A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Színészidéző

Latinovits Zoltán Emlékmúzeum
Színészkirálynak, bálványozott zseninek, kibírhatatlan és összeférhetetlen alaknak nevezték. Latinovits Zoltán (1931–1976) több mint ötven filmben játszott. Egy-egy új lemeze (Ady, József Attila, Illyés Gyula) eseményszámba ment a kor művészetbarát közönsége számára.

Fotó: Dóri Éva

Balatonszemesen az Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeum anyagából készült állandó kiállítás a 20. század második felének egyik legnagyobb magyar színészéről, emberi, művészi hitvallásáról, pályájának fájdalmas félbemaradottságáról mutat be pillanatokat Latinovits írásai, fotói és hátrahagyott dokumentumai segítségével.

Bajor Gizi Színészmúzeum
Országos jelentőségű eseményként, Gobbi Hilda kezdeményezésére, 1952. február 12-én, Bajor Gizi (1893–1951) halálának első évfordulóján nyílt meg a múzeum az ünnepelt művésznő budai villájában. A kiállítás nem csak neki állít emléket, anyaga közel kétszáz év magyar színjátszásának meghatározó szereplőit és fordulatait is bemutatja, az 1820-as évek vándorszínészetétől napjainkig.

Ahhoz, hogy a múzeum valóban híd legyen a színházművészet számára, amely a jelenét a múltjával és a jövőjével köti össze, a bőséges források közül azokat a tárgyakat, dokumentumokat mutatja be, amelyek összefüggéseik révén élettörténeteket, színházi világokat tárnak fel.

Emlékszoba Horváth Terinek
A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő személyes tárgyait is bemutató állandó kiállítás a magyar kultúra napján, 2014-ben nyílt meg a Sopronhoz tartozó Balfon, ahová a család 1946-ban költözött. Innen indult el Horváth Teri a fővárosba, a színművészeti főiskolára, és a tárlaton látható az a kis koffer is, amellyel a fiatal lány elhagyta Balfot.

A kiállításon a látogatók beleovashatnak abba a naplóba, amelyet Horváth Teri a főiskolás évek alatt együtt írt Berek Katival, Váradi Hédivel és Psota Irénnel. Az emlékszobába került a színésznő púderestégelye, kölnije, alkalmi ruhája is, valamint levelezésének és szövegkönyveinek egy része.

Ruttkai Éva Emlékszoba
A Ruttkai Éva Emlékszoba színháztörténeti magángyűjtemény. Ruttkai Éva hűvösvölgyi nyaralójában gyűjtötte össze Ruttkai Éva és részben Latinovits Zoltán hagyatékát a színésznő lánya, Gábor Júlia és veje. A hatalmas gyűjtemény (kéziratok, újságok, több mint tízezer fotó, relikviák, jelmezek, bútorok, hang- és videofelvételek) szakszerűen rendezett állapotban az érdeklődők számára is megtekinthetők.

Az emlékszobát 1989. május 19-én nyitották meg, itt őrzik az 1988-ban Rómeó és Júlia címmel rendezett Ruttkai–Latinovits-kiállítás teljes fotóanyagát, Mezei Mária hagyatékából a színésznő pályakezdő éveit bemutató, mindeddig publikálatlan fiatalkori leveleit, Gábor Miklós rajzait és Szendrő József kb. ötszáz, az 1950-es, 60-as években írott levelét.

Címkék: múzeum, színész, emlék, ruttkai Éva, latinovits zoltán, bajor gizi színészmúzeum, horváth teri, emlékszoba, emlékmúzeum

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!