A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Tűzokádó csúcsok

Vulkánok – a hegyek különös csoportja. Helyesebben, a vulkáni működés során felszínre került kőzetek számos hegységet építettek fel, amelyek mélyén a tűzhányók lapulnak. A legújabb kutatások szerint pontos kifejezés a lapulnak, mert a tűzhányók több tízezer éves kihagyás után is feléledhetnek. Kitörésükre semmi sem utal, előre jelezni ma még nem tudjuk őket, csak állandó megfigyelés során észlelhető, ha újra életre kelnek.

Fotó: Thinkstock

Nevüket az antik mitológiában szereplő Vulcanusról, a rómaiak tűzistenéről kapták, aki egyben a kovácsok istene is volt. A monda szerint Vulcanus a kovácsműhelyében Jupiter számára készített mennydörgéseket, míg Mars hadistennek fegyvereket kovácsolt. A tűzhányók félelemmel párosuló tiszteletet követelnek, hatalmas erejük az emberiség történelme során a természet leigázhatatlanságát hirdeti. Minden kultúrában hiedelmek tapadnak hozzájuk.

Hawaiin a legendák Peléről beszélnek, a tűzhányók legszebb istennőjéről, aki hatalmas dühkitörésekre hajlamos. Ha lábával haragosan toppant, akkor földrengést okoz, ha varázspálcájával a talajba szúr, vulkánok törnek ki. Az aztékoknál a vulkánok istennője egyben a családi tűzhely és a termékenység istene is volt, egyként szimbolizálta az örömet és a fájdalmat, uralta a gazdaságot.

Vergilius római költő a Vezúv füstölgő krátereit olyannak látta, mint amelyekből óriások vére szivárog, s azt írta, hogy egy Alküóneusz nevű óriás hever a kráterek alatt. A kitörések idején mesék szövődtek a füstön átugró, majd a hegyoldalt darabokra tépő óriásokról. Egészen a Vergilius halálát követő hatvan éven át, mígnem 79-ben a kitörő vulkán teljesen elpusztította Pompejit és Herculaneumot.

A Vezúv lejtőjén ma emlékeztető-figyelmeztető tábla áll: „Ha hallod a kövek zaját, hagyd el házadat, hagyd értékeidet, és fuss, menekülj!”

A Földön jelenleg több mint 500 működő vulkánt ismerünk, ezek legtöbbje a Csendes-óceán partvidékéhez tartozik. Európában már csak kevés működő vulkán található. A két legismertebb az Olaszországban lévő Vezúv és az Etna. Mindkét hegy az Európa és Afrika között húzódó, tektonikusan aktív zónának köszönheti a létét, az utóbbi kisebb-nagyobb megszakításokkal, láva- és gőzömléssel ma is működik.

Az utóbbi húsz év egyik legerősebb kitörését produkálta december 3-án hajnalban. Középső kráteréből több száz méter magasba tört fel a tűzpiros láva, a szicíliai Messina városának teraszait, az épületek ablakait, a gépkocsikat, robogógakt és az utcákat sötét színű hamu takarja.

A vulkánok keletkezésének legfontosabb tényezője a Föld belső hője: ahol a kőzetlemezek egymáshoz képest eltávolodnak, vagy egymásra torlódnak, repedések keletkeznek, s mivel az izzó magma könnyebb, mint az őt körülvevő kőzetek, a felszínre tör. Mégpedig hatalmas erővel, s a vizsgálatok szerint akár meglepően gyorsan: egy 30 km vastag földkérget néhány nap alatt áttörhet a magma.

A modern kor történetének egyik legnagyobb kitörését az egyesült államokbeli St. Helens-hegy produkálta 1980. május 18-án. Egy hatalmas földrengést követően megnyílt a hegy kürtője, gáz és gőz tört fel, törmelék repült a levegőbe. A kitörés ereje a Hirosimára ledobott atombomba erejének 1300-szorosa volt. A láva és a rengéshullám 595 négyzetkilométeres területet borított lángba és tarolt le.

A lakatlan természeti terület kitűnő terepe lett a tudományos megfigyeléseknek. Már néhány héttel a kataklizmát követően megjelentek az élet első jelei: a fák hamuval és kőtörmelékkel fedett csonka törzsei és kifordult gyökerei újra sarjadni kezdtek, s egy év múlva kizöldült a fű. A rovarok megjelenéséhez néhány év kellett, bár egy-egy föld alatt élő hangyaboly túlélte a lávafolyamot, a kisemlősök közül pedig 14 faj vészelte át a katasztrófát. Húsz év alatt teljesen regenerálódott a környék flórája és faunája – a jelenség ékes bizonyítéka a természet csodálatos reproduktív képességének.

Egy-egy nagyobb kitörésnek nemcsak helyi, de egész Földünket érintő hatása lehet. A Fülöp-szigeteki Pinatubo-hegy 1991-es kitörése okozta a közelmúlt legnagyobb, időjárást befolyásoló megrázkódtatását.

A tűzhányó olyan hatalmas mennyiségű vulkáni hamut juttatott ugyanis a sztratoszférába, hogy a porfelhő képes volt egyben maradni, és Föld körüli pályára indult. Leárnyékolta a Napot, amelynek következtében az átlaghőmérséklet fél fokkal csökkent a bolygón! Egyéb ártalom is származott e kitörésből: a robbanás hatmillió tonna kénsavat lövellt a levegőbe, ami megtámadta a magas légrétegi ózont. 

Címkék: vulkánok, időjárás, működő vulkánok, tűzhányó, vulkán kitörés, vezúv, etna

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!