talál a pár, mivel több idejük marad a közös kedvtelések űzésére, vagy eluralkodik felettük egy hatalmas üresség, amely tarthat rövidebb, de hosszabb ideig is. Meg kell említeni a legrosszabb kimenetelét is ennek, amikor rádöbbennek, hogy csak a gyermek tartotta össze őket. Az édesanyák a kirepülést alapvetően nehezen viselik, és legfőképpen akkor, ha a családi szerepkörben főállású édesanya posztját töltötték be. Fontos, hogy a szülő ne telepedjen rá a fiatal életére, amikor már önálló lábon áll. S a legnagyobb ajándék a család új tagjai lesznek, amikor a szülők egyszer csak nagyszülőkké válnak. Számukra itt már nem a gyereknevelés az első számú feladat, hanem az, hogy élvezzék minden pillanatát. S ha a fiataloknak szükségük van egy kis segítségre, akkor vigyázzanak a kisunokára, mert amit egy nagyszülő meg tud adni egy gyermeknek, azt senki más nem tudja pótolni.