Virága, zsengéje és nagy cukkini
Sokkal több benne a lehetőség, mint gondolnánk. Ha ki tudjuk verni a fejünkből a zsemlemorzsába panírozott és kirántott cukkinikorongokat, vagy a - már egy fokkal fantáziadúsabb - töltött verziót, rögtön itt van például a virága, amit legtöbbször hagyunk elfonnyadni, pedig kár érte. Arról nem is beszélve, hogy a cukkini kifejezetten kalóriaszegény, könnyen emészthető, ezért diétázóknak is ajánlott. Egy jó paprikásban a krumplit is (részben vagy teljesen) helyettesíthetjük vele, de vegán pástétomnak sem utolsó. A szeptember slágere biztosan az alábbi recept lesz, mert legalább annyira finom, mint amennyire különleges. És látványnak sem utolsó.
Cukkinivirág töltve-sütve
A cukkinivirág nemcsak ragyogóan sárga, de a lehető legalkalmasabb ehető batyunak, amibe belecsomagolhatunk mindenfélét, amihez kedvünk van… Piacon lehet hozzájutni, de láttam már tálcára fóliázva a szupermarket salátás hűtőpultjában is. A 6-8 centisre is megnövő, karcsú, harang alakú virág nem túl strapabíró, vagyis könnyen szakad, ezért óvatos kéz kell hozzá.
Az olaszok előételnek eszik, de rizs- vagy salátakörettel akár könnyű ebéd is lehet. A töltelék ne legyen túl súlyos, se túl fűszeres, egyik sem illik a pihekönnyű virághoz. A zöldfűszerekkel elkevert ricotta jól passzol bele, de kissé rizikós a sütés, mert könnyen kifolyik.
Ezenkívül a sok töltelék miatt a sülés is lelassul, és nem lesz olyan „repülős”, amilyennek lennie kell. A mozzarella azért jó választás, mert hidegen szilárd és könnyen vágható, hő hatására viszont hamar elolvad. Plusz még bármilyen fűszerrel jól házasítható.
Hozzávalók 2 főre: 6-8 cukkinivirág, 20 deka mozzarella, két evőkanál liszt, 1 tojás, 1 deci sör, 1 deci tej, só, bors.
Elkészítés: A virágokat öblítsük le, és itassuk le róluk a vizet. A keskeny csíkokra vágott mozzarellából annyit tegyünk egy-egy virágba, amennyitől nem szakad szét (2-3 csíkot). Forgassuk meg a hozzávalókból csomómentesre kavart sörtésztában, és forró olajban süssük szép világos aranyszínűre. Szedjük itatóspapírra, mert hajlamos megszívni magát.
Tálaláskor reszelt parmezánnal is meghinthetjük.
Cukkinipaprikás
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg cukkini, 4 kis fej vöröshagyma, 4 evőkanál olaj, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, fél kiló roppanós virsli, só, 1evőkanál pirospaprika.
Elkészítés: A hagymát fedő alatt alaposan dinszteljük meg az olajon. Ne csak sózzuk, de egy-két kanál vizet is tegyünk hozzá, miután a paprikát beleszórtuk. Így könnyebben puhul, és kevésbé pirul meg. Ha már eléggé egynemű a szaft, rakjuk bele a kisebb cikkekre vágott paprikát, paradicsomot, és azzal is pároljuk 5-6 percig.
Ha karcsú salátacukkinink van, akkor vágjuk egy centi vastagságú félkarikákra, ha idősebb és vastagabb héjú, akkor belezzük-hámozzuk, és csak a húsát tegyük bele. Amikor már majdnem üveges a párolástól, a karikára vágott virslit is aprítsuk bele, és hagyjuk a szaftban megfőni.
Tipp: Készíthetjük szalonnával és kolbásszal is, akár a jó öreg paprikás krumplit, de akkor ne áltassuk magunkat azzal, hogy könnyű nyári vacsoránk lesz…
Cukkinipástétom
Hozzávalók 4 személyre: 60 deka zsenge cukkini, 2 fej reszelt vagy apróra vágott vöröshagyma, 4-5 evőkanál olívaolaj, 4 gerezd fokhagyma, só, bors, 1 mokkáskanál kurkuma, egy mokkáskanál rómaikömény
Elkészítés: Az olívaolajon puhára dinsztelt hagymára ráaprítjuk a cukkinit, a szeletelt fokhagymát és a fűszereket. Fedő alatt szinte pépesre puhítjuk, majd levesszük a tűzről, és kihűtjük.
Ekkor krumplinyomóval, villával vagy rúdmixerrel összetörjük, attól függően, hogy inkább krémesen, illetve – a textúráját megőrizve – darabosan szeretjük. Hűtőben tárolva akár egy hétig is eláll. Forró pirítóssal a legjobb, de hús mellé akár mártogatósnak is tálalhatjuk.
Nem vegán verzióban natúr krémsajttal tehetjük még finomabbá.
Még nincs hozzászólás