A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Sztárok a gödörből

A csillogás csak ideig-óráig tart. A valóságban számos függőség, testi-lelki problémák, önpusztító életmód, érzelmi, egzisztenciális válságok tarkítják a legnagyobb sztárok életét is. De van, aki képes újra felállni.

Jean-Louis és Marie Trintignant
Fotó: Europress/AFP

Dennis Quaid – függőségek hálójában
Különcséggel vegyes művészi hajlamok, felsőfokú tanulmányok a Houston Egyetemen, hollywoodi sikerek, három válás, több elvonókúra, anorexia nervosa: az angol, ír és francia gyökerekkel rendelkező Dennis Quaid pályafutása és magánélete igazán nem nélkülözi a mélységeket és a magasságokat. Noha felvette a harcot romboló szenvedélyei ellen, minden káros hatását megtapasztalta a sikerrel járó életformának.

Hollywood világába csöppenve, sok elutasítás után, a hetvenes évek végén indult be a karrierje. Drámai, és könnyebb műfajokban egyaránt élvezte a szakma és a közönség elismerését. Közben csak a legszűkebb környezete tudta róla, hogy hét éven keresztül kokainfüggőségben szenvedett.

„Nem koktélozni mentünk forgatás után, hanem egyszerűen felszívtunk együtt egy csíkot" – vallotta be a Newsweek magazinnak. Mire a nyolcvanas évek végén több kórházi kezelésnek, rehabilitációnak vetette alá magát, addigra a kokainra ráment két házassága, és a mozi is elpártolt tőle. Ám alighogy talpraállt, újabb függőség kerítette hatalmába, az anorexia nervosa. Éveken át megszállottan figyelte, mennyi kalóriát visz be a szervezetébe. Hatvankét kilósan is nyolcvannak képzelte magát.

Mára már úgy tűnik, hogy sikerült kilábalnia az önpusztítás csapdáiból, az önzése is alábbhagyott. Meg Ryan után az austini ingatlanügynök Kimberly Kathryn Buffingtont vette feleségül. Ikreik születtek, akiknek az élete napokig kockán forgott, mert gondatlanság miatt a kórházban túladagolták a véralvadásgátlót. Azóta Quaid együttműködik egy gyermekalapítvánnyal, és karitatív tevékenységet folytat a gyermekgyógyászat érdekében.

Sharon Stone – aki visszajött a halálból
A kilencvenes évek szexszimbóluma, stíluskirálynője, divatikonja, Hollywood legmagasabb IQ-val rendelkező sztárja, az Elemi ösztönnel robbant be a filmvilágba. Valóságos kultuszt teremtett  az erotika és az ész párosításával, mint hajdanán Marlene Dietrich. A Miss Pennsylvania szépségverseny megnyerésétől a modellkedésen át vezetett az útja a film világáig. Bár két házasságot is kötött, Michael Greenburg televíziós producerrel és Phil Bronstein főszerkesztővel, élete nagyobb részében a szingli nők útját járta.

Már túl volt pályafutása talán legmarkánsabb alakításán a Casino című Scorsese-filmben, amikor tévesen mellrákot diagnosztizáltak nála. Negyvenévesen érte az első stroke, amelybe majdnem belehalt. Újra meg kellett tanulnia beszélni, írni, mozogni. Miközben az orvosok napokig küzdöttek az életéért, Stone egy hatalmas, kavargó fényt látott. Felépülését követően leginkább producerként és üzletasszonyként tevékenykedett, s egyre több időt szánt három adoptált fiára

A 2000-es években való visszatérése a Macskanőben, és az Elemi ösztön 2-ben bukást hozott – szakmai körökben és a jegypénztáraknál egyaránt. Fesztiválokon, jótékonysági gálákon, és reklámarcként való szerepléseit leszámítva, alig tűnt fel a nyilvánosság előtt. Belebetegedett a szakmai nélkülözésbe, depresszióba esett, cisztát távolítottak el a petefészkéről. Ilyen lelkiállapotban érte tavaly az agyvérzés. Meggyógyult ugyan, filmszerepet is kapott, de lesoványodva, magányosan manapság úgy néz ki, hogy bárki elmenne mellette az utcán.

Jean-Louis Trintignant – a lánya után akart menni
Ki ne emlékeznék az Egy férfi és egy nő, vagy az És Isten megteremté a nőt karizmatikus színészére, aki hosszú csendjeivel, szemérmesen izzó tekintetével, érzékeny férfiasságával megigézte a mozinézőket? Trintignant Jean Vilar társulatában kezdte a pályafutását, a kor színészóriása, Gérard Philipe árnyékában. Mégis a filmmel szerzett magának identitást, olyan rendezőknek köszönhetően, mint Chabrol, Vadim, Truffaut,  Bertolucci és Gavras.

A hetvenes évek végén egyik napról a másikra felfüggesztette a filmezést, és autóversenyzőnek állt. A veszélyérzet megtapasztalása maradandó nyomokkal járt: egy balesete óta a jobb lábára sántít.

Trintignant egy rendhagyó szerelmi történettel tért vissza nemrég a filmvászonra, Michael Haneke haldoklásfilmjében, a Szerelemben. A feleségét a lassú fizikai, értelmi elmúlás stációin át kísérő nyugdíjas zenetanár szerepe több szempontból is mérföldkő a színész pályáján. Tíz év önkéntes csend után állt a kamerák elé. A gyász éveire lánya brutális halála késztette, mikor az öngyilkosság gondolata is megfordult a fejében.

Kivételes kapcsolat volt az övék. Apollinaire, Aragon, Prévert költészetét tolmácsolták közös estjeiken. Marie Trintignant az apja szemefénye volt, miután elsőszülött lányát, Pauline-t még csecsemőkorában elvesztette. Marie-t brutális körülmények között érte a halál: élettársa, Bertrand Cantat, a Noir Désir együttes énekese vetett véget az életének, egy vilniusi szállodában. 

Címkék: függőség, betegség, hollywood, sztárok, gyermek elvesztése, elemi ösztön, egy férfi és egy nő, macskanő, kokain függőség

Egy hozzászólás

  • Igazi jó szorakoztató Jakupcsek Gabi hozza a szokott stilusát!Köszönöm!

Szóljon hozzá Ön is!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!