Sós torták minden alkalomra
Az édes és a sós tortának nem sok köze van egymáshoz, egyedül a forma köti össze őket, amelyben kisütjük. Esetünkben a sós torta leginkább a francia quiche-hez hasonlít, de csak kívülről - mi most annál finomabb tésztával és változatosabb töltelékekkel kreálunk tetszetős, tápláló és jó ízű ételeket.
Az első lépés az, hogy az omlós tésztát, ami legelterjedtebb alapja a sós tortáknak, lecseréljük pogácsa-alapanyagra. A legjobb erre a célra a túrós egyensúlytészta, mert ha a sütési protokollt betartjuk, nem ázik el, és nem is szalonnásodik össze az alja, ám klasszisokkal jobb lesz az omlósnál.
Hozzávalók a tésztaalaphoz: 25 dkg margarin, 25 dkg liszt, 25 dkg tehéntúró, egy kávéskanál só, egy csapott mokkáskanál sütőpor
Elkészítés: A margarint a liszttel elmorzsoljuk, hozzáadjuk a túrót, a sót, a sütőport, és alaposan belisztezett deszkán sima tésztát gyúrunk belőle. Ez a mennyiség két 22 cm átmérőjű tortaforma kibélelésére és lefedésére lesz elegendő, ezért a felét azonnal mélyhűtőbe tehetjük, ha csak egyféle tortát készítünk.
A friss felhasználásra szánt adagot is jól behűtjük pár órára, és amikor elővesszük, hogy megtöltsük, akkor is iparkodjunk, hogy ne melegedjen fel a kezünk között, különben nem lesz porhanyós. Azt is megtehetjük, hogy eleve a kivajazott, kilisztezett formába nyújtjuk, a tetejére való korongot pedig egy sütőpapírral elválasztva rátesszük, és úgy hűtjük be. Ily módon egy óra is elegendő a pihentetésére.
Ricottás, spenótos torta
Hozzávalók: 30 dkg friss spenót, 5 dkg vaj, 25 dkg ricotta, 2 tojás, só, bors, 1 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl, 10 dkg reszelt sajt
Elkészítés: A spenótot a vajon a vékonyra szelt fokhagymával megdinszteljük. Amikor a nedvessége elpárolgott, a sót, a borsot is hozzáadjuk, és villával kicsit szétnyomkodjuk. Hagyjuk kihűlni, és belekeverjük a ricottát, a tojásokat, a reszelt sajtot, a tejfölt.
A hűtőből kivett tortaformába öntjük, rátesszük a tésztakorongot, hegyes késsel sűrűn megszurkáljuk, hogy a gőz kipöföghessen, megkenjük egy kis tojással, és 180 fokosra előmelegített sütőbe tesszük. Aki biztonságra törekszik, a tésztát elősütheti 10 percig (ennyi idő alatt megemelkedik és megszilárdul kissé, de színt még nem kap), és a tölteléket csak ezután teszi bele.
Az eljárás innen már ugyanaz. Ha a sütőnk egyenletesen süt, akkor 35-40 perc alatt kész az étel, éppen akkor, amikorra a tortánk teteje szép aranysárga lesz. Az olaszok az ehhez hasonló spenótos tortát hagyományosan húsvétkor eszik, de akárcsak a franciák a quiche-t, nem fedik le.
Cukkinis-sonkás torta
Ha a recept elején tárgyalt tésztát valóban úgy készítjük el, hogy a felét egyenesen a mélyhűtőbe tesszük, akkor most csak elő kell vennünk a jéggé dermedt cipót, és lassan felengedni. Legjobb a felengedés alatt is hűtőben tartani, mert így nem áll fenn a veszélye, hogy meglangyosodik és nyúlóssá válik, ami a vajas tészták halála.
Hozzávalók: 40 dkg salátacukkini, olívaolaj, 10 dkg fetasajt, 20 dkg gépsonka vagy főtt tarja, 2 dl tejföl, 1 tojás, 1 csokor kapor vagy bazsalikom, só, bors
Elkészítés: A cukkinit megmossuk, a végeit lenyisszantjuk, és félcentis karikákra vágjuk. Olívaolajon – erős tűzön – rózsaszínre sütjük a karikákat, és félretesszük, amíg kihűlnek. A kb. 10 perc alatt elősütött tésztával kibélelt formába teszünk egy réteg cukkinit, óvatosan megsózzuk, megborsozzuk, a tetejére morzsoljuk a fetát, rászórjuk az apróra vágott kaprot vagy bazsalikomot, és befedjük a sonkaszeletekkel.
Ezt még egyszer megismételjük. A tojást a tejföllel elkeverjük, és ráöntjük a rétegekre. Befedjük sok helyen megszurkált tésztakoronggal vagy sűrű rácsot képező tésztacsíkokkal, megkenjük tojással, és mehet a sütőbe.
Még nincs hozzászólás