A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Nő-történelem

A nők egymással való rivalizálása valószínűleg egyenértékű az egymással való szolidaritásuk intenzitásával. A nőmozgalmak régen felismerték például, hogy a nők történelemben betöltött szerepét a férfi történészek soha nem fogják a jelentőségének megfelelően kezelni, ez a munka feltétlenül a nőkre vár.

Alf Cooke: Egy csendes parkban
Fotó: Thinkstock

A történelem egyszerűen nem teljes úgy, ahogyan a férfiak írják meg, s ennek kutatása, illetve a nők „beleírása” az uralkodók, pápák, csaták, háborúk körforgásából álló férfitörténelembe immár tudományos kutatási területté nőtte ki magát. Nemzetközileg is elismert tudója a témának Pető Andrea történész, egyetemi oktató, aki tanulmányokban dolgozza fel és szemináriumokon adja tovább az eredményeit.

Nők elevenítik fel a nők szerepét a 19. század végén a feminista mozgalmakban, a női történetírók nemcsak olyan asszonyok történetét írják meg, akiket a férfi történetírók elhanyagoltak, hanem olyan témákkal is foglalkoznak, amelyek a férfiak írta történettudományban nem kaptak helyet. A női visszaemlékezések azonban nem csak a tudományos irodalomban jelentek meg. Az asszonyok különféle műfajokban igyekeztek megőrizni a női múlt emlékeit: történeteket meséltek egymásnak, énekeltek, regényeket, családi emlékiratokat és akadémiai disszertációkat írtak. A 20. század utolsó negyedében újra feléledő nőmozgalmak mellett ezek a műfajok ismét megjelentek.

Az anyák és nagyanyák történeteinek felidézése és elmesélése a feminista tudat megerősödésének egyike eleme az USA-ban és Nyugat-Európában. „Az az elképzelés, hogy a nők történelmét személyes jellegű emlékiratok és történetek keretében és segítségével is el lehet mesélni, hozzájárult ahhoz, hogy újragondoljuk a magán- és a nyilvános történelem közti különbséget, illetve ezek egymáshoz való viszonyát, hierarchiáját” – írja Pető Andrea egyik tanulmányában.

Kurzusain a résztvevők nem pusztán hallgatói az előadásoknak, hanem maguk is gyakorlati ismereteket szereznek arról, hogyan dokumentálja a gyereknevelés, a szexualitás, a háztartási technológiák és a háziasság kultuszával foglalkozó feminista történetírás azokat az elemeket, amelyek anyáink és nagyanyáink életének központi kérdései voltak, s miképpen tehetik ezt meg mai követőik.

Címkék: történelem, feminizmus, nőmozgalmak, férfitörténelem, női történetírók, családi emlékiratok, magántörténelem

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!