A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ráérek még az anyaságra?

Magyarországon, ahogy a fejlett országokban is, a nők egyre később kezdenek szülni. Míg a nyolcvanas években átlagban 23 évesen szülték meg az első gyereküket, 2000-ben már 25 évesen, ma pedig már több mint 29 évesen válnak anyává a nők.

Fotó: Shutterstock.com

A gyerekvállalási kedv nem túl magas, és ez ahhoz vezet, hogy 2070-re már csak 6 millióan leszünk. Hogy az első baba megszülése körülbelül a 30. életévre esik, azt is jelenti, hogy egyre fogy majd a babák száma, hiszen a nyolcvanas években, amikor 23 évesen kezdtünk szülni, 30 évesen akár már a harmadik baba is megérkezett. De mi az oka annak, hogy kitolódik az első baba vállalásának ideje?

Az Y és Z generáció életmódja

A mai középosztálybeli fiatalokra jellemző, hogy később kezdik el az önálló, felnőtt életüket, mint a 20-40 évvel ezelőtti generáció. Több képzettséget, diplomát szereznek, ezalatt a ’mamahotelben’ laknak, ahelyett hogy önálló életet teremtenének. A házasság és a hozzá tartozó ’örök hűség’ eszménye vesztett az értékéből. A párkapcsolatok átalakulása, az önálló életforma lehetőségének megteremtése mind elodázzák vagy ki is zárják a családalapítás igényét.

Csakhogy a hormonok jeleznek!

A fiatalok tehát tanulnak, utaznak, világot látnak, karriert építenek és egzisztenciát teremtenek, és akár le is mondanának a házasságról és gyerekről, hacsak… Hacsak nem szólnának közbe a hormonok. Bármilyen műveltek, szabadok és bölcsek a fiataljaink, a természettel nem lehet vitába szállni. Előbb-utóbb a nők fejében (szívében) megszólal az a bizonyos csengő, ami az anyává válás idejét jelzi, és bármit megtesznek, hogy kisbabájuk szülessen. Csakhogy sokszor már késő.

Rádöbbentem, üres az életem

Az informatikus Judit harminchat éves volt, amikor zarándokútra ment egy hazai kegyhelyhez. Judit hajadon és szingli, sikeres a munkájában, emellett jógázik és festeget. Azt vallotta, neki nem való sem házasság, sem gyerek, annyira lekötik a saját kis dolgai. – De az a csendes templomi légkör őrületes hatással volt rám – meséli.

– A sok szentkép és szobor, főleg a Madonna a Kisdeddel, mintha mind-mind hozzám szóltak volna. Elsírtam magam, mert rádöbbentem, milyen üres az életem. Mire hazaértünk, biztos voltam benne, hogy családot akarok – mondja. Azóta eltelt három év. Judit ma stabil párkapcsolatban él, és egy nyolc hónapos kisfiú édesanyja. 

Fotó: Shutterstock.com

Egészségügyi kockázatok

A későbbi gyermekvállalásnak azonban kockázatai vannak. A nők teste nem alkalmazkodik az életvitelükhöz, vágyaikhoz. Harminc év felett a nők fogamzóképessége kezdetben lassan, 35 év felett egyre gyorsabban csökken, és egyre gyakoribbak a fellépő komplikációk.

Az adminisztrátorként dolgozó Ágota negyvenegy éves volt, párja pedig harminchat, amikor végül úgy döntött, gyereket szül. De hiába próbálkoztak, nem sikerült teherbe esni, amikor pedig hormonkezelés hatására nagy nehezen mégis, elvetélt. A negyedik vetélés után be kellett látnia, hogy a teste már nem alkalmas arra, hogy kihordjon egy babát. A nőgyógyászok egyöntetű véleménye, hogy az első babát megszülni ideálisan a húszas éveinkben kellene. Később már megnő a kockázatok aránya mind az édesanya, mind a magzat egészségét illetően.

Budapesti tény

2004 óta jellemző tendencia, hogy a fővárosban az édesanyák 30–34 évesen szülik meg első gyermeküket. Ugyanígy Budapesten és Pest megyében kétszeresére emelkedett a 35–39 évesek gyermekvállalása, és háromszorosára a 40 éven felüli nőké. 

Fotó: Shutterstock.com

Kockázatok

  • Az első szülő nők átlagéletkora Magyarországon 31-32 év
  • A 38 év felett szülő nők aránya 10 százalék
  • A korral egyenes arányban alakulnak ki olyan szövődmények, mint a mióma, vetélés, koraszülés, méhen kívüli terhesség, meddőség. A krónikus magas vérnyomás a 38 év feletti terhes nők 10 százalékában, cukorbetegség 10-20 százalékban fordul elő.
  • A magas anyai életkor a magzatot is veszélyeztetheti. Például a Down-szindróma előfordulása 36 éves korban 1 százalék, de 42 év felett már 1:50 arányban figyelhető meg.

(Forrás: Semmelweis Médiasarok)

210 helyett csak 153 bébi

Ahhoz, hogy a népesség száma ne csökkenjen, 100 nőnek 210 gyermeket kellene szülnie. Ehhez képest ma hazánkban 100 nő csak 153 gyermeket szül. Persze vannak biztató jelek, például az elmúlt években valamelyest emelkedett a születések száma, bár ennek elsődleges oka az adatok szerint nem a középosztály, hanem az alacsony iskolai végzettségűek gyerekvállalása.

(Forrás: KSH)

Címkék: első szülés ideje, késői szülés kockázatai

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!