A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Találkozzunk múlt kedden, háromkor!

Felülünk az időutazó rollerre, kettőt gondolunk, és már ott is vagyunk. Hol? Hát ugyanitt, csak pár száz évvel korábban. Aztán bámulnak majd tátott szájjal a páncélos lovagok meg a krinolinos hölgyek, hogy mi meg kik vagyunk, honnan jöttünk, mit akarunk. Frászt kapnak tőlünk, az biztos, mert ilyen csipogó, csörgő, fényt lövellő izét még sosem láttak, amilyen a mi androidos mobilunk.

Fotó: Shutterstock.com

Sok film és könyv szárnyal a fantázia világába, hogy elhitesse velünk, az időutazás létezik, és olyan jó is hinni benne. Bár az is lehet, hogy ha lehetne az időben ugrándozni, nem is léteznénk, hisz mi van, ha valaki a jelenből pont egy olyan náthavírust szórna szanaszét 1736-ban, aminek kiirtásához antibiotikum kell, azt meg nem vitt volna magával. Szóval a feltételek és körülmények még nem egészen tisztázottak, de álmodozni róla jó.

A legtutibb ránctalanítás

Az időutazás az egyik legizgalmasabb és legrejtélyesebb fogalom, amit a tudomány és a sci-fi-irodalom boncolgat. A kérdés, hogy vajon lehetséges-e az időben előre vagy hátra utazni, filozófiai és fizikai szempontból is izgalmas viták tárgya.

Albert Einstein relativitáselmélete szerint az idő nem egy állandó, hanem egy rugalmas közeg, amelyet a téridő szövedékének görbülete befolyásol. A speciális relativitáselmélet kimondja, hogy minél gyorsabban halad egy objektum, annál lassabban telik számára az idő. Ez azt jelenti, hogy egy rendkívül gyorsan mozgó űrhajó utasai lassabban öregednek a földlakókhoz képest – ezt az effektust nevezik idődilatációnak.

Kincs, ami nincs

Ami az időben való visszafelé utazást illeti, az általános relativitáselmélet lehetővé teszi az olyan egzotikus jelenségeket, mint a féreglyukak vagy a zárt időszerű görbék, amelyek elméletileg időhurkokat hozhatnak létre. Kip Thorne, egy híres fizikus, matematikailag kimutatta, hogy féreglyukak elvileg alkalmasak lehetnek az időutazásra, de stabilizálásukhoz negatív energiájú anyagokra lenne szükség, amelynek létezése még nem bizonyított.

(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 3. számának 22. oldalán!)

Címkék: einstein, időutazás, időkapu, multiverzum, novikov-önkonzisztencia, nagyapaparadoxon

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!