Szigorúan ellenőrzött kamaszok
Soha sem volt könnyű, de manapság talán még a korábbinál is nehezebb kamasz anyjának, apjának lenni. Az természetes, hogy a 10-14 éves gyerekek számára már nem a szülő, hanem a kortársak véleménye a fontos. Nekik akar megfelelni, nekik akar tetszeni, őket követi. Hiszen le kell válnia a szüleiről, ha meg akarja találni önmagát. Ez még a legmegértőbb családban élő gyerek számára is pokolian nehéz. Ráadásul egészen máshogyan zajlik, mint régen.
A mai tinik az interneten élik az életüket. Interneten keresztül keresnek barátokat, Viberen beszélgetnek, messengeren chatelnek. Átlagosan 9 éves korukra már önállóan használják a világhálót. A tíz-tizenkét éves gyerek számára pedig tökéletesen természetes, hogy telefonos applikáción nézi meg, hogy mikor jön a villamos, telefonos applikációkon keresztül osztja meg a magáról készített képeket és videókat.
Olyan közösségi oldalakat használ, ahonnan feltöltés után néhány perccel eltűnik az információ. S a legtöbb szülőnek fogalma sincs, hogy a gyerek a világhálón merre jár, kivel barátkozik, milyen tartalmakat oszt meg magáról.
Online veszélyek
Baj ez? Lehet baj. Mert sajnos a tinik hiába használják profi módon az internet kínálta lehetőségeket, nem tudnak többet az élet veszélyeiről, mint régen. Pedig ők sokkal többféle veszélynek van kitéve, mint az ezt megelőző korszakokban szüleik, nagyszüleik.
Az interneten szövődő barátságok ellenőrizhetetlenek. Az interneten bárki kiadhatja magát tizenkét éves lánynak, miközben ötvenéves pedofil.
A gyerekek nem is sejtik, hogy egy chatüzenetben vagy e-mailben is érkezhet olyan vírus a telefonjukra, amelynek segítségével távoli támadók hozzáférhetnek személyes adataikhoz, vagy a webkamerákon keresztül leshetik meg őket. Az online tér veszélye az úgynevezett ’cyberbullying’, azaz az online megfélemlítés, bántalmazás, zaklatás, kiközösítés, csúfolás. S ez csupán néhány a veszélyek közül.
Túlfélteni nem tanácsos
Természetes hát, hogy a szülő szeretné kontrollálni a gyerekét, hogy megóvja a rá leselkedő veszélyektől. Nem csak azért van nehéz dolga, mert jobban kell ismernie a digitális világot, mint a gyereknek, vagyis egy lépéssel előtte kell járnia, ami szinte lehetetlen feladat.
De azért is, mert amikor a gyerek serdülni kezd, a szülő számára világossá válik, hogy már szinte semmit sem tehet. Az alapokat lerakta, és most kiderül, hogy mit kezd velük a gyereke.
Egy biztos, a gyereket bezárni nem lehet. Azt, hogy mi minden történhet vele, ha kimerészkedik a családi burokból, csak a saját tapasztalataiból tudhatja meg. A tapasztalatokat nem lehet megspórolni. Aki fél a tapasztalatoktól, az fél az élettől. Ha túlféltésből nem akarjuk kiengedni gyerekünket a nagyvilágba, az élettől fosztjuk meg.
Valamit azért tehetünk
Jó, ezt minden kamasz gyerek szülője tudja, de mit tehet, ha félti a kezelhetetlen, vállvonogatós, pimasz kamaszt? Ha a gyerek, már olyan korban van, amikor nem akarja házon kívüli tevékenységeit a felnőttekkel megosztani.
Ilyenkor a szülőnek szüksége lehet valamilyen szülői felügyeleti alkalmazásra, mely segítségével nyomon követheti gyermekeit, megnézheti, kivel kommunikálnak, megakadályozhatja őket a kifogásolható vagy veszélyes tartalmak megtekintésében.
