A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Vegán ételek hétköznapi alapanyagokból a hétköznapokra is

"Nem eszik húst? Nem baj, majd eszik bárányt!" - mondta a Bazi nagy görög lagzi című filmben az egyik nagynéni. Sokan megrettennek, amikor kiderül, hogy egyik vendégük vegán, mert fogalmuk sincs, mivel is kínálhatnák meg. Pedig számos olyan hagyományos, magyaros étel is van, amelyikben nincs állattól származó alapanyag.

Fotó: Shutterstock.com

De a vendégváráson túl érdemes akkor is készíteni vegán ételeket, ha általában nem vagyunk az állati eredetű ételek ellen. Testünknek ugyanis jót tesz egy kis húsmentes időszak. Arról már nem is beszélve, hogy a környezetünket is védhetjük egy-egy ilyen döntéssel. A nagyipari állattenyésztés ugyanis végtelenül megterheli a természetet.

Ki a vegán?

Sokan összekeverik a vegetáriánus és a vegán kifejezést. A különbség annyi, hogy a vegetáriánus eszik tejterméket, tojást és akár halat is. Bár a vegetáriánusok között is van több irányzat, hogy ki mit nem eszik. Például a laktovegetáriánusok nem fogyasztanak tejterméket, de tojást igen.

Ezzel szemben nagyon könnyű megjegyezni, hogy a vegánok semmilyen állati eredetű terméket nem esznek, például vajat, tojást, de még zselatint sem. Ez utóbbi ugyanis állati csontokból készül. Szóval például ne készíts gyümölcszselét a vegán vendégednek, mert bizony nem fogja megenni. Kivéve, ha agar-agarral készíted, amelyet manapság bioboltokban vagy az internetről könnyedén beszerezhetsz.

Hétköznapi vegán ételek

Fotó: Shutterstock.com

A húsmentes étkezés két-három emberöltővel ezelőtt hétköznapi esemény volt. A szó legszorosabb értelmében hétköznap a lehető legritkábban ettek húst. A vasárnapi és az ünnepi asztal ékessége volt leginkább a húsból készült étel. Hétköznap zöldségeket és tésztaféléket ettek.

Így számos olyan hagyományos étel receptje maradt ránk, amely húsmentes. Persze az is igaz, hogy zsírral főztek, a tojást sem hagyták el, és a tejtermék fogyasztása sem volt tilos a húsmentes napokon.

Ráadásul a hal, a folyami rák és a kagyló nem számított húsnak. Ám mindezek pótolhatók vagy épp kihagyhatók az ételekből – így máris vegán koszt készül. Nem kell azonnal a bioboltba rohannod az egzotikusan hangzó tofuért (szójababtúró), szejtánért (búzahús), növényi kolbászért vagy virsliért, esetleg vegán pástétomért. Sőt, a kávéba való növényi tejet sem kell megvenned, egészen könnyedén, nem utolsósorban: olcsón, hétköznapi alapanyagokból elkészítheted otthon is.

Hétköznapi tészták vegán módon

Fotó: Shutterstock.com

A különböző feltéttel készült tésztaételek, mint a mákos tészta, diós tészta, krumplis tészta vagy a lekváros tészta gyors, finom és remek megoldás még vendégség esetén is. Ezeknél az ételeknél csak arra kell figyelned, hogy durum tésztából készítsd el, mert abban nincs tojás, csak liszt és víz. Ezt már minden élelmiszerboltban beszerezheted, nem nagy különlegesség. Sőt, sokszor még olcsóbb is, mint a hagyományos nyolctojásos változat.

Amennyiben krumplis tésztát választasz vendégváró ételnek (és miért is ne!), akkor zsír helyett olajon párold meg a vöröshagymát és arra szórj őrölt pirospaprikát, majd a főtt és összenyomott burgonyát. Ebben a feltétbe keverd bele a kifőtt, durum kockatésztát. Kínálhatod a hagyományoknak megfelelően ecetes uborkával.

