A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mi jár egy macska fejében?

Alszik. Nyújtózik. Horpaszt. Pucsít. Hunyorog. Bámul. Dagaszt. Dorombol. Kurrog, morog, forog. Aztán napokra elbújik az ágyneműtartóban.

Fotó: Shutterstock.com

A macska az egyik legkiismerhetetlenebb állat. Azt gondoljuk, szeret, hisz olyan kedvesen dörgölőzik a lábunkhoz, aztán meg fenyegetően ránk fúj, ha meg akarjuk simogatni.

Anyagunk aktualitását az adta, hogy napvilágra került egy kaliforniai kutatás eredménye arról, hányféle arckifejezése van egy macskának. A felmérést Lauren Scott kutató készítette egy macskás kávéházban. A 194 perces filmanyagon 53 házimacska 276 grimaszát rögzítette.

Utánozó majom!

Egy-egy arckifejezés legfeljebb 4 arcmozdulatból állt – ezek közé tartozott például a száj mozgása, a pupillák tágulása vagy összeszűkülése, a pislogás, az orr megnyalása, a bajusz vagy a fül mozgatása. Az embernek 44, a kutyáknak pedig 27 ilyen arcmozdulata van a BBC szerint, de semmiképp nem 276.

A kutatók az arckifejezéseket kategorizálták is, ezek 45 százalékát mondták barátságosnak, 37 százalékát agresszívnak vagy dühösnek, 18 százalékot pedig semlegesként vagy kérdőjelesként kategorizáltak. A tudósok azt is megjegyezték, hogy bizonyos arckifejezéseket a cicák az emberektől tanultak el. Például elhúzták a szájukat, vagy úgy tettek, mintha nevetnének, mosolyognának.

Miért tart éjjeli őrjáratot?

Az biztos, hogy a macska rettenetesen szeret játszani. A játék alapja pedig legtöbbször a vadászat. És mikor vadászna, ha nem éjszaka? Ha végre elcsendesül a ház, a macsek nekiindul, hogy őrjáratot tartson az ágy körül. Ha hirtelen felugrik az ablakpárkányra, vagy lecsap ránk az ágyban, akkor minden bizonnyal a prédája után kutat.

De az is lehet, hogy csak unatkozik. Ha lefekvés előtt játszunk vele egy nagyot, kellőképpen elfárad ahhoz, hogy átaludja az éjszakát.

Fotó: Shutterstock.com

Miért itatja a játék egerét?

Hol máshol lenne Cirmi plüssegere, mint az itatótálban? Vagy az etetőben? Mi másért lenne ott, mint hogy a lehető legbiztonságosabb helyen tudja a kedvencét. A vadonban a macskák a menedékükhöz közel rejtik el a zsákmányt a többi ragadozó elől, a házi macskáknak viszont egészen más menedékeik vannak, ezért gyakran az etető- és itatótál környékét tartják a legbiztonságosabbnak.

Miért menetel a mellkasomon?

Olyan, mintha csak szeretgetne. Pláne, ha még dorombol is mellé. Pedig ez a módszer a mama tejtermelését serkenti a kiscica számára, tehát ösztönös. Arra emlékezteti őket, amikor még az édesanyjuk melegének kényelmét élvezhették, és dagasztással préselték maguknak az anyatejet.

Viszont a dörgölőzés valóban a szimpátia jele. Amikor a cicád hozzád dörgölőzik, tulajdonképpen megjelöl az illatával, így jelzi a többi macskarémnek, hogy sicc, ez a csajszi az enyém. A cipőhöz való dörgölőzés hátterében is a jelölés állhat. Elképzelhető, hogy ezzel próbálja elfedni az utcáról behozott idegen szagokat, és újra kisajátítani a tűsarkúdat.

Szeretgetés közben rám fúj?

Néha a macskák minden előjel nélkül képesek ráfújtatni a gazdira, vagy odakapni egyet a karmukkal, miközben épp szeretgetve vannak. Bármilyen kiábrándító is ez a viselkedés, nem arra utal, hogy a macsek már nem szeret, legfeljebb arra, hogy mára megunt.

Ha viszont lesből megtámadja a bokádat, akkor pont fordítva. Nagyon vágyik rá, hogy játssz egy kicsit vele. Ha lenne kaparófája vagy mászókája, talán nem a bokádon gyakorolna.

Fotó: Shutterstock.com

Miért dumál annyit?

Vannak kifejezetten beszédes macskák. Ők szinte szünet nélkül nyivákolnak, hol így, hol úgy. Ha nem beteg, és nincsenek fájdalmai, akkor csak az a célja, hogy magára vonja a figyelmet. Itt az ideje, hogy többet foglalkozz vele.

De sok más oka is lehet a nyávogásnak, például az éhség, a magány, piszkos alomtálca, vagy valamilyen változás a lakásban, amitől ideges lett.

Most tényleg rám kacsintott?

Ha kacsintgat, akkor boldog. Kacsints vissza rá! Ez a kis párbeszéd még nagyobb megnyugvással tölti el a cicát, és szép lassan álomba szenderül. Ám nem csak kacsint, harapdál is. Amikor a kiscica fogazata fejlődik, cserélődik, igen gyakran harapdál. Üdvös adni neki valamit, amit széttéphet, máskülönben mi magunk vagy az új bőrcipőnk lesz a harapni való tárgy.

A harapdálós felnőtt macska talán frusztrált. Mászókával, játékokkal megtalálja a helyét.

Tessék, ezt neked hoztam!

Bizony, egyszer eljön az idő, amikor a cicád tiszta szívből lábaid elé helyezi a legféltettebb kincsét, a döglött békát. (Vagy bármit, amit zsákmányként szerzett, és amire rettenetesen büszke.) Amikor ez megtörténik, immár biztos lehetsz benne, hogy nagyon szeret téged, és felnéz rád. Nem szép tehát pfujolni, visítozni, és kidobni a békát a macskával együtt, mert ezzel összetöröd a szívét.

Szintén a szeretet jele, ha macsekod nem a kosarában vagy a kanapén alszik, hanem rajtad. Ha végig is simítja az orrával a válladat, mellkasodat, csípődet, akkor az a vágya, hogy kettőtök illata keveredjen, mert ezzel tudatja a külvilággal, hogy ez a gazdi az enyém, csakis az enyém!

(Forrás: National Geographic Magyarország)

Címkék: a macska 276 arckifejezése, miért dagaszt a macska, macska szokások, ha a macska kacsint

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!