A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Tiszteled és becsülöd magad?

Elégedett vagy a frizuráddal? Tetszik az alkatod? Vigyázol az egészségedre? Szerzel magadnak örömöt, és örülsz-e mások örömének? Szeretnek az emberek? Szereted az embereket? Sikeres vagy? Bízol magadban?

Fotó: Shutterstock.com

Ezek a kérdések sokunk fejében megfordulnak, és nem mindig igen a válasz. Persze, vannak az életünkben olyan periódusok, amikor rosszul megy a szekér, sikertelenség ér, szomorúság vesz körül, és olyankor joggal nem vagyunk elégedettek magunkkal vagy a körülményeinkkel.

De a magas önbecsülésű ember hamar kilábal az ilyen kátyúból, és épp az önbizalmának hála megtalálja a megoldást, hogy ráncba szedje megtépázott életét.

Vissza a gyerekkorba!

Mindenki ismer olyan embert, aki halálra hajszolja magát, de soha nem elégszik meg azzal, amit letesz az asztalra. A magát csonttá fogyasztó, mégis magát kövérnek látó lány, vagy a dühös kamasz, aki verekszik, káromkodik, esetleg önmagát gyilkolja az alkohollal, fűvel vagy különféle mérgekkel, valójában mindent azért tesz, hogy hangyányi önbecsülését kissé feljebb tornázza…

A háttérben legtöbbször az önmaguk iránti érzelmi sivárság, szeretethiány, túlzott szigorúság áll. Mint minden érzelmi problémának, az önbecsülés hiányának is gyermekkorban keresendő az alapvető oka, az első fájdalom, megszégyenülés az alappillére minden további kudarcnak, fájdalomnak, és ahogy egymásra rakódnak a bántó visszajelzések, úgy lesz egyre kegyetlenebb és könyörtelenebb a mód, ahogy önmagával bánik az ember.

Mire jó az önbecsülés?

Fotó: Shutterstock.com

Az egészséges önbecsülés személyiségünk egyik legfontosabb jellemzője. Maarit Johnson svéd pszichológus, a téma kutatója szerint az önbecsülés szerepét ahhoz hasonlíthatnánk, amit az alapzat jelent a ház számára. Maga az építmény, mely az attitűdjeinkből, érzelmi reakcióinkból és viselkedésünkből tevődik össze, ezen az alapon áll, bár ennek legtöbbször nem is vagyunk tudatában. Ha az alap jól megépített és stabil, akkor a ház is szilárdan áll jóban-rosszban, sőt, akár még egy kisebb földrengést is kibír.

Az erős önbecsülés megvéd bennünket a krízisek és csalódások során, egyfajta pufferként működik, ami köztünk és a külvilág között meghúzódva óv minket a nagyobb zúzódásoktól. Ezen túl önbecsülésünk a viselkedésünket és választásainkat is befolyásolja.

Gondoljuk csak végig, milyen partnerválasztásokhoz vezet az, ha valaki legbelül azt gondolja magáról, hogy értéktelen, és nem érdemli meg, hogy szeressék. Sokszor megfigyelhető, hogy akár érzelmileg, akár fizikailag bántalmazott emberek akkor sem lépnek ki a kapcsolatból, ha megtehetnék, vagy ha szakítanak is a társukkal, gyakran ismét olyan emberrel kötik össze az életüket, aki nem becsüli meg őket, és az ördögi kör tovább folytatódik.

Szeresd magad jobban!

Az önbecsülés nem más, mint az önmagunk iránti feltétlen szeretet, tisztelet. Erre csecsemőkorban a szülőnk tanít minket. A szülő, aki bármilyen körülmény ellenére is szeret, óv, ellát. A szükségleteinket észreveszi, és megfelelő módon ki is elégíti, szakadatlanul figyel ránk, megérint, beszél hozzánk.

Ez a tapasztalat alapozza meg azt, hogy hogyan gondolkodjunk magunktól, és persze a minket körülvevő világtól is. Ha ez elmarad, később már csak nehezen, nagy tudatossággal és sok odafigyelő munkával lehet pótolni.

