A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Nagyon tetszel, megkopaszítsalak?

Más madarak hímjeit is nevezik kakasnak, ott van például a pulykakakas, de itt most a csirkekakasról fogok beszélni, akinek tudományosan nem ez a neve. Hanem csak az, hogy kakas.

Fotó: Shutterstock.com

Bárkiből válhat ellenség

Azt gondolnánk, hogy a pipi, aki ott kapirgál a baromfiudvarban, tehetetlen, szelíd állat, ha fiú, ha lány. De nem. A kakasok territoriális lények, életük árán is megvédik a birodalmukat. Hogy oda ne tévedjen valaki, kukorékolással jelzik a határokat. Ha arra sétál egy idegen kakas, a mi kakasunk azonnal bedobja magát.

Látványosan felszívja a begyét, felborzolja a tollát, mintha kétszer akkora lenne, és ordítozik. Vagyis kukorékol. Ha bunyóra kerül a sor, az ellenség megismerheti a sarkantyúját is, ami egy szarukinövés a lábán, és nagyon tud fájni, ha azzal megsimogat. Amúgy az ellenség nem csak egy másik kakas lehet, bármilyen más állatot, sőt, akár az embert is megtámadhatja.

Ágyasok, jogok

Irigylésre méltó élete van ám a kakasnak, ha ő az udvarban a legerősebb. Több felesége vagy ágyasa is van, akár a török szultánnak, és bár lakik még az udvarban pár kakaska, azoknak nincs udvarlási joguk. Hogy ki a legerősebb, hamar kiderül, nem is kell hozzá nagy vérengzés. És azután nem is kérdés többé az udvarban, hogy melyik kakas az úr, és melyik az apja a sok ugribugri csibének.

Fotó: Shutterstock.com

Ilyen egy bábakakas

Visszatérve a török császár udvarához, a baromfiudvarban is találkozhatunk eunuchokkal. Őket is az ember heréli ki. Az ivartalanított kakas neve kappan. A műveletet a kakas 2-4 hónapos korában végzik. A herélés után visszarövidül a taraja és a lebenye, zsírosabb lesz a húsa. A hangja többé már nem kukorékolás, hanem kotkodácsolás. Innen ered a kappanhang elnevezés.

A kappanokat szokták használni kotlósnak is. Ha csak félig van kikappanozva a kakas, akkor bábakakas lesz belőle. Azért bábakakas, mert részt vesz a csibeterelésben, gondozásban, és ha előkapar valamit, kotyogással hívja a csibéket falatozni.

Acélsarkantyú

A kakasviadal régóta a legkedveltebb fogadások tárgya a világon. Egyes fajtákat kifejezetten kakasviadalok céljára tenyésztettek ki, ezek az úgynevezett viadorfajták. A viadal során a két rivális kakas egymással szembekerülve felborzolja tollát, fenyegető testtartást vesz fel, és ha a másik ettől nem hátrál meg, rögtön rátámad.

Az amúgy is meglehetősen kemény küzdelem hatásait sokszor fokozták a kakas természetes sarkantyúi mellett a lábaikra rögzített éles acélsarkantyúkkal. Így a kakasok kivételesen kemény küzdelme véres, halálos összecsapássá vált. Magyarországon jogszabályok tiltják és súlyos büntetéssel fenyegetik az állatviadalokat, így a kakasviadalt is. 

Fotó: Shutterstock.com

Kakastökepörkölt galuskával 

A kakasokat átlagosan kétéves korukig tartják, azután megeszik. A kakas húsa azonban ennyi idős korára meglehetősen keménnyé, rostossá válik, így csak párolva jó, vagy pörköltnek, levesnek. Kuriózumnak számít a kakastaréjpörkölt, és a kakastökepörkölt.

Minek ordít hajnalban?

A kakas mindig pirkadatkor kukorékol, ezzel jelzi a napfelkeltét. Csakhogy borús időben, szakadó esőben, sőt, akár napfogyatkozáskor is elkurjantja magát percre pontosan.

Ez úgy lehetséges, hogy ők is rendelkeznek belső biológiai órával, ami pontosan szabályozza életritmusukat. Néhány évvel ezelőtt két japán kutató, Josimura Takasi és Simmura Cujosi úgy találták, hogy ez a belső időérzék a kakasok esetében 23,8 órában jelöl ki egy napot, és pontosan jelzi számukra, mikor kell kukorékolással köszönteni a következőt.

Habár a nap felbukkanása a horizonton szintén megmutatja a kakasok számára, hogy mikor kell belekezdeniük performanszukba, sokkal inkább ez a rendkívül szabályozott bioritmus az oka annak, hogy ennyire precízen képesek minden reggel ugyanabban az időben megszólalni.

Enyém a szemétdomb!

A kukorékolás fő oka egyébként a területjelölés. Jó, ha már napkelte előtt tudja mindenki, hogy hová tilos belépni! Csakhogy néha már éjszaka, a sötétség leple alatt is elkezdenek ordítozni. Ilyenkor valami leselkedő veszélyre, például egy közelben tanyázó rókára próbálják felhívni a társak figyelmét.

Az is lehetséges, hogy egyes zajok, mondjuk, egy autó vagy traktor motorjának búgása riasztja meg őket, amelyről azt feltételezik, hogy ellenség, amit távol kell tartani. A kakasok olykor párzás után is büszke kukurikút hallatnak, vagy amikor valamelyik tyúkjuk tojást rakott. Ezzel csak azt jelzik, hogy bizony ők a legények a gáton.

Címkék: kakasviadal, kakashere pörkölt, kappanozás, kukorékolás oka, bábakakas

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!