Okosabb, mint egy ötödikes
Minden szülő álma az, hogy a kisbabája egészségesen jöjjön a világra. Valamint legyen szép, ügyes, kedves és szuperokos. Vagyis átlagon felül intelligens.
Az intelligencia egy olyan komplex képesség, ami a problémamegoldásra irányul. Beletartozik többek között a gondolkodás gyorsasága, az összefüggések átlátása, de még az emlékezőképesség is. Az intelligenciát részben örököljük, de alakulása függ a környezettől is, ahol élünk.
Az intelligencia mérése gyerekkorban
A gyerekek intelligenciáját könnyű mérni, hiszen a képességek terén vannak olyan sarkalatos életkori szintek, amelyek alapján meg lehet ezt határozni.
A mentális kor és a valós kor hányadosából lehet kiszámítani az intelligencia hányadosát a következőképpen: ha egy négyéves például a saját szintjén tart a beszédben, a kézügyességben és a számolási képességben, akkor 100 az IQ-ja, viszont ha egy hatéves gyerek szintjén áll, akkor már 150.
Hozzá kell azonban tenni, hogy a későbbiekben ez változhat, hiszen nem mindenki fejlődik azonos ütemben. Később lehet, hogy lelassul a fejlődése, miközben beérik a kortársai, vagy fordítva is megtörténhet, hogy valaki lassabban fejlődik, de később utoléri, sőt, akár túl is szárnyalhatja a kortársait.
17 éves korig fejleszthető
A Mensa (egy nemzetközi egyesület, melynek célja, hogy összefogja a magas intelligenciájú, vagyis a Mensa által elfogadott intelligenciateszten kiemelkedő eredményre képes embereket) szerint a végleges intelligencia 17 éves korra alakul ki. A jó hír pedig az, hogy addig folyamatosan fejleszthető.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2024. évfolyama 9. számának 42. oldalán!)
Még nincs hozzászólás