A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Szembenézni a fájdalmainkkal

A Kontraszt multimédiás kiállítás olyan, mint egy hatalmas sikoly ott, ahol a legtöbben némák. Ez az, amit bemutatkozásként fontosnak tartottak kiemelni az alkotók, akik mind kisvárdai fiatalok, és fiatalokhoz szólnak.

Fotó: Kontraszt kiállítás

„A kiállítást maga az élet hozta létre" – mondja Százvai László lelkész a református egyház és a rendőrség közös család- és ifjúságmentő vállalkozásáról. Nyolc szobán vezetik végig a látogatót, mint egy labirintuson, minden szoba egy-egy téma – a családi erőszaktól a szenvedélybetegségeken vagy a váláson át az abortuszig –, olyan, mint egy életút, amit hanghatások, fények és képek kísérnek. A nyolcadik a csend szobája, ahol lehetőség van a gondolkodásra. A Kontraszt az ország sok városában bemutatkozott már, tizenhat-huszonöt évesekhez szól, osztályközösségek nézik meg, de sokan elhozzák a szüleiket is.

„Volt egy lány, aki megnézte a kiállítást, három hónapos terhes volt, senki sem tudta róla akkor még. Iszonyatos kínok között őrlődött, hogy mi lesz a gyerek sorsa, hogy megtartsa-e a babát. Hogyan fog az élete folytatódni? Vett egy mély levegőt, és elhozta a szüleit a kiállításra, és utána mondta el, hogy mi történt, akkor már túl a harmadik hónapon. A baba megszületett ebből a fura kapcsolatból, igaz, hogy az apa lelépett, de a lány a mai napig hálás azért, hogy a kiállítás segített dönteni. Nem úgy folytatódik az élete, ahogy tervezte, de esélyt adott a gyereknek az életre” – mesélte Százvai László a Ridikülnek.

A látogató, főleg, ha egy-egy témában érintett, szembesül a kudarcaival, a fájdalmaival, a bukásaival, és felidézheti a győzelmeit. Ahogy elindul szobáról szobára, óriási harc dúlhat a lelkében. „A Csillagpont fesztiválon volt egy férfi, pont a családi erőszak szoba után elkezdett törni, zúzni, mert akkor döbbent rá, hogy mit csinált. Mintha magát látta volna kívülről, és nagyon utálta, nem tudta elviselni. Ez a legnehezebb, amikor családon belül történik a bántalmazás. Az áldozatoknál is sokszor jóval később realizálódik, föl sem tudja dolgozni, mert mélyen eltemette magában a traumát.

A csendszoba a kiállítás végén egyfajta zsilip, mielőtt visszamegy az ember a valóságba. Egy hely, ahol fel lehet dolgozni a látottakat. Ez a szoba a nagy sírások és beszélgetések helyszíne. A lelkész úr felidéz egy esetet: „Volt egy házaspár, 3 órát benn voltak, beszélgettek egymással,nem is írtak semmit a vendégkönyvbe. Majd később visszajöttek, és elmondták, hogy hét éve házasok, de őszintén most beszéltek először. Fogalmam sincs, melyik szoba indított el bennük valamit. De azt gondolom, óriási dolog ez.”

Címkék: kiállítás, szenvedélybetegség, családon belüli erőszak, csend, tabutémák, kontraszt, abortusz, református egyház, kisvárda

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!