Ha a gyerek okostelefonján van internet (s melyik kamaszén nincsen), applikációkkal korlátozhatjuk az internetezéssel eltöltött időt, konkrét oldalakat tilthatunk le, nyomon követhetjük, hogy milyen alkalmazásokat használ, illetve azt is, hogy éppen merre jár a telefonjával együtt.
A biztonsági cégek folyamatosan fejlesztenek mobilokra telepíthető szülői felügyeleti alkalmazásokat. Ezek a könnyen beállítható programok a telefonokon lévő alkalmazásboltokból tölthetők le. Persze nem tartoznak a gyerekek kedvencei közé, de meg lehet velük értetni, hogy miért fontos. Esetleg szabhatjuk feltételként új telefon vásárlásakor, hogy csak valamelyik felügyeleti szoftverrel együtt kaphatja meg.
Az appok általában ingyenesek, de a prémium licenc megvásárlásával több funkcióhoz férhetünk hozzá. Letöltésükhöz sok segítséget találhatunk a neten, ha a keresőprogramba beírjuk, hogy szülői felügyelet beállítása.
Nézzünk néhányat:
- A Norton Family szöveges üzenetek nyomon követését kínálja, de csak Android készülékeken. A Norton Family Premier lehetővé teszi a PC-k figyelését is. A prémium szolgáltatások között szerepel például az azonnal zárolás, amellyel távolról is, egy pillanat alatt letilthatjuk az egyes appok, böngészők, játékok használatát. Ez a funkció jól bevált nevelési eszköz az olyan családokban, ahol a gyereket semmi mással nem lehet rávenni például arra, hogy csinálja meg a leckét, csak azzal, ha kikapcsoljuk a telefonját.
- A Kaspersky Safe Kids alkalmazás ingyenesen kínálja az internetes megfigyelést, az időkorlátok beállítását és az alkalmazáskezelést. Teljes körű fizetős csomagja mindössze 15 dollár évente, és ezért korlátlan számú eszközre telepíthető, beleértve a PC-ket és a Mac-eket is.
- A Net Nanny szülői felügyelet sajnos fizetős, évente 55 dollár. Ezért a pénzért azonban a szülő nyomon tudja követni a gyerek tartózkodási helyét, sőt, utólag is láthatja, hol járt. Be tudja állítani, hogy a gyerek mikor használhatja a netet. Például iskolai idő alatt, vagy este tíz óra után nem. Azonban az alkalmazás nem képes hívások vagy szöveges üzenetek ellenőrzésére.
- Az Apple Screen Time egy olyan ingyenes szülői felügyeleti alkalmazás, amely az iPhone legújabb operációs rendszerébe már be is van építve, de le is tölthető. Ez lehetővé teszi a szülők számára, hogy a gyerek iPhone vagy iPad készülékét távolról kezelje, napi korlátot szabhat arra az időre, amelyet egyes alkalmazásokra, alkalmazáscsoportokra vagy általában a telefon használatára fordítanak, és automatikusan korlátozza a telefon elérését lefekvéskor.
- Google Family Link segítségével a szülők beállíthatják a napi telefonhasználat időkorlátját, ütemezhetik, hogy lefekvés előtt vagy iskolaidő alatt a gyerek ne tudja használni a készüléket. És bármikor, ha szükségét érzik, egyetlen gombnyomással blokkolhatják a telefonhoz való hozzáférést. Ez az alkalmazás azonban csak 13 év alatti gyermekek számára használható. Ha a gyerekek elérték ezt a kort, akkor maguk is leiratkozhatnak a megfigyelés alól.
- Qustodio (sajnos fizetős): évente 55 dollár. A Google Family Linkhez hasonlóan a Qustodio segítségével a szülők beállíthatják a gyerek napi teljes képernyőkorlátját, és egyetlen gombnyomással blokkolhatják a telefonhoz való hozzáférést. A Qustodio lehetővé teszi a szülők számára azt is, hogy például korlátozzák a különböző tevékenységek idejét, történetesen azt, hogy mennyi időt tölthet internetes kereséssel, de a szülő láthatja a gyerek szöveges üzeneteit és internetes kereséseit is.
Még nincs hozzászólás