Szendvicsek csak zöldséggel

Fotó: Shutterstock.com

Amennyiben szendvicseket készítenél, azt is készíthetsz vegán módon. A kenyér ugye önmagában is vegán, ugyanis a – jóféle – vekniben nincs más, csak víz, só és liszt. Érdemes a kovászos kenyeret választanod, mert abban tényleg csak ennyi alapanyag van, ugyanis a kovászt is lisztből és vízből készítik. Nem mellesleg pedig finomabbak, mint az élesztős társaik.

Feltétnek készíthetsz zöldségkrémet, amely pofonegyszerű és nagyon változatos attól, hogy mikor milyen zöldséget párolsz, és hogyan fűszerezed. Íme egy bevált recept.

Zöldségkrém

Hozzávalók: 1 szál sárgarépa, negyed gumó zeller, 3-4 evőkanál olaj, egy brokkoli fele (mehet bele a meghámozott szára is), 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, fél teáskanál kakukkfű, 1 teáskanál lestyán, só, bors ízlés szerint.

Elkészítése: Olajon pároljuk meg a felkockázott vöröshagymát. Amikor már üveges a hagyma, dobjuk rá az összes felkockázott zöldséget, kivéve a fokhagymát. Fűszerezzük a zöldségeket, forgassuk át, és alacsony hőfokon és rendszeres kevergetés mellett pároljuk addig fedő alatt, amíg megpuhulnak. Ekkor tegyük rá az összezúzott fokhagymát, és keverjük át alaposan. Hagyjuk kihűlni egy kicsit a zöldségeket, majd botmixerrel turmixoljuk simára. Amennyiben túl ’száraz’ lenne a zöldség, adhatunk hozzá egy kis olajat.

Ha nem lennél konyhatündér, de nagyon szeretnéd meglepni a vegán barátodat egy szendviccsel, és nem rohangálnál különleges alapanyagokért, akkor csak térj be egy egyszerű élelmiszerboltba, és vásárolj egy üveg ajvárt és/vagy humuszt. Mindkettőt kenheted finom, ropogós kenyérre. A tetejére szórhatsz mindkettőnek újhagymaszeleteket, vagy bármilyen zöldségcsírákat. Így nagyon látványos és finom szendvicseket készíthetsz pillanatok alatt.

További mindennapi vegán ételeink

Fotó: Shutterstock.com

A tésztákkal nem ért véget az egyszerű és megszokott vegán ételeink sora. Ugyanis egy zöldségleves remek előétel. Ehhez nem kell mást tenned, mint olajon megpárolni a felkarikázott répát, fehérrépát, zellert, karalábét és zöldborsót. Sózd és borsozd meg.

Amikor már félpuhák, felöntheted vízzel, és beledobhatsz egy egész vöröshagymát és néhány gerezd fokhagymát, brokkolit vagy karfiolt. Fűszerezd lestyánnal, tárkonnyal és egy teáskanálnyi kurkumával. Mire teljesen megpuhulnak a zöldségek, kiváló leves lesz belőle.

Amennyiben csak karfiolból, brokkoliból, zellerből, gombából vagy bármely hagymából készíted, a végén össze is turmixolhatod. Finom krémleves lesz belőle, amelyet pirított zsemlekockákkal tálalhatsz vegán kosztosodnak.

De a paradicsomos káposzta is vegán lesz, ha nem zsírral, hanem olajjal készült rántást teszel bele.

Ugyanígy a krumplifőzelék és a gombapörkölt is vegánná válik, ha a hozzá való zsírt olajra cseréled. A paprikás krumpli is vegán lesz így, ám ebből a kolbászt is ki kell hagynod. Ezért tegyél bele lestyánt és zeller zöldjét is. Főzd a szaftját sűrűre úgy, hogy legalább 3 fej vöröshagymát vágj fel a kezdeti pároláshoz. Ettől jó íze lesz.

Ugye hogy nem is olyan bonyolult dolog vegán kosztot készíteni? 

Címkék: vegán koszt, ki a vegán?, ki a vegetariánus?, zöldségkrém, vegán paprikás krumpli, vegán krumplis tészta

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!