A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Riga, a szecesszió metropolisza

A Baltikum legnagyobb települése a lett főváros, Riga, a régió fontos kulturális központja is. Mihail Barisnyikov világhírű balett-táncos szülővárosa remek célpont egy kis utazásra. A gazdag kínálatból szemezgetve ajánlok néhány különleges kulturális csemegét.

Fotó: Shutterstock.com

„A divat a kor tükre” (XIV. Lajos)

A divatmúzeum létrehozása magánkezdeményezés. A múzeum létrehozója és menedzsere, Natalja Muzicskina, egy moszkvai építész. Partnere a híres divatgyűjtő és történész, Alekszander Vasziljevsz azt mondja, hogy gyermekkora óta vágyott a gyűjtésre.

Egyszer az iskolából hazafelé sétálva 8 évesen egy moszkvai udvarban talált egy eldobott, 18. századi Szent Miklós-ikont, amelyre egy padlórongyot raktak ki, hogy megszáradjon. Így indult el az a folyamat, amiről ő mindig azt nyilatkozza, hogy a gyűjtővé nem válik valaki, hanem annak születik.

Ötéves korában látott először kiállítást, és onnantól kezdve ünnepként várta a múzeumlátogatásokat. Színésznő édesanyjának öltözőjét is gyakran látogatta, a színházi jelmezek rendkívül felkeltették az érdeklődését. Alexander szülei támogatták szenvedélyét, és 16. születésnapján festőművész apja meglehetősen nagy összeget adott neki, hogy gyarapítsa gyűjteményét.

Sokat utazott, majd Franciaországba emigrált, ahol megnyíltak előtte a párizsi bolhapiacok, aukciók, ahonnan fantasztikus darabokat vásárolt a gyűjteményébe. A divatmúzeumban interaktív állandó kiállítás és félévente változó, tematikus kiállítások várják a látogatókat.

Art Nouveau Center

Fotó: Shutterstock.com

Riga központjában minden harmadik ház szecessziós stílusban épült, így ma ebben a városban található a világon a legtöbb szecessziós épület, körülbelül nyolcszáz. Riga szecessziós építészete négy fő kategóriába sorolható: eklektikus vagy dekoratív, ami a régi szerkezetre épülő új stílusú díszítést jelentette. A merőleges vagy függőleges, ekkor már az épületek szerkezete is megváltozott, a dekoráció pedig stilizáltabb lett. A helyi népművészet által ihletett nemzeti romantika és a neoklasszikus, de ezek keveredhetnek is egymással.

A vitathatatlanul leghíresebb szecessziós házak Rigában az Alberta iela (Albert utca) mentén található házsorok, amelyeket felvettek a világörökség listájára. Az ’új stílust’ a német, osztrák és finn építészet ihlette, de elsősorban a hazai kulturális hagyományokban gyökerezik. Leginkább helyi építészeket alkalmaztak, többségük a Rigai Műszaki Egyetem Építészeti Tanszékén végzett. Ez a stíluskorszak volt az utolsó, ahol még minden vizuális művészet egybeolvadt.

A Riga Art Nouveau Center is a fent említett Albert utca 12. alatt található, a neves lett építész, Konstantins Peksens egykori lakásában. A lakást pontosan az 1903-as belső teret restaurálva újították fel a legutolsó ajtó- és ablakkilincsig.

A múzeum szinte egy időutazás érzetét kelti, a reprezentatív szalontól a zománcozott kádas fürdőszobán át az eldugott konyháig be lehet járni minden zegét-zugát. Elképesztő, de a konyhában volt hűtőszekrény, modern tűzhely és öntöttvas mosogató vízcsappal, valamint külön feliratozott konyharuhák, amelyek mindegyikével mást lehetett törölgetni.

A múzeumhoz tartozó nagyszerű csigalépcső nemcsak Rigában, hanem Európában is az egyik legcsodálatosabb remekmű. A modern és interaktív digitális kiállítás bemutatja Riga lenyűgöző szecessziós építészetét, dizájnját és művészetét, valamint a rigaiak mindennapi életét a 20. század elején. Itt minden látogató virtuálisan felépítheti a kedve szerinti szecessziós házat, akik szeretnek fényképezkedni, azok pedig megörökíthetik magukat, ahogy különféle férfi- és női kalapokat próbálgatnak.

Museum of Decorative Arts and Design

Fotó: Shutterstock.com

A Lett Iparművészeti és Design Múzeum Rigában, az egykori Szent György-templomban található, amely Riga legrégibb fennmaradt kőépülete. Az állandó kiállítása foglalkozik a lett kerámiával, porcelánnal, textillel, fémmel, bőrrel, fával, üveggel és a legmodernebb anyagokkal. Az alkotások gyűjteménye a 19. század végétől napjainkig terjedő időszakot öleli fel.

A múzeum időszaki tárlatok és éves kiállítások széles skáláját mutatja be a nemzetközi dekoratív művészet és formatervezés terén. Érdemes előre tájékozódni, mivel az intézmény rendszeresen szervez előadás- és beszélgetéssorozatot, valamint kreatív műhelyeket kicsiknek és nagyoknak.

Riga Motor Museum

Fotó: Shutterstock.com

A 2016-ban csodálatosan felújított múzeumban több mint száz jármű várja, hogy a látogatók megcsodálják. Már maga a múzeum épülete is olyan, mint egy Rolls-Royce eleje, irdatlan hűtőráccsal a közepén, amelybe szó szerint besétálunk. A legmodernebb multimédia és makettek teszik érthetővé a technikát gyerekeknek és laikusoknak is.

A harmadik szinten tematikus blokkokba rendeződnek a versenyautóktól a Kreml szovjet járgányain át a békebeli kocsikig a benzinszagú vasak, sőt, még korhű autószerelő műhelyben is találhatjuk magunkat. Láthatjuk itt a Moszkvics 408 piros verzióját, Sztálin páncélozott járművét, és természetesen a Riga mopedet. Egy kis kuriózum: hazánkfia, Victor Vasarely 1972-ben tervezett logót az első Renault 5-nek, büszkén nézegettem a Renault-emblémák közül a – szerintem – legjobbat!

TOP 10 kedvenc festmény - A 6. helyen: Las Meninas (Az udvarhölgyek)

Kíváncsi vagy, melyik festmény jelenik meg legtöbbször a közösségi médiában? Megvizsgálták, hogy az Instagram felületén az egyes alkotások nevét hányszor kulcsszavazták a felhasználók. Ezek alapján elkészítették a legnépszerűbb festmények top 10-es listáját.

A 6. helyet Diego Velázquez és a Las Meninas (1656) szerezte meg, a festményt 36.990 felhasználó hashtaggelte. Ez a remekmű a művészet világának egyik legtöbbet elemzett és legtöbbet kommentált képi alkotása. A főalak Margarita Infánsnő, a háttérben a tükörben pedig IV. Fülöp és felesége látható.

Ez a monumentális festmény (320,5 x 281,5 cm) szerencsénkre 1819-ben a királyi gyűjteményből egy olyan helyre került, ahol hétköznapi halandó számára is megtekinthető, mégpedig Madridban, a Prado Múzeumban. Irány Spanyolország! Viva Espana!

Fotó: Google Art Project

Címkék: riga, museum of decorative arts and design, diego velázquez, margarita infánsnő, art nouveau center, divatmúzeum

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!