A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Pozitív kommunikáció

Figyeljük meg, hogy naponta hányszor mondjuk és hányszor halljuk: „nem”, „ne, hagyd abba”, „nem érdekel”, „ne csináld”, „tudnál te ennél jobbat is”, vagy akár: „de buta vagyok”, „rosszul döntöttem”, „minden olyan szörnyű”. Ha megszámolnánk, hogy a környezetünkben egy nap hány pozitív, és hány negatív megnyilvánulással találkozunk, valószínűleg nem lennénk elégedettek az eredménnyel. A negatív üzenetek nem segítik se a magánéleti, se a munkahelyi boldogulást. Ezt jól tudjuk, mégsem értjük, hol futnak rossz vágányra a beszélgetések, hogyan lehet elkerülni a kommunikáció csapdáit.

Fotó: Thinkstock

Az ember társas lény, a kommunikáció pedig lételemünk. Társainkkal kommunikációs csatornákon keresztül érintkezünk, ám a teljes kommunikációnknak csak nagyon kis részét teszik ki a kimondott szavak, és sokkal nagyobb hányadát, közléseink közel 70%-át képviselik a nonverbális jelzések: a hanghordozás, az érzelmi színezet, az arckifejezés, a hangerő vagy a testtartás. Mégis, amikor válaszolunk, leginkább az elhangzott szavakra reagálunk.

Mind megtapasztaltuk már, mennyi fájdalmat, szomorúságot, veszekedést eredményezhet egy elhibázott szó, egy meggondolatlan, indulatos mondat, vagy maga a negatív tartalmú, bántó, leértékelő, esetleg közönyös kommunikáció. A legtöbb esetben nem is értjük a másik reakcióját, mert gyakran hiányzik belőlünk az empátia, a megértés szándéka. Valljuk be, a legtöbbször önmagunkból indulunk ki, és nem vesszük figyelembe, hogy a másiknak egy bizonyos szó akár teljesen más üzenetet is közvetíthet.

Ítélet helyett dicséret
Könnyebb dolga van annak, aki gyermekkorában sok pozitív visszajelzést kapott, mivel ennek hatására a pozitív kommunikációs beállítódás magától kialakul. Ők, ellentétben a többséggel, kevésbé hajlamosak természetesnek tartani azt, ha valami a dolgok rendes menete szerint zajlik, és gyakrabban fejezik ki az elismerésüket, használnak dicsérő szavakat. A legtöbb ember ezzel szemben sokkal szívesebben ítélkezik, bírál, és teszi szóvá, ha valami nem úgy történik, ahogy szerinte kellene.

Amilyen sok csalódást okoz a számtalan apró, vagy kevésbé apró bántás és figyelmetlenség, épp olyan sok lehetőséget nyújthatna a boldogságra a szeretetteljes beszéd. Vajon sokba kerülne a mindennapjainkba belecsempészni egy-két kedves, őszintén érdeklődő kérdést, jó szót, dicséretet, mosolyt? A válasz határozottan nem: valójában semmibe sem kerülne.

