A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Róma még mindig örök

Amikor ezeket a sorokat írjuk, Olaszország teljes vesztegzár alatt áll. Bár a hírek pillanatnyilag nem túl biztatóak, a helyzet napról napra változik, és remélhetőleg rövidesen megnyugtató információkat kapunk onnan is. Az olasz fővárost érthető módon nem mostanra ajánljuk, cikkünk címe pedig nem is lehetene aktuálisabb: Róma örök, ezt ne feledjétek!

Fotó: Shutterstock.com

A kilencvenes éveket írtuk. Róma, a ’dolce vita’ tíz napra úgy esett a lábam elé gyakorló olasz szakosként, hogy egy életre megbabonázott. Akkoriban persze nem a látnivalók, a kulturális kánaán vagy a kulináris élmények jelentették nekem a város fő vonzerejét.

Sokkal inkább az olaszok lezsersége, a dél illata, a város filmbe illő hangulata. És most, 25 évvel később újra megadatik az élmény.

A fapadosok korszakában mi sem természetesebb, mint hogy az ember egy rendkívül vonzó ár láttán ne sokat teketóriázzon a repülőjegy megvásárlásával. Az nyilván később derül ki, hogy az olcsó jegy már nem annyira olcsó, ha még igénybe vesszük az elsőbbségi felszállást, a helyvásárlást is, az pedig még inkább drágítja az ügyletet, hogy a célállomástól távol eső repülőterekről valahogy be is kell jutnunk a városba.

Róma esetében a városközponttól délkeletre lévő Ciampino reptérről a belvárosba buszokkal tudunk a legegyszerűbben eljutni, amire nagyjából, forgalomtól függően 40-50 percet kell szánni – márpedig torlódásból bőven akad napközben Rómában, ezzel szinte mindig számolni kell, ha a külvárosba tartunk, vagy onnét szeretnénk a centrumba érni.

Bár 25 év távlatából az emlékek némiképp halványulnak. Rómába érve azt tapasztalom, az édes élet érzése nem kopik. De amíg a ’90-es években a városban laza lődörgéssel töltöttünk napokat, és szinte tapintottuk a történelmet, addig mostanra a globalizáció velejárójaként hosszú sorokban elnyúló embertömegek várakoznak egy-egy helyen a belépésnél.

Mindent körbekordonoztak, és a majd minden sarkon posztoló gépfegyveres katonák látványához is hozzá kell szokni az örök városban turistáskodva.

Fotó: Shutterstock.com

Közlekedjünk okosan Rómában!

Pont a sorban állás és jegyvásárlási tortúráktól kímélhetjük meg magunkat azzal, hogy még itthon online megvásároljuk, amit lehet. Ilyen például a belváros és a reptér között közlekedő shuttle bus járatára a menetjegy. Kedvezményesen 11 euróért vettük az oda-vissza útra szóló jegyeket. A járat hivatalos honlapján minden információ megtalálható: https://www.sitbusshuttle.com/.

Róma kiterjedt tömegközlekedési hálózattal rendelkezik, minden lehetséges közlekedési eszköz megtalálható itt: busz, metró, villamos, trolibusz, és ezekre a jegyek általában 1,5 euróba kerülnek. Ha több napra érkezünk az olasz fővárosba a temérdek látnivaló reményében, talán a legjobban a Roma Pass-szal spórolhatunk.

A 48 órás (egy általunk kiválasztott helyre biztosít ingyen belépést az ingyenes tömegközlekedésen kívül) és a 72 órás (két ingyenes belépéssel) bérletek 28 és 36 euróba kerülnek és további számtalan múzeumba biztosítanak kedvezményes belépést. A Roma Pass nem tartalmazza a belépőt a Vatikáni Múzeumba, ahová egyébként a belépés minden hónap utolsó vasárnapján délelőtt 9 és 12.30 között ingyen van.

Kényelmesen, mint a rómaiak!

Az olasz főváros a Vatikánnal együtt nem csupán Olaszország, hanem egész Európa egyik szellemi központja vallási és művészeti értelemben is. Róma nem hiába a világ egyik leglátogatottabb városa: évente mintegy 17 millió turista fordul meg itt. És a 17 millióból sokan gyalog kelnek útra, hiszen Róma belvárosa meglepően kicsi, a legtöbb látnivaló viszonylag kis távolságra van egymástól. Ráadásul a tömegközlekedési költségek megspórolása mellett van még másik érv is a gyaloglásra: a csodás épületek, a meghitt sikátorok, a megbújó templomok is kihagyhatatlan látnivalói a városnak.

Gyalogosan számtalan olyan érdekes helyre, látnivalóra bukkanhatsz, amelyről az útikönyvek nem feltétlenül tesznek említést. Persze a Colosseum, a Forum Romanum a Palatinus-dombbal, a Vatikán is – kötelező kűr, kihagyhatatlan csoda. Róma sem egy nap alatt épült fel – mondják, így a város megismerésére, a kényelmes sétákra és a felemelő gasztronómiai élményekre mi is szánjunk több napot! 

Fotó: Shutterstock.com

Ezeket ki ne hagyd, ha Rómában vagy!