Fotó: Shutterstock.com

Vádaskodik, kritizál…

Felnőttként már nehéz megállapítani magunkról vagy a másikról, hogy rendben van-e az önbecsülésünk. Ám vannak árulkodó jelek, melyekből következtetni lehet erre a problémára. Ilyen például a vádaskodás. Akinek kevés az önértékelése, folyton attól fél, hogy a környezete észreveszi, mennyire csekély a teljesítménye, ezért mielőtt ez kiderül, másokat kezd hibáztatni a közös munka sikertelenségéért.

De a szeretettel is hadilábon áll az alacsony önértékelésű ember. Ahhoz ugyanis, hogy szeressen, elsősorban önmagát kellene szeretnie, amire képtelen, hisz nem kapott rá mintát.

Jellemző még a visszahúzódó, szófukar magatartás. Az ilyen ember retteg attól, hogy meg kell szólalnia, hogy meg kell mutatnia magát. Amikor egyedül van, azt elemzi, hogy mikor mit rontott el a beszélgetések során, és vajon most mit gondolnak róla mások. Igen jellemző még a függőségekbe menekülés, mint az alkohol, a drogok, a tudatmódosító gyógyszerek, a cigaretta, az evés.

Az önbizalom felnőttkorban is alakítható, segíthetnek a barátok, ha elfogadjuk a véleményüket, illetve a szakemberek.

Fotó: Shutterstock.com

Mit is jelent pontosan?

Önbecsülés vagy önértékelés: önmagunkhoz fűződő érzelmi viszonyulásunk, ahogy azt értékeljük, amik és amilyenek mi magunk vagyunk. Viszonylag állandó és stabil tulajdonságunk, értéke lehet magas vagy alacsony.

Önbizalom: sokkal inkább helyzetfüggő, bizonyos képesség vagy teljesítmény függvénye. Lehet, hogy valakinek nagy az önbizalma, mondjuk a történelmi tudás terén, míg a sportpályán elveszettnek érzi magát. Egy-egy bók, vagy kellemetlen célzás szintén nagyon erősen hat az önbizalmunkra, így az önértékeléshez képest az nagyon is hullámzó lehet.

Magabiztosság: egyfajta hozzáállást tükröz, ahogy a társas kapcsolatokban fellépünk. A magabiztos fellépés mögött persze lehet magas önbecsülés is, de ez egyáltalán nem biztos! Olykor éppen ellenkezőleg: a magabiztossággal az illető bizonytalanságát és alacsony önbecsülését igyekszik palástolni.

Ingyen szeresd a gyereked!

A szeretetért ne kelljen megdolgoznia a gyereknek. Egész életünk arról szól, hogy teljesítenünk kell, tepernünk a jó jegyekért, a fizetésért, az elismerésért. Fontos, hogy legalább a szülőkkel való kapcsolat ne versenypálya legyen.

„Rakj rendet, mert nem foglak szeretni!” – ez az egyik leggyilkosabb fenyegetés, amit egy szülő (nyilván átgondolatlanul) kiejt a száján. A gyerek talán rendet rak, de a bizalomnak hosszú távon biztosan nem tesz jót egy ilyen fenyegetés! Senki ne ijedjen meg, ez nem jelenti azt, hogy a gyereket nem lehet nevelni, és nem lehet rábírni arra, hogy takarítson, leckét írjon, de célravezetőbb nevelési eszköz a rendrakásért járó jutalom bevezetése, esetleg a tévénézés korlátozása, mint az érzelmi manipuláció

Fotó: Shutterstock.com

Milyen az egészséges önbecsülésű ember?

  • Képes megélni és kifejezni az érzelmeit
  • Az életet alapvetően optimistán szemléli
  • Elfogadja saját érzéseit és igényeit (akár a szex, az önkifejezés, az öltözködés stb. területén)
  • Képes az érdekeit úgy képviselni, hogy közben nem tapos át másokon
  • Képes nemet mondani
  • Ismeri a korlátait, hibáit is

Címkék: önértékelés, önbecsülés, önbecsülés és gyerekkor, gyenge önbecsülés következményei

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!