Sakál vagy zsiráf
Az erőszakmentes kommunikáció (EMK) egy Marshall Rosenberg amerikai pszichológus által kifejlesztett módszer, amelynek célja, hogy az emberek nagyobb együttérzéssel és világosabban tudjanak kommunikálni egymással. Az EMK-t szokás zsiráfnyelvnek is nevezni, szembeállítva a hétköznapokban csaknem mindenki által használt sakálnyelvvel.
A sakál konfliktushelyzetben kétféle módon viselkedik: ha az ellenfelét gyengébbnek találja, akkor üvöltve támad, ha erősebbnek, akkor behúzott farokkal elsomfordál. Az üvöltés történhet látszólag szelíd szavakkal is. Az "irgum-burgum, gyermekem, ha így viselkedsz, összetöröd anyád szívét" mondat semmivel sem kevésbé sakál, mint a "szíjat hasítok a hátadból, te büdös kölyök!" Az üzenet fogadója mindkét közlésből azt a minősítést hallja, hogy ő rossz, és felelős a másik (negatív) érzelmeiért.
A zsiráf roppant erős állat, ugyanakkor végtelenül szelíd: egyetlen rúgásával harcképtelenné tehetné a társát -- csak épp nem teszi. Nyálával képes feloldani a tövist, ami azt a készséget jelképezi, hogy mások fullánkjait együttérzéssel és empatikusan dolgozhatjuk fel. Emiatt vált a zsiráf az EMK szimbólumává.
Szemben az erőszakosan kommunikáló emberrel, a sakállal, a zsiráf tisztában van a saját érzéseivel és szükségleteivel, vállalja őket, s eközben teljes figyelemmel igyekszik meghallani a másik érzéseit. Amikor pedig tényleges cselekvésre kerül a sor, a zsiráf számára csak olyan megoldás fogadható el, amelyben ugyanakkora figyelmet kapnak a partnere szükségletei, mint a sajátjai.

A pozitív kommunikáció az egyik legnagyobb ajándék, amit szeretteinknek, a környezetünkben élőknek adhatunk. Ha egy férj csak úgy, minden ok nélkül, például tévénézés közben, megsimogatja a párját, és azt mondja: „jó, hogy te vagy a feleségem”, azzal megfizethetetlen ajándékot nyújt át.

A hasonló – semmibe sem kerülő, mégis rengeteget jelentő – mondatokkal sokkal boldogabbá varázsolhatnánk a környezetünket, és azon keresztül a saját életünket is. Mindennapi megnyilvánulásainkból azonban éppen ezek a pozitív üzenetek hiányoznak.

„Te-üzenet” helyett „én-üzenet”
Amikor azt mondjuk: „nagyon okos vagy”, „ügyes vagy”, akkor a másikról mondunk valamit, azaz „te-üzenetet” küldünk.

Ha ellenben úgy fogalmazunk: „annyira boldoggá tettél azzal, hogy segítettél a testvérednek”, vagy: „nagyon ízlik ez a leves”, esetleg: „nagyon jólesik, amikor csak úgy megölelsz”, akkor a másiknak mondjuk el, hogy mit jelent nekünk az ő viselkedése.

A pszichológia pozitív én-üzeneteknek nevezi azokat a megnyilvánulásokat, amelyek úgy dicsérnek, hogy közben nem minősítik a másikat. Ezek az üzenetek bírnak a legnagyobb pozitív erővel. Az én-üzenetek nem általános dicséretek, hanem konkrét pozitív visszajelzések.

A szeretetteljes kommunikáció hatalma
A sikeres, jó légkörű családok egyik kommunikációs titka, hogy náluk több – a másikat elismerő vagy szeretetüket kifejező – kedves szó hangzik el. Ha tehát javítani szeretnénk a környezetünkben a légkörön, meg kell tanulnunk több „verbális simogatást” adni a körülöttünk élőknek. Ne a hibákat keressük, hanem olyan dolgokat, amiket megdicsérhetünk, megköszönhetünk.

Párkapcsolatunk, a gyermekeinkkel való szeretetkapcsolatunk, és barátságaink nagymértékben javíthatók, ha helyesen kommunikálunk, és szeretetünket nem csak érezzük a másik iránt, de ki is tudjuk fejezni. Érdemes tehát szorgosan gyakorolni, még akkor is, ha kezdetben nehezünkre esik hasonló mondatok megfogalmazása. Fogjuk fel úgy, mintha egy új nyelvet tanulnánk: a szeretet nyelvét. Az elején lehet, hogy akadozva megy, de később automatikussá válik, és boldogabbá teszi az életünket. (A szerző viselkedéselemző.) 

Címkék: dicséret, pszichológia, kommunikáció, motíváció, szeretetnyelv, pozitív kommunikáció, erőszakmentes kommunikáció, marshall rosenberg, gyermeknevelés

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!