A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mindegy, mi a név

Manapság senki nem akarja unalmas névre keresztelni a gyermekét, a szülők ezért úgy választanak nevet, hogy a kicsi mindenképpen kitűnjön a tömegből. Emellett érzékelhető egyfajta ciklikusság is a névadás trendjeiben, időről időre a dédszülők idejében kedvelt keresztnevek válnak újra divatossá.

Fotó: Thinkstock

Míg a nyolcvanas évekig a magyar lakosság fele ugyanazon a húsz keresztnéven osztozott, mára divatba jöttek a különleges nevek. A trend nem csak itthon érvényes, világszerte rákaptak a kreatívkodásra a fiatal szülők. Magyarországgal ellentétben, a legtöbb országban ráadásul bármilyen nevet kaphat a kicsi: tárgyakról, időjárásról, elvont fogalmakról is elnevezhetik – persze, a jó ízlés határain belül.

Gyakoriak a túlkapások
Nem mindig sül el jól ez az igyekezet, a szülők örök életre megbélyegezhetik a kicsit egy rosszul sikerült névválasztással. Kiugró esetekben a névadást felügyelő hatóság közbelép a gyerek érdekében. Franciaországban például megakadályozták, hogy egy pár Nutellának nevezze el a kislányát, míg Izlandon nem engedélyezték a Fish and Chips vagy a Sex Fruit nevet. Mexikóban a Facebook névre nem adtak engedélyt, míg egy kínai pár is hiába próbálta @-nak elnevezni a gyerekét. Magyarországon alapvetően az anyakönyvi bejegyzésre alkalmas utónevek jegyzékéből kell választaniuk a szülőknek, de külön kérelem esetén a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete engedélyezhet új ötleteket. Éppen ezért évente mintegy 90-100 új névvel bővül a jegyzék, de az Intézet kiszűri az olyan neveket, mint a Benetton, a Pistike, ahogy a Bogyóra és a Babócára sem adott engedélyt. Itthon, mint a legtöbb országban, tilos olyan nevek választása is, amelyek negatív hatással lehetnek a személyiségfejlődésre, mint a Darth Vader vagy éppen az Adolf Hitler név.Forrás: Szerző

„A névdivat manapság gyorsabban változik, mint bármikor, mert a szülők igyekeznek nem általános nevet választani. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a név kitűnjön a többi közül. Ez nem hiúság, a szülők csupán tudatában vannak annak, hogy a név hat arra, ahogy mások az embert fogadják, és meg akarják adni a lehető legtöbb előnyt a gyereküknek” – mondta Laura Wattenberg, a gyereknevekkel foglalkozó The Baby Name Wizard nevű amerikai blog alapítója.

Dédanyáink nevei

Az új trendek között szerepel a régi nevek felélesztése is. „A névdivat ciklikus. Ma olyan nevek kezdenek népszerűvé válni, mint az Alfred, az Archie vagy a Florence, amelyek száz évvel ezelőtt voltak közkedveltek” – mondta Sarah Redshaw, a brit BabyCentre oldal szakértője.

Divatosak az ősmagyar nevek
Itthon is eltűnőben vannak az olyan régen közkeletű nevek, mint a Mária vagy az Erzsébet, a József, az István vagy a János. A lányoknál most a Hanna, az Anna, a Jázmin és a Luca vezet, míg a fiúknál a Bence, a Máté, a Levente és az Ádám. A lányoknak egyébként hajlamosabbak a szülők különlegesebb nevet adni, míg a fiúknál bár már nem jellemző az apa nevének öröklése gyakrabban előfordulnak hagyományos férfinevek. Itthon az utóbbi évtizedben trendként jelent meg a kereszténység időszakánál is korábbi nevek felelevenítése. A toplistákra kerültek az olyan ősmagyar nevek, mint a Botond, a Zsombor vagy a Zselyke. Itthon kevésbé van rá lehetőség, de külföldön divat a sztárokról, illetve divatos film-, mese- vagy sorozatszereplőkről elnevezni a kicsiket. Tavaly például az USA-ban rengeteg Elsa született, hála a Jégvarázs című rajzfilm főszereplőjének. Az USA-ban egyébként a nemi szerepek feloldódásával trendivé vált az is, hogy a kisbabáknak korábban az ellenkező nem által használt nevet adnak.

„Ezt lehet a Downtown Abbey-hatásra fogni – utalt a népszerű, század elején játszódó tévésorozatra –, de valószínűbb, hogy az emberek néhány generációval távolabbra tekintenek vissza. A mi nagyszüleink nevei 20 év múlva lesznek újra népszerűek.” 

Az Emma például az 1880-as években az egyik legkedveltebb női név volt, és a 2000-es évek óta reneszánszát éli. „Ha valami nagyon gyorsan divatba jön, az hamar el is fog tűnni, míg ha lassan, két évtized alatt szokunk hozzá, legalább annyi ideig népszerű is marad” – mondta Stefano Ghirlanda, a Brooklyn College professzora is a névdivatról.

Az USA-ban a legismertebb példa erre a Jennifer volt, amely 1971-től 1983-ig vezette a babanévlistákat minden amerikai államban. Az Ashley és a Jessica csak lassan tudta leszorítani a trónról.

Címkék: újszülött, névválasztás, névadás, különleges nevek, keresztnév divat, névdivat, ősmagyar

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!