Ráérek még az anyaságra?
Magyarországon, ahogy a fejlett országokban is, a nők egyre később kezdenek szülni. Míg a nyolcvanas években átlagban 23 évesen szülték meg az első gyereküket, 2000-ben már 25 évesen, ma pedig már több mint 29 évesen válnak anyává a nők.
A gyerekvállalási kedv nem túl magas, és ez ahhoz vezet, hogy 2070-re már csak 6 millióan leszünk. Hogy az első baba megszülése körülbelül a 30. életévre esik, azt is jelenti, hogy egyre fogy majd a babák száma, hiszen a nyolcvanas években, amikor 23 évesen kezdtünk szülni, 30 évesen akár már a harmadik baba is megérkezett. De mi az oka annak, hogy kitolódik az első baba vállalásának ideje?
Az Y és Z generáció életmódja
A mai középosztálybeli fiatalokra jellemző, hogy később kezdik el az önálló, felnőtt életüket, mint a 20-40 évvel ezelőtti generáció. Több képzettséget, diplomát szereznek, ezalatt a ’mamahotelben’ laknak, ahelyett hogy önálló életet teremtenének. A házasság és a hozzá tartozó ’örök hűség’ eszménye vesztett az értékéből. A párkapcsolatok átalakulása, az önálló életforma lehetőségének megteremtése mind elodázzák vagy ki is zárják a családalapítás igényét.
Csakhogy a hormonok jeleznek!
A fiatalok tehát tanulnak, utaznak, világot látnak, karriert építenek és egzisztenciát teremtenek, és akár le is mondanának a házasságról és gyerekről, hacsak… Hacsak nem szólnának közbe a hormonok. Bármilyen műveltek, szabadok és bölcsek a fiataljaink, a természettel nem lehet vitába szállni. Előbb-utóbb a nők fejében (szívében) megszólal az a bizonyos csengő, ami az anyává válás idejét jelzi, és bármit megtesznek, hogy kisbabájuk szülessen. Csakhogy sokszor már késő.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2021. évfolyama 2. számának 44. oldalán!)
Még nincs hozzászólás