  • Colosseum – Róma nevezetes látványossága az ókorban a gladiátor- és állatviadalok helyszíne volt. A világ legnagyobb és leghíresebb, elliptikus alaprajzú amfiteátrumát egyszer mindenkinek látnia kell!
  • Forum Romanum és Palatinus – Számtalan épületmaradvány, templom és oszlop mesél itt az antik Róma állami és kereskedelmi központjáról. Csak a fantáziánkra van bízva, hogy milyen lehetett itt az élet.
  • Szent Péter-bazilika és a Vatikán – A világ egyik legnagyobb bazilikájába a belépés ingyenes, csak a biztonsági ellenőrzésnél lévő sort kell kivárni, míg a világ legkisebb államába a belépőt érdemes előre megváltani, hogy megnézhessük a világ legnagyobb művészeti gyűjteményét.
  • Pantheon – Az egyik legjobb állapotban fennmaradt ókori építmény, mely eredetileg a római istenek tiszteletére épült, később keresztény templommá avatták. A belépés ide is ingyenes.
  • Trevi-kút – Róma legnagyobb szökőkútját már csak azért sem érdemes kihagyni, mert itt játszódik Federico Fellini Az édes élet című filmjének ikonikus jelenete Anita Ekberg és Marcello Mastroianni főszereplésével. 
  • Piazza Navona – a város egyik leghíresebb terének helyén korábban Titus Flavius Domitianus római császár stadionja állt. Ma három hatalmas és impozáns szökőkút díszíti. 

A teljesség igénye nélkül a listába felvennénk még a Bocca della veritát, a Spanyol-lépcsőt, az Angyalvárat és a Capitoliumot is.  

Mi is gyalogosan jutottunk el az ókori belváros déli részén elterülő régi zsidónegyedig, miközben a via Giulián rácsodálkoztunk a Római Magyar Akadémia gyönyörű épületére és annak kertjére. A ’Ghetto’ pedig igazán elragadó kóser éttermeivel, zsinagógájával és szűk kis sikátoraival, ahol szinte garantálható, hogy turistával nem, vagy csak alig találkozik az ember. Innét nem messze, a Tevere túlsó partján, az Isola Tiberinán túl, Róma egyik leghangulatosabb negyede, a Trastevere várt ránk.  

A turisták többsége csupán a folyó partján lévő térig, valamint a környékbeli utcákig jut el, tovább nem merészkednek. Pedig megéri! A diáknegyed elsősorban hangulatával ragadja meg az idelátogatót. Az itteni éttermek pedig a városközponthoz képest jóval olcsóbb áraival csábítanak mindenkit a betérésre. Ezekben a kis trattoriákban még a zsúfoltság is elkerülhető, és kedvünkre válogathatunk a hagyományos olasz konyha fogásai közül.

Fotó: Shutterstock.com

A hét domb városa

Különleges kirándulásokra, a szokványos városlátogatós programok helyett érdekességekre vágyva mi a hét domb többségét megmászva egy ismerősünk által javasolt helyeket kerestünk fel. A Vatikántól nem messze található a Gianicolo – a régi Janiculum –, azaz Róma nyolcadik dombja. Innét egészen kivételes kilátás nyílik a városra, így ha ’megszöknénk’ a belvárosi nyüzsgésből, megéri a fáradságot kapaszkodni egy kicsit a domboldalon, hogy aztán elmerülhessünk a zavartalan csendben és a látványban.

A legenda szerint...

…Rómát Kr. e. 753-ban Romulus és Remus alapította azon a helyen, ahol egykor az anyafarkas tejével táplálta őket. Az olasz főváros a Tiberis (mai nevén Tevere) bal partjának hét dombjára épült: a leghíresebbek, a Palatinus és a Capitolinus (vagy ahogy jobban ismert, a Capitolium), illetve a Caelius, az Aventinus, az Esquilinus, a Quirinalis és a Viminalis.

A következő kuriózumra pedig az Aventinus-dombon leltünk. A dombtetőn lévő narancsliget szomszédságában található a Máltai Lovagrend palotája. Az épület már saját jogon megérné a sétát, de a hatalmas vaskapu kulcslyukán átkukucskálva leesett az állunk: szép, tiszta időben a Szent Péter-bazilika monumentális kupolája tárul a szemünk elé.

Róma 2500 éves ókori romjain túl legalább olyan híres az itt található közel 900 templomáról, amelyek egy részét még azok is ismerik, akik soha nem jártak az olasz fővárosban. A népszerű és a turisták által kedvelt bazilikákon kívül érdemes felkeresni például az V. századi Szt. István Rotondo al Celio bazilikát, amely a legrégebbi példája a központi szerkezetű templomnak. A Colosseumtól gyalogos távolságra elérhető körtemplom szintén a hét domb egyikének (Caelius) közelében található, rejtőzködő volta miatt nem könnyű megtalálni.

A Szent Kelemen-bazilika pedig Róma egyik legősibb keresztény temploma. Különlegessége, hogy az épület alatt megtekinthetők a mai bazilika alapjául szolgáló negyedik századi templom maradványai, illetve még mélyebben két, első századbeli római ház romjai. Ennek a bazilikának a romjai között találtak rá Szent Cirill elhantolt maradványaira is.

S hogy három nap alatt hány kilométert is gyűjthetünk a lábunkba Rómában? Valószínűleg annyit, amennyit csak bírunk. Mert Rómával nem lehet igazán betelni, hiszen Róma, a legörökebb város a világon…

Fotó: Shutterstock.com

Fontos információ!

Lapzártakor a Magyar Külügyminisztérium konzuli szolgálata a koronavírjus járvány miatt Olaszország bizonyos térségeit a Fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok és térségek csoportjába sorolta. Ha már újra utazhatunk, akkor is tájékozódjunk a https://konzuliszolgalat.kormany.hu oldalon.

Címkék: vatikán, róma, szent péter bazilika, konzuli szolgálat, a hét domb városa, római látnivalók, forum romanum és palatinus, capitolium, koronavírus járvány, magyar külügyminisztérium

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!