Rendőrkutyák - nem a pedigré, a tehetség számít
Kántor; Rex felügyelő; Egyik kopó, másik eb; Kutyám, Jerry Lee – csak hogy néhány ismert és közkedvelt rendőrkutyás filmet említsünk. Mindben helyes, okos és bátor ebek szerepelnek, a nyomozók legjobb barátai, sőt, társai. Bár a filmek világa talán néha elrugaszkodik a valóságtól, az alapjuk mind azonos: a kutya és az ember kapcsolata. Nem kell Hollywoodig utaznunk, hogy ezt a különleges köteléket bemutassuk, hiszen a hazai rendőrök munkáját is segítik képzett rendőrkutyák.
Dunakeszin, az ORFK Rendészeti Főigazgatóság Kutyavezető-képző és Állatfelügyeleti Központjában végzik a kutyák alap- és továbbképzését, amelynek során különféle helyzeteket szimulálnak számukra. A velük való közös munka egyfajta életstílus, hiszen napi foglalkozást igényelnek.
Móricz Mátyás rendőr hadnagy, kiképzésvezető elmondta, a rendőrkutyák kiválasztásánál a képességeket és a készségeket nézik. Nem szükséges, hogy a kutyusok törzskönyvvel rendelkezzenek, keverék kutyák is éppúgy alkalmasak lehetnek a munkára. A legfontosabb szempont, hogy az eb magabiztosan viselkedjen bármilyen körülmények között, hiszen egy-egy feladatnál gyakran magasban vagy mélyben, szűk és sötét helyen, emberek és állatok között is helyt kell állnia.
Ugyanígy semlegesnek kell maradnia a különféle hanghatásokra, például a lőfegyverek zajára. Bármely szakágba (őrző-védő, járőr, robbanóanyag-kereső kutya stb.) tartozzon, kiemelten fontos, hogy engedelmes és jól kezelhető legyen. A kiképzők pozitív megerősítéssel dolgoznak, a kutyákat jutalommal képzik, így aztán szívesen és örömmel végzik a feladatokat.
A rendőrkutyának végig a vezető bal lába mellett kell haladnia, de ha parancsot kap, akár a másik oldalon vagy a láb között is szépen közlekedik. Ha a vezető megáll, ő leül. Vagy követi társa parancsait, s közben a rendőr „dolgozik”, igazoltat vagy épp intézkedik.
A keresőkutyáknak rendkívül jó apportkészséggel kell rendelkezniük, ők mindig a kedvenc játékukat keresik: a célszag és a játék szaga össze van kötve egymással. Mivel a kutya jól társít, tudja, hogy a jelzés után megkapja jutalmát.
A robbanóanyag-kereső kutyának passzív módon kell jeleznie, ha megtalálta a robbanóanyagot. Ez is páros munka, a vezető figyeli a kutya tevékenységét, míg az mindent óvatosan végigszagol. Az eb már nagy távolságból megérzi, amit keres. Utána még pontosítania kell a helyet: ha magasban találja meg, leül, ha a földhöz közel, akkor lefekszik.
Az ember és a kutya közötti összhang minden feladatnál nagyon fontos: egymásra vannak utalva, és felelősek egymásért. A rendőrkutyák általában kilencéves korukig dolgoznak, majd nyugdíjba vonulnak. A nyugalmazott ebeket rendszerint a kutyavezetőik viszik haza; ha erre nincs lehetőség, a rendőrség örökbefogadó gazdikat keres számukra.
Még nincs hozzászólás