A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Modern füvesemberek

A hozzáértők szerint nem nagy ördöngösség tabletták és kemikáliák nélkül átvészelni a megfázós időszakot. A modern füvesemberek mesterségük cégéreként majd' kicsattannak az egészségtől és az energiától. Ők újra felfedezték azt az ősi tudást, amit dédnagyanyáink hagytak nagyanyáinkra.

Fotó: Thinkstock

Ezeket a régi fortélyokat ugyan százszor megpróbálta felülírni a gyógyszeripar, de egyre többen találnak vissza a gyökerekhez.

Toljuk ki a határainkat!
Antal Vali az utóbbi időben fogalommá vált az önmagukra odafigyelő, környezettudatos életmódot követő emberek körében. A magát bionom-életmódtanácsadóként, aromaterapeutaként és fitoterapeutaként meghatározó személyiség körül valóságos életmódmozgalom alakult ki, közösségi oldalát hatvanezren követik. Vali szerint a tél betegségmentes átéléséhez elsősorban az immunrendszer felerősítésére van szükségünk.

„Sajnos a mai, modern társadalomban teljesen természetes, hogy legalább egyszer betegek leszünk télen. Ha normálisan működnének az úgynevezett termogén hatások a szervezetünkben, akkor nem fáznánk meg az első ablaknyitásra. Mivel az év 365 napján klimatizálva vagyunk, ellustul a szervezetünk, ezért nem működnek a termogén reakcióink. Érdemes kissé kitolni a határainkat, például egy kiadós szaunával, hiszen ezek a szélsőséges hatások beindítják a termogén folyamatot a szervezetünkben, ezáltal erősödik az immunrendszerünk is.”

Megfázás elleni koktél Antal Valitól
Hozzávalók:
- 1 púpozott mokkáskanál kurkumapor
- 50 ml méz (hárs- vagy kakukkfűméz a legjobb)
- 1/2 mokkáskanál frissen őrölt vegyes bors (lehet kevesebb is, ha valaki nem szereti a csípős ízt)
- 1/2 mokkáskanál mézeskalács-fűszerkeverék (akinek nincs, annak őrölt ánizs, édeskömény, fahéj, szegfűszeg, kardamom, koriander keveréke)
- 1 hüvelykujjnyi gyömbér
- fél citrom leve
- 300 ml tisztított víz
Elkészítése:
A tisztított vízben forraljuk fel a vékony szeletekre vágott gyömbért, majd hagyjuk kb. 60 °C-osra hűlni. Míg forr a gyömbér, addig a mézet keverjük ki a kurkumával és a fűszerekkel. Ha a gyömbérfőzet 60 °C-osra hűlt, öntsük rá a fűszeres mézre, keverjük fel, és adjuk hozzá a citromlevet.

A szakember szerint a másik hatalmas probléma, hogy nem viszünk be megfelelő tápanyagokat a szervezetünkbe, így nem tud megerősödni az immunrendszerünk.

„Mivel a bélrendszerünkön és a bélbaktériumokon múlik az egészséges immunitás, a minimum az lenne, hogy egészségesen étkezzünk. A kiegyensúlyozott táplálkozás ott kezdődik, hogy minimálisra csökkentjük a finomított szénhidrátok mennyiségét, és állati fehérjéből sem fogyasztunk túl sokat.”  Antal Vali szerint télen sokaknál, leginkább a nőknél okoz problémát a D-vitamin hiánya, amit hajlamosak vagyunk téli depresszióként azonosítani.

„A napsütés csökkenésével kiürül a szervezetünkből a D-vitamin, amit nagyon nehéz kívülről pótolni. Egyrészt, télen is rendkívül fontos sok időt tölteni szabad levegőn, hiszen még hidegben is éri napsütés a szervezetet. Másrészt, megfelelő D3-vitaminnal kell kiegészítenünk a napi étrendünket. Ami azonban leginkább szükségeltetik télen, az a béta-glükán.

Évek óta ismert tény, hogy az élesztő sejtfalából, és más forrásokból származó béta-glükánok számos kedvező élettani hatással rendelkeznek, mind a kardiovaszkuláris rendszer, mind pedig a természetes immunitás vonatkozásában. A béta-glükánok régen benne voltak az élelmiszerekben, a modern konyhatechnológia  azonban kipusztítja az étkünkből mindezt, ezért mesterségesen kell pótolnunk.”

Az életmód-tanácsadó megfázásra a melegítő hatású fűszereket ajánlja. Azt javasolja, tegyük bátran az ételeinkbe, italainkba a kurkumát, a fahéjat, a csilit. Ha pedig már megtörtént a baj, a megfázásra összeállított náthaűző forró koktéljáról keretes anyagunkban olvashatnak.

Tallózzunk a természet patikájából!
Afféle tudományos alapokkal rendelkező, modern füvesember Bíró Szabolcs is. A harmincnyolc éves vegyészmérnök tíz éve még a szénhidrogénipar és az útépítés területén ért el sikereket. Néhány éve a harmincöt év alatti kutatóknak járó Varga József-díjjal tüntették ki. Bíró Szabolcs családja természetes anyagokkal helyettesíti a mosogatószert, a szappant, a betegségekre pedig többek között illóolajokat használnak.

A vegyészmérnök természetes alapanyagú krémekkel és táplálékkiegészítőkkel támogatja a szépség és az egészség megőrzését, és Antal Valihoz hasonlóan – évszaktól függetlenül – a táplálkozásra helyezi a hangsúlyt. „Fontos, hogy sok nyers zöldséget fogyasszunk. A fűszerek önmagunkban is segítenek legyőzni a különböző betegségeket. Az illóolajok is remekül működnek, télen ajánlom meghűlés ellen a kakukkfű, cédrus, citrom, rózsa, teafa, rozmaring és szantálfa illóolajokat.”

A feltaláló immunerősítőként a kiegyensúlyozott életmód mellett néhány gyógynövényt is szorgalmaz. „Ezek különböző gombák, például a shitake, a pecsétviaszgomba és a hernyógomba. Érdemes sok zöld teát és ginzenget is fogyasztani, és barátkozzunk meg a dél-afrikai muskátli jótékony hatásával. Talán kevésbé ismert még a guduchi nevű tradicionális indiai gyógynövény, amely stimulálja az immunrendszert. Mérsékli egyébként az allergia során fellépő orrdugulást is. Közvetve segíti az immunrendszert a bazsalikom, amely remek természetes orvosság stressz ellen. Ugyanis a stressz közismerten gyengíti a szervezet védekező képességét, tehát nagyobb a megfázás kockázata.” Ha pedig megtörtént a baj, akkor is érdemes a természet patikájából tallóznunk.

„Ilyenkor adagoljunk nagy dózisban ginzenget, zöld teát, shitake gombát. A cink fogyasztása lerövidítheti a betegség időtartamát, egyúttal mérsékli a kellemetlen tüneteket. Remek az andrographis paniculata nevű kínai ajurvédikus gyógynövény is, amely gyorsítja a kilábalást a megfázásból. A spirulina alga továbbá mérsékli a tüneteket, és gyulladáscsökkentő hatása is van, ami allergiára szintén jó.” Gyakorlatilag valamennyi keleti fűszerboltban fellelhetjük mindezeket, de érdemes az internetes webáruházakban is körülnéznünk az egészségünk érdekében.

Címkék: egészséges táplálkozás, megfázás, gyógynövény, természetgyógyászat, immunerősítés, d-vitamin, béta-glükán, téli betegségek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!