A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Segítőkutyák

Felveszik a leejtett pénzérmét, szájukban cipelik a szatyrot, és közben vigyáznak a gazdájukra. Segítőkutya-bemutató egy budapesti plázában.

Fotó: Hernád Géza

A NEO Magyar Segítőkutya Egyesület 2011-ben jött létre, azzal a céllal, hogy kutyákat képezzenek mozgás- és hallássérültek részére, emellett terápiás kutyáikkal járják az országot, hogy egy-egy foglalkozás keretein belül megismertessék velük az érdeklődőket.

A gyakorláshoz olyan színtereket is választanak, mint például egy forgalmas budapesti bevásárlóközpont, hiszen a későbbiekben ilyen és ehhez hasonló környezetben fognak dolgozni a kutyák. Ebben az ingergazdag kis világban kiválóan lehet modellezni a bevásárlást és a fizetést, a leejtett pénzérme vagy kulcs felvételét, a kosár szájba vételét és cipelését.

Az aprópénz felvétele az egyik legnehezebb feladat, hiszen az érme nemcsak hideg, hanem kicsi is, és nem szabad lenyelnie a kutyusnak.  

Mennyire lepi meg az embereket, ha segítőkutyákat látnak? Ezzel kapcsolatosan Mányik Richárd, a NEO elnöke saját tapasztalatait mesélte el. Szerinte az emberek gyakran rácsodálkoznak az ilyen kutyára. Tisztában vannak vele, hogy  „dolgozik", de szeretnék megsimogatni.

Richárd azt tanácsolja, ha „munkakutyával" találkozunk, mielőtt barátkozni kezdenénk vele, mindenképp kérdezzük meg a gazdit! Neki ugyanis ilyenkor konfliktusba kell kerülnie a kutyával, és munka közben egy kis pihenőt biztosítania számára. Ha ez naponta többször megtörténik, nem tesz jót a kapcsolatuknak, ezért szokták elhárítani az érdeklődők kívánságát.

A különféle segítőkutyák speciális kiképzést igényelnek, erről Orbán Dorka habilitációs kiképző mesélt. Az első lépés a megfelelő kölyökkutya kiválasztása, ami különféle tesztek segítségével történik. A kölyök 7-8 hetes korában nevelőszülőhöz kerül, elkezdődik a munka, persze ekkor még csak játékos formában. Először azt tanulják meg az ebek, hogy a dummy, a zsák – ami mindig a kiképzőnél van – szuper dolog. Egy-egy jól elvégzett feladat után ebből érkezik a jutalom.

Richárdék nagyon büszkék a kutyusaikra, és örülnek a pozitív visszajelzéseknek. A mozgássérült gazdik számára nemcsak fizikai, hanem lelki síkon is nagy segítség egy ilyen négylábú társ. Nem kell bevonni másik embert, családtagot egy-egy apró feladat elvégzésébe, a kutyusok például lekapcsolják a villanyt, becsukják az ajtót, odahozzák a távirányítót tévézésnél. A gazdájuk önállóbb életet élhet a segítségükkel.

Címkék: segítő kutyák, kutyakiképzés, neo magyar segítőkutya egyesület, kutya mozgássérülteknek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!