A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Kultúrák találkozása

Manapság egyre gyakrabban megesik, hogy egy olyan emberbe szeretünk bele, aki más kultúrához, más valláshoz tartozik. Áthidalhatóak-e a különbségeink? Tudunk-e közös mindennapokat élni és ünnepeket teremteni együtt? Vendégeink, Kleo, Mezey Kitti, Novodomszky Éva és férfi vendégünk sok mindent tudnak erről mesélni!

Egy friss kapcsolat akkor is hatalmas alkalmazkodást igényel, amikor a pár két tagja azonos nyelvi közegben nőtt fel, hasonló neveltetésben részesült. Még nagyobb lehet a kontraszt és még nehezebb az összecsiszolódás, ha a szerelmesek teljesen más kultúrájú országból jönnek. Ilyenkor a neveltetés és a hozott minták miatt sokkal nagyobb alkalmazkodásra van szükség, mint az azonos kultúrából érkező pároknak.

Manapság egyre jobban nő annak a lehetősége, hogy olyasvalakibe szeretünk bele, aki más kultúrához, valláshoz tartozik.

Cleo Mitilineou Görögországban,Thesszalonikiben született, Cipruson élt, később Londonban tanult. Férje kuvaiti. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen 2000-ben szerzett énekművész-tanári és operaénekesi diplomát. 2001-től a Magyar Állami Operaház magánénekese.

Mezei Kitty  színésznő öt évvel ezelőtt házasodott össze tunéziai férjével. Kisfiuk, Áron, avagy Haroun 2011. novemberében született.

A legtöbb esküvő örömre ad okot a családban és a barátok között, hiszen ők azért gyűlnek össze, hogy a nagy eseményt megünnepeljék. Amikor azonban két különböző családi háttérrel, szokásokkal és vallással rendelkező ember kel egybe, esetleg feszült hangulat, vagy egyesekben rossz érzés alakulhat ki.

A párok gyakran olyan akadályokkal szembesülnek, amelyeket a szerelem önmagában nem tud eltörölni. Nem mindig egyértelmű, hogy hogyan lehetne a legjobban reagálni egy érzéketlen, vagy akár ellenséges környezetre. Egyes párok megkérdőjelezik, hogy bölcs és körültekintő dolog-e összeházasodniuk. Vannak, akik úgy döntenek, hogy máshová költöznek, ahol kisebbek az elvárások, egy kevésbé bíráló kultúrába, mely támogatja őket a vegyes házasságban történő gyermeknevelésben is.

Sok szülő és rokon válik zaklatottá amiatt a kilátás miatt, hogy két vallási hit közül csupán az egyik szerint végzik az esküvői szertartást vagy csak az egyikre fektetik a hangsúlyt. Ezért is fontos az, hogy a párok előre megbeszéljék családjaikkal milyen típusú ünnepségük lesz. Ily módon mindkét vallás hagyományai beépíthetőek saját, egyedi szertartásukba.

Az első sokkhatás után persze a család elfelejti a felmerült kétségeket, a partnert pedig hovatartozásától függetlenül, önmagáért fogja megszeretni. Rengeteg olyan család van, ahol a szülők teljesen a házasság ellen voltak a különbségek miatt, de a végén megszerették az új társat, különösen persze az unokákat!

Novodomszky Éva férje, Salvo Szicíliából származik. Ott a nagyszülők jobban benne élnek a családokban, az unokatestvérek is összejárnak, ezért valahogy élőbbek a családi kapcsolatok, mint nálunk. Éva úgy érzi, az olaszok életszemlélete nagyon közel áll hozzá, ezért igyekszik mindent úgy csinálni, ahogy férje otthon. Éva imádja, hogy egy olasz család veszi körül és ha rajta múlik, lesz még belőle nagyobb is, mint most.

A legfontosabb dolog, amire a kételkedő családtagoknak és barátoknak mindenekfölött emlékezniük kell, hogy a pár szereti egymást és ezt a felemelő érzést velük is szeretnék megosztani.

A Dal című műsorban a döntőig jutott Kállai Saunders András magyar édesanya és amerikai édesapa gyermeke. Egyik slágerében gyerekekről és családról énekel, miközben ő maga nem hisz a házasság intézményében. Szerinte a házasság nem több, mint egy papír, egy egyszerű szerződés.

A vegyes házasságok abszolút nyertesei a gyerekek. A kétnyelvűség ugyanis megerősíti a kulcsfontosságú agyi útvonalakat és javítja a mentális rugalmasságot – áll a York Egyetem kutatóinak tavaly megjelent tanulmányában. Két vagy több nyelv egyidejű használata nem csak a fiatalkori készségeinket javítja, hanem védelmet nyújt agyunknak az időskori demencia, vagyis elbutulás ellen is.

E mellett egy vegyes családban sok vicces helyzet is kialakulhat abból, hogy nem tökéletesen beszélik egymás nyelvét a családtagok. És – mint tudjuk – a nevetés az egyik legjobb orvosság az életben – az életre!

 

Kapcsolódó cikkek: