A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Tanulni - szépen, gyorsan

Mindenkinek, aki család vagy munka - vagy akár mindkettő - mellett folytat tanulmányokat, fontos szempont a hatékonyság. Ehhez gyűjtöttünk néhány ötletet.

Fotó: Thinkstock

– Felejtsük el a háttértelevízózást vagy a háttérrádiózást, hiszen egyszerre csak egy dologra tudunk érdemben figyelni. Az elmélyülést akadályozza, ha percenként felkapjuk valamire a fejünket, és így elveszítjük azt a képességünket, hogy valóban átadjuk magunkat a tanulásnak. Ráadásul így rengeteg felesleg információ áramlik be az agyunkba.

– Ha mindenképp szeretnénk zenét hallgatni közben, akkor az 50–80 ütem per perc sebességű popdalok közül érdemes válogatnunk, mert ezek ösztönzik a leghatékonyabb tanulásra az agyat. Jó választás Beethoven Für Elise-e is, és nemcsak azért, mert az említett ütemzetű, hanem mert kutatások igazolták a hasznosságát.

– Jó, ha mindig konkrét céllal ülünk neki tanulni, mert ha nem így teszünk, azzal biztosan gyengítjük a teljesítményünket. Ezen úgy segíthetünk, ha rögzítjük a célt, például vázlatot készítünk arról, mekkora anyagnak szeretnénk a végére érni.

– Fontos a jó olvasási technika is. Ha azon kapjuk magunkat, hogy újra meg újra átfutjuk a szöveget, pedig már ildomos lett volna kiemelni a lényeget, akkor álljunk meg egy percre, és tudatosítsuk, hogy elkalandoztunk, majd térjünk vissza oda, ahol még urai voltunk a gondolatainknak.

– Ha újra meg újra ugyanazt a sort olvassuk, irányítsuk a tekintetünket akár a mutatóujjunkkal, akár egy sorvezetővel, így kevésbé fog csökkenni az olvasási sebességünk.

– Ha egy fontos szakasz végére érünk, rajzoljunk gondolattérképet róla. Ez egy sima papírra színes tollakkal rajzolt térképszerű vázlat, ami az olvasottak logikai összefüggéseit jeleníti meg. A mindmap-technikáról számos leírás, útmutató található az interneten.

– A megértéstől a sikeres visszaadásig az ismétlésen át vezet az út. Akkor tanulunk a leghatékonyabban, ha a tanulásra szánt idő 60 százalékát fordítjuk a szöveg olvasására és megértésére, 40 százalékát pedig az ismétlésre, ellenőrzésre. 

Címkék: tanulás, olvasás, hatékonyság, gondolattérkép

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!