A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Dó-ré-mi

Nem is gondolnánk, hogy a zenei nevelés egy gyermek életében mennyire fontos, és milyen hatással lehet a fejlődésére. Fegyelemre nevel, ízlést formál. Tévedés, hogy csak az foglalkozzon zenével, aki művészi pályára készül. Mindenkinek kellene tanulnia, hiszen így a tehetség is hamarabb felszínre kerül. Kodály Zoltán és Bartók Béla hazájában hol tart ma a zenei oktatás? Erről beszélgetünk Pitti Katalinnal, Kovács Katival és Herrer Sárával. Férfi meglepetés vendégünk zenész és egyben tanár is, akivel tehetségkutató műsorban is találkozhattunk.

„Óriási fontossága van a zenei nevelésnek, mert a ritmus és a dallam hatolnak be legjobban a lélek belsejébe, s azt, aki helyes elvek szerint nevelkedik, rendezett lelkű emberré teszi." (Platón)

Kodály Zoltánnak és Bartók Bélának köszönhető, hogy Magyarországon megteremtették népdalgyűjteményükkel a zenei nevelés alapjait. Forrai Katalin, aki egyéb zenei tevékenysége mellett a Kodály módszert is terjesztette, azt mondta: „A zenei nevelés komplex, arra való, hogy a gyermek érdeklődését felkeltse, és az ízlését formálja.”

Ha észrevesszük már kisgyermekkorban a tehetség legkisebb csíráját is, meg kell adni a lehetőséget a kibontakozásra addig, amíg a gyermek érdeklődést mutat. A műsor vendégei mind kiváló zenei tehetségek. Hosszú utat jártak be, s ezen az úton sok elismerést és díjat szereztek. Komoly hazai és nemzetközi sikereket értek el.

Kovács Kati Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas előadóművész iskolás korában kezdett ráébredni tehetségére. „Soha nem tudsz csendben maradni”- mondták az iskolában Katinak. Tehetségét először a „Ki mit tud”-on mutatta meg, ahonnan elmondása szerint kirúgták. Teljes elkeseredése után újra benevezett, amit 1966-ban meg is nyert. A sztárság jelentősége abban áll, hogy a közönség megtanulja a dalokat - ez is egyfajta zenei nevelés. Pitti Katalinnal szemben Kovács Kati optimista ebben a témakörben. Úgy gondolja, egy jó énekes attól válik színpadképessé, ha sokat gyakorol. Az énekesnő a fiatal tehetségek menedzselését sokszor erőltetettnek találja.

Pitti Katalin Liszt Ferenc-díjas operaénekesre már egészen kicsi korában felfigyeltek. Édesapja kezdetben nem támogatta, később a legnagyobb szurkolójává vált. A művésznő szerint a gyereknevelés szerves részét kell, hogy képezze a zenei oktatás. Úgy gondolja, ha az ember tehetségéhez felnő a tudása, akkor csodás dolgokra lehet képes. Sokasodik egy emberben az életenergia, ha dalra fakad. A zenei nevelés akkor jó, ha a pedagógus szívvel-lélekkel tanítja – így magával vonzza a gyermeket is. Aki beszélni tud, az énekelni is tud.

A zene világnapja

A zene nem más, mint az ember legősibb kifejezési formája. Még a nyelvet is megelőzte. 1975-től október 1-je a zene világnapja. Ezen a napon emlékezünk a zeneművészet legnagyobb tehetségeire, kiemelkedő alakjaira. A gazdag programkínálat biztosítja a világ sokszínű zenekultúrájának a megismerését.

A magyar zenei világ tehetségeit külföldön is elismerik. Becsüljük meg, s legyünk büszkék azokra, akik hazánkat képviselik! A nevelés során pedig fedezzük fel a gyermekekben a tehetséget. S ha módunk van rá, teremtsük meg számukra a fejlődés útját, adjuk meg a lehetőséget a kibontakozásra.

Ne feledjük! Október 1-jén rengeteg program várja országszerte a zeneimádókat, a zene elkötelezettjeit, tehetségeit és minden kedves érdeklődőt!

 

Kapcsolódó cikkek:

Érints meg!

A helyszín a Káposztásmegyeri Közösségi Ház, a szereplők pedig a hatalmas szőnyegen...

Tovább olvasom