A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Generációk egy fedél alatt, avagy az együttélés művészete

Mi az előnye és a hátránya az együttélésnek? Melyek a legfontosabb tényezők, amelyeket figyelembe kell venni, amikor több korosztály él egy fedél alatt? Előfordulnak-e konfliktusok, és melyek a leggyakoribb problémák? Meg lehet-e tanulni az alkalmazkodást? Olyan világot élünk, ahol mindenki külön otthonra vágyik, felnőttként külön teremti meg a saját családi fészkét. Vajon visszajön-e ez divatba? Több generációs háztartásban élő vendégeink mesélnek az együttélésről: Hámori Ildikó, Balássy Betti és Judy. Meglepetés férfi vendégünk több év után költözött vissza a családi házba.

"A közeledés, a párbeszéd, a béke híve vagyok, azt azonban tudnunk kell, hogy ezeket csakis apró lépések által érhetjük el, kompromisszumról kompromisszumra haladva. "    Lorand Gaspar

Meglepő újra elgondolkodni azon, milyen lehet többgenerációs házban élni. Régen természetes volt, hogy a nagyszülők, szülők és a gyermekek együtt éltek. Ma már minden fiatal úgy érzi, külön kell megteremtenie saját családjának az otthonát. Vajon képesek vagyunk-e még együtt élni olyan módon, ahogyan régen éltek az emberek? Tudunk-e kompromisszumot kötni? A mindennapi együttélés milyen problémákat vethet fel? És hogyan lehet ezt jól megoldani? Az együttélés művészetének nagyon sok pozitív hozadéka lehet.  El tudjuk ezt képzelni ebben az újvilágban? Régen ez a legkézenfekvőbb, legideálisabb és evidens módja volt az együttélésnek. Ma ez sokkal összetettebb kérdés. Mai vendégeink többgenerációs együttélés formájának hívői, akik ezt nagyszerűen koordinálják.

Generációk együttélésének statisztikai adatai

2012-ben készítettek egy kutatást,  ugyan nem reprezentatív, de egy nagyon fontos konklúziót fogalmaz meg, amely tagadhatatlan. A vizsgálat célja a többgenerációs családban felmerülő problémák és együttélés feltételeinek felmérése volt. A kérdőívet több mint 500 fő töltötte ki. A válaszadók 60%-a segít szüleinek a bevásárlás és az ügyintézés során. A válaszadók 80%-a segít gyerekeiknek az unokák felügyeletében. A kutatás kimutatta azt is, hogy a kommunikáció fordítottan arányos a problémákkal. Minél többet beszélgetnek, annál kevesebb a probléma az együttélésben. Ennek az eredménynek nem kellene meglepőnek lennie, mégis sok helyen egyfajta "kommunikáció-szegénységről" beszélhetünk. Újra meg kell tanulnunk a kommunikáció területén lavírozni a generációk között, ettől leszünk bölcsebbek és gazdagabbak.

Ideális esetben - sajnos nincs mindenhol így -  a generációk együttélése nagy kompromisszumkötést, odafigyelést igényel. De mindezek mellett a család összetartó erejét erősíti, folyamatos lehet az egymás irányába nyújtott segítség. Intenzívebb a mindennapi kapcsolat, ezáltal bensőségesebbé alakulhat át a családi kötelék.

Kapcsolódó cikkek: