A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Szuperbaktériumok

A riói olimpia tengeröblében tartott nyílt vízi versenyszámokkal kapcsolatban naponta többször is elhangzott az a vészterhes jóslat, hogy a csatornaszennytől koszos vízben a sportolók nagy eséllyel szuperbaktériumokkal fognak megfertőződni. A korább orvosi felhívásokra és a nemzetközi egészségügyi szervezetek kampányaira gyakran csak legyintő emberek millióihoz jutott így el az üzenet, hogy az emberiség megmentőinek tartott antibiotikumok károsak is lehetnek.

Fotó: Getty Images

Amióta 1928 nyarán Alexander Fleming egy londoni kórházban a véletlen segítségével felfedezte az első antibiotikumot, a penicillint, milliók menekültek meg attól, hogy tüdőgyulladásban, sebfertőzésben vagy egyéb bakteriális fertőzésben haljanak meg.

Ugyanakkor minél többször és minél hosszabb ideig szed valaki antibiotikumot, annál nagyobb a valószínűsége, hogy olyan baktériumok jelennek meg a szervezetében, amelyek ellenállóvá válnak vele szemben.

Vannak most már olyan nagyon veszélyes kórokozók – ezeket nevezi a köznyelv szuperbaktériumoknak –, amelyek az alkalmazható antibiotikumok egész sorára, szinte a teljes palettára rezisztenssé váltak. A jelenség az 1990-es évek végétől, az antibiotikumfogyasztás emelkedésével erősödött fel.

Amikor vészmadárkodásnak és a gyógyszeripar mesterkedésének gondolva ezeket a híreket egy enyhe megfázásra is bekapjuk a „szokásos” pirulát, nem (csak) az a baj, hogy esetleg ágyúval lövünk verébre, vagy a bajunkra alkalmatlan gyógyszert szedünk be, hanem hogy ha legközelebb műtőasztalra kerülünk, egy rutinműtét is a halálunkat okozhatja: elveszíthetjük a képességünket a fertőzések legyőzésére.

Katasztrofális következményekkel járhat, ha a szervezetünk rezisztenssé válik az antibiotikumokra. Andreas Peschel, a Tübingeni Egyetem mikrobiológusa szerint tíz éven belül többen fognak meghalni rezisztens baktériumok okozta fertőzésben, mint rákban.

A baktériumok maguk is élő szervezetek, s a kutatások szerint az ellenük alkalmazott gyógyszerek hatására genetikai változásokat produkáltak az évtizedek során. A rezisztens baktériumok túlélnek az antibiotikum jelenlétében, és tovább szaporodva hosszabb lefolyású betegséget vagy akár halált okoznak.

Az orvostudomány, a gyógyszeripar és más kutatóhelyek tucatjai foglalkoznak a problémával, sikeres kísérletek zajlanak új antibiotikumok előállítására és a baktériumok természetének mind alaposabb megismerésére.

De mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy a szuperbaktériumoknak nevezett kórokozók terjedését megakadályozzuk. Ha követjük az orvos utasításait, s csak azt és olyan dózisban veszünk be, amit és ahogyan felírták nekün; ha védőoltásokkal előzzük meg a fertőzéseket; ha rendszeresen kezet mosunk, s nem szállítjuk szerteszét egy tüsszentés vagy köhögés „potyautasait”.

Ha ugyanis az antibiotikumok mind haszontalanná válnak, visszatérhetünk a doktor Fleming előtti korszakba, és többé nem lesz lehetséges a szervátültetés, a daganatos betegségek kemoterápiája, az intenzív ellátás, és a ma még egyszerűen gyógyítható tüdőgyulladás újra halálos kockázatokkal járó súlyos betegséggé válik. 

Címkék: antibiotikum, baktérium, szuperbaktérium, rezisztencia, alexander fleming, penicillin

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!