A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Irányítási vágy, és ami mögötte van

Az emberek különböző praktikákhoz folyamodnak annak érdekében, hogy magukhoz ragadhassák az irányítás lehetőségét. Egyesek a megtévesztésre alapoznak, míg mások furfangos cseleket terveznek. Vannak, akiknek pedig mindig ezt a szerepet osztják. Miért ilyen vonzó az irányítás? Csak az erős személyiség tud irányítani? A sorozatos siker megváltoztatja-e a személyiségünket? A férfiak vagy a nők nagyobb irányítók? Megkérdeztük erről Juhász Annát, Kárászy Szilviát és Károlyi Andreát. Meglepetés férfi vendégünk szerint a legnagyobb hiba az, ha az ember a hatalmat önmagáért szereti.

Vannak, akik irányítani szeretnek, de vannak, akik irányítottak szeretnek lenni. Személyiségfüggő ki melyik pozíciót érzi magáénak. A Y generációban az irányítási vágy eleve kódolva van, nagyon sokan erre az életformára vágynak. De mi is kell ahhoz, hogy vezetői pozíciót töltsünk be? Mi az út, amelyet be kell járnunk? Hiszen tudjuk jól, a rögös út elkerülésével nem lehet a célban kikötni.. Nem csak a munkában jelentkezhet az erre való tehetség, egy baráti kirándulás, egy túravezetés során is megtaláljuk a társaság azon tagját, akinek a kezébe adjuk a döntési és a kalauzolási jogot. 

Károlyi Andrea, aki tizenöt bajnoki és kupaaranyat szerzett, korábbi 150-szeres válogatott kosárlabdázó alapvetően nem tartja magát irányítónak, azonban adódtak olyan helyzetek, amikor annak kellett lennie. Sokáig szabályok mentén élt, és úgy érzi könnyebb volt úgy az élet. Gyermekkorában kezdett el sportolni, és megszokta, hogy folyamatosan kapja az utasításokat. A szülei fiatalkorában megpróbálták irányítani, de nem mindenáron.

Kárászy Szilvia, zongoraművész, zeneszerző, összművészeti alkotó elmondása szerint nőiesen irányító, nem egy harsány típus. Amikor létrehoz egy produkciót, szeret kísérletezni azzal, hogy hagyja a művészek fantáziáját is érvényesülni. Mindenki hozzáad valamit: van tézis, antitézis és végül kialakul a szintézis, azaz egy harmadik minőség. Fiús gyermek volt, aztán hirtelen nagyon nőiessé vált. Legfontosabb számára a csapatszellem. A fiatalokkal az az alapvető probléma, hogy meg akarják spórolni az utat, egyből a célba akarnak érni, vezetői pozícióba lépni.

Juhász Anna, irodalmár, kulturális manager szerint nagyon sokan összekeverik a helyzetet a céllal. A szó negatív értelmében nem tartja magát irányítónak, de a munka, amit csinál, abban nagyon fontos a határozottság. Édesapja is erős személyiség, kedvese kezét három óra ismertség után kérte meg, mert pontosan tudta, hogy ő lesz a felesége. Anna Olaszországba ment tanulni, ott vált teljesen önállóvá, ott talált rá önmagára. El kellett távolodnia ahhoz, hogy újból közel kerülhessen.

Hardy Mihály, kommunikációs igazgató, televíziós újságíró szerint a legnagyobb hiba az, ha valaki a hatalmat önmagáért szereti. A nőknek sok finom eszközük van arra, hogy a háttérből tudjanak irányítani. A fiatalokra sok esetben jellemző, hogy azt, amit nem tudnak könnyen elérni, az nem válik érdekessé számukra. Miközben az út a legérdekesebb a cél elérésében. A saját képességünket újra kell értékelnünk, kételkednünk kell, hogy biztos mindent jól csináltunk-e?! A vezetőn nagyon sok múlik, fontos, hogy az alkalmazottak ne gyomorgörccsel járjanak be a munkahelyükre.

Fiatalok vezetői szerephez való vonzódása

A vezetői pozíció az anyagi biztonság, a jólét, a presztízs, az irányítás asszociációját váltja ki. De amennyi előnye, annyi hátránya is van, amelybe sokan nem gondolnak bele. Az ilyen szerepkörhöz tapasztalat, felelősség, határozottság, kötelességtudat, érzelmi intelligencia szükséges. Az Y generáció azonban úgy gondolja a vezetői szerep egyenlő a függetlenséggel, amelynek részesei akarnak lenni. A negatív oldallal pedig nem akarnak szembenézni. Ebben a generációban nagy az irányítási vágy, kreatívak és nagyon elszántak. Folyamatos teljesítménykényszerben élnek, úgy gondolják, ha vezetői pozícióba kerülnek, akkor a hatalomnak köszönhetően sok mindentől meg lesznek óvva. Egyed Ildikó, munkaerő-közvetítő azt gondolja, azok, akik fiatalon kerülnek vezetői pozícióba azoknál az egyik legjelentősebb hátránya a környezet ellenállása. Több időbe telik a kollégák bizalmának elnyerése, nehéz minden szituációt megfelelően lereagálni, jó döntéseket hozni. Akik erre vágynak fontos önmaguk feltérképezése, az előnyeik és a hátrányaik megfelelő ismerete, minél több tapasztalat begyűjtése. Mindenkinek szüksége van egy biztos alapra, amelyre a későbbiekben építhet. 

A nőiesebb vezetői stílus

Több vezetői készségben a nők jobb eredményeket értek el, mint a férfi társaik. Ilyen például a példamutató vezetői attitűd, megfelelő kommunikáció, a hibák elismerése – derült ki a Ketchum Leadership Communication Monitor kutatásából. Továbbá egyre nagyobb igény van a nőiesebb vezetői stílusra. Az európai válaszadóknak csupán a 22%-a gondolja úgy, hogy a vezetői kommunikáció megfelelő. Miközben ez az alfája és omegája ennek a pozíciónak.

Kapcsolódó